عرضه محصولات دیجیتال دوزبانه پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در نمایشگاه قرآن

عرضه محصولات دیجیتال دوزبانه پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در نمایشگاه قرآن

به گزارش سراج24؛ به نقل از ایکنا، ارائه محصولات متعدد قرآنی در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم  از سوی پژوهشکده فرهنگ و معارف اسلامی نشانگر بخشی از تلاش‌های انجام‌شده در زمینه علوم قرآنی و مطرح کردن آن در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است.

پرتال جامع علوم و معارف قرآن به عنوان بزرگترین پایگاه مفاهیم و موضوعات قرآنی یکی از مهم‌ترین این محصولات است. این پرتال با هدف ارائه خدمات علمی به پژوهشگران علوم قرآنی ایجاد شده و در تلاش است تا محتوای غنی تولیدشده از سوی پژوهشکده فرهنگ و معارف اسلامی و دیگر منابع مورد نیاز را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

امکان دسترسی به متن کتاب‌های این پژوهشکده و دسترسی به متن بیش از ۱۳ هزار مقاله و ۴ هزار پایان‌نامه قرآنی، دسترسی به فرهنگ‌ها و دایرة‌المعارف‌های قرآنی مهم‌ترین امکانات این پرتال هستند. از سویی سامانه بازنمای دستاوردهای قرآنی نیز به مستندسازی و ساماندهی دستاوردهای قرآنی کشور پرداخته است.

محصولات چند زبانه

 «قرآن سراج» به عنوان یک نرم‌افزار موبایلی شامل متن قرآن به همراه چندین ترجمه به فارسی و ۱۱ زبان‌ خارجی دیگر، تفسیر و صوت قرآن و بخش ختم قرآن که به صورت رایگان ارائه شده است. ارائه اپلیکیشن‌های مهمی چون فرهنگ قرآن و دایرة‌المعارف قرآن که امکان جستجو در عناوین و محتوا، چینش مدخل‌ها بر پایه نظام الفبایی و اشتراک‌گذاری متن را فراهم کرده است از دیگر محصولات این پژوهشکده هستند.

 از طرفی نرم‌افزار موبایلی فرهنگنامه و دانشنامه‌های قرآنی به عنوان اولین دانش‌نامه قرآنی جهان اسلام که مشتمل بر چند هزار موضوع اصلی و هزاران نوع عنوان فرعی از آثار کم‌نظیر قرآنی است؛ نرم‌افزار دانش‌نامه قرآن و سلامت و فرهنگنامه قرآن و سلامت به مطالعات بین‌ رشته‌ای بین قرآن و سلامت اختصاص دارد.

در کنار سامانه جامع نشر الکترونیک «پژوهان» که با هدف غنا بخشیدن به فرهنگ مطالعه و فراهم آوردن راهی آسان و ارزان برای کتاب خواندن تهیه شده است، از دیگر محصولات مهم  پژوهشکده فرهنگ و معارف اسلامی است.

پژوهان در قالب همکاری با سایر نهادها به تولید «کوثر بوک» اقدام کرده است، در این سامانه امکان ایجاد و مدیریت کتابخانه شخصی، امکان انتخاب و کپی و اشتراک‌گذاری متن و امکان هایلایت متن و یادداشت‌گذاری روی متون و دیگر تنظیمات مرتبط به اندازه قلم و تعیین فاصل و نمایش روز و شب فراهم است.

پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با سه بخش اصطلاح‌نامه، فرهنگنامه و نمایه‌سازی سامانه‌ای جامع برای مدیریت، سازمان‌دهی و بازیابی بهینه اطلاعات در حوزه‌های علوم اسلامی فراهم کرده است.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی   www.quran.isca.ac.ir   با محصولات قرآنی  پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بیشتر آشنا شوند.

یادآور می‌شود، بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن؛ کتاب امید و آرامش» در قالب ۴۵ کمیته و بخش نمایشگاهی و صدها غرفه، از شنبه ۲۷ فروردین همزمان با شب میلاد امام حسن(ع) افتتاح شد و تا جمعه، ۹ اردیبهشت سال جاری از ساعت ۱۷ تا ۲۴ در مصلی امام خمینی(ره) تهران میزبان علاقه‌مندان به قرآن کریم خواهد بود.

اخبار مرتبط

کتاب «حجاب در قرآن» رونمایی شد

رونمایی از دو جلد کتاب زندگی نامه خادمان قرآن

قرآن همه انسان‌ها را به کرامت واقعی دعوت می‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha