رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت مطرح کرد؛

اهمیت پدافند سایبری در نظام سلامت/ اتصال مترو به بیمارستان‌ها

اهمیت پدافند سایبری در نظام سلامت/ اتصال مترو به بیمارستان‌ها

به گزارش سراج24؛ جعفر میعادفر، در اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱، گفت: طی تفاهم‌نامه پنج ساله‌ای که از سال ۹۶ بین وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل منعقد شد تکالیفی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه مأموریت‌های وزرات بهداشت در پدافند غیرعامل شامل سیاستگذاری، برنامه ریزی، تأمین منابع، هدایت و راهبری نظام عملیات پدافند غیرعامل در حوزه سلامت است، بیان داشت: مقاوم سازی، ایمن سازی و مصون سازی زیرساخت‌ها، دارایی‌ها و منابع نظام سلامت، استقرار و فعالیت نظام جامع پیشگیری و کاهش خطر، آمادگی، پاسخ و باز توانی نظام سلامت در برابر انواع تهدیدات پدافندی، ارتقای زیرساخت‌های ملی در تولید اقلام و تجهیزات استراتژیک، ارزیابی عملکرد و مستندسازی درس آموخته‌ها، استقرار و فعالیت نظام تأمین، تدارک، ذخیره و توزیع اقلام و تجهیزات استراتژیک سایر مأموریت‌های وزارت بهداشت در حوزه پدافند غیرعامل هستند.

رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت یادآور شد: در راستای تفاهم‌نامه، اقداماتی نظیر تقویت ساختار و سازمان پدافند غیرعامل، رصد و پایش، ارتقا و تقویت مدیریت و کنترل انواع تهدیدات، پدافند سایبری در نظام سلامت، منابع فیزیکی، مصون سازی، صنعت پدافندی و نظارت و ارزیابی از طرف وزارت بهداشت انجام شده است.

پدافند غیرعامل شاخص ارزیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی

میعادفر با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های ارزیابی رتبه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مساله پدافند غیرعامل است، اظهار داشت: در این جهت دستورالعمل تشکیل کمیته پدافند غیرعامل تدوین و به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی تهیه نقشه‌های مخاطرات طبیعی در راستای رصد و پایش پدافند غیرعامل در حوزه سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: این نقشه‌ها احتمال رخدادهای حوادث ترافیکی، سیلاب، بهمن، گرد و غبار، خشکسالی، زمین لغزش، زلزله، حوادث صنعتی، انفجار گاز و مسمومیت‌ها در نقاط مختلف کشور را شامل می‌شود. همچنین در راستای پایش پدافند غیرعامل در حوزه سلامت تهیه داده‌های مکانی بیمارستان‌ها و سطوح ارجاع بیمارستان‌های عمومی و پایگاه‌های اورژانس انجام شده است.

رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت گفت: در زمینه ارتقا و تقویت مدیریت و کنترل انواع تهدیدات، مسئله پدافند شیمایی و پدافند پرتوی و ابلاغ شیوه نامه تشخیص و درمان مسمومیت‌های حوادث شیمیایی و ابلاغ شیوه نامه تشخیص و درمان انواع حوادث پرتوی مورد توجه قرار گرفت.

اهمیت پدافند سایبری در نظام سلامت

میعادفر، اهمیت توجه به پدافند سایبری در نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: تشکیل کارگروه تخصصی، تدوین نقشه راه، شناسایی روش‌های تشخیصی مخاطرات، تدوین مداخلات ادغام یافته، تدوین پروتکل‌های مقابله و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه پدافند سایبری مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات عمرانی حوزه سلامت باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشند، افزود: تاکنون الحاق این پیوست برای ۱۰۰ مرکز عادی و حساس مورد توجه قرار گرفته است. همچنین در جهت اتصال مترو به بیمارستان‌ها برای بهره مندی از انتقال ریلی بیماران و مصدومان در شرایط اضطراری دو ایستگاه مترو صادقیه و امام خمینی تهران به پایگاه‌های اورژانس مجهز شده‌اند. برای سایر ایستگاه‌های مترو تهران و شهرهای دارای مترو نیز اقدام مشابه باید انجام شود.

اخبار مرتبط

انتخاب پزشک خانواده اجباری نیست

افزایش ۱۴ درصدی مصدومان حوادث چهارشنبه سوری

بیمه‌ها باید تقویت شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha