دسیسه عربستان و همدستانش برای ملت ایران و افغانستان

دسیسه عربستان و همدستانش برای ملت ایران و افغانستان

یه گزارش سراج24؛ حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سراج24 اظهار داشت: اتفاقات اخیری که در حرم رضوی صورت گرفت و منجر به شهادت دو طلبه خدمتگزار و مجروح شدن یک طلبه دیگر شد، فضای وسیعی در سطح منطقه و در جامعه ایران به وجود آورد.

وی افزود: فردی که دارای سابقه وهابی‌گری و وابسته به رژیم آل سعود بود به کشور نفوذ پیدا کرد و با یک سناریوی از پیش طراحی شده قصد داشت، جریان سازی شدیدی علیه افغان‌های مقیم ایران انجام دهد تا بهانه‌ای به دست برخی از نیروهای موجود در افغانستان که وابسته به آمریکا و رژیم آل‌سعود هستند را برای ایجاد تنش بین دو کشور ایران و افغانستان،  بدهد.

کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل گفت: در واقع هدف استفاده از این فضا برای ایجاد تنش بین دو کشور مسلمان و همسایه یعنی ایران و افغانستان بود که خوشبختانه هوشیاری و هوشمندی دستگاه‌های نظامی، انتظامی و امنیتی مانع عملیاتی شدن این سناریو شد.

وی با اشاره به این سناریوی طراحی شده، بیان داشت: سناریو این بود که بعد از عملیات حمله به طلبه‌ها در حرم رضوی، این احتمال وجود دارد که یک جریان سازی شدیدی در جامعه ایرانی علیه افغان‌ها صورت گیرد و درگیری ناخواسته در بین افغان‌ها و ایرانی‌ها ایجاد شود تا برخی از جریان‌های موجود در افغانستان که از قبل آمادگی دارند وارد عمل شوند و یک مجموعه مزاحم بر علیه ایران در مرزهای مشترک این کشور و افغانستان شکل گیرد.

هانی‌زاده با اشاره به سناریو طراحی شده در یمن، تصریح کرد: در یمن، انصارالله به عنوان یک مجموعه علیه عربستان است و توانسته علیه این عربستان وارد عمل شود و در برابر زیاده خواهی این کشور هفت سال مقاومت کند، اگر خوب دقت کنیم می‌بینیم این سناریو با شکل دیگر توسط یکی از مجموعه‌های افغانی بر علیه ایران استفاده شد و هدف این بود که بتوانند ناامنی‌ها را در مرزهای شرقی ایران گسترش دهند.

وی ادامه داد: لذا هوشمندی ملت ایران و دستگاه‌های مربوطه مانع اجرایی شدن این سناریو شد اما رسانه‌های غربی و عربی همچنان درصدد تحریک افکار عمومی علیه افغان‌ها و ایجاد آشوب در جامعه ایران و افغانستان هستند که بعداً بتوانند یک مجموعه تروریستی را در افغانستان علیه ایران سازماندهی کنند.

کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل مطرح کرد: مسئله اعلام آتش بس عربستان در یمن و حوادثی که اخیراً در حرم رضوی صورت‌ گرفت مرتبط با یکدیگر هستند بدین معنا که عربستان قصد دارد انصارالله را برای مدتی مهار و بحران‌های موجود را به مرزهای ایران منتقل کند تا در واقع یک مجموعه تروریستی را در افغانستان ایجاد کند که این‌ها در آینده بر علیه ایران وارد عمل شوند و با استفاده از موشک‌های دوربرد مناطق حساس ایران را مورد هدف قرار دهند.

هانی‌زاده در پایان با تاکید بر اهمیت هوشیاری مسئولان در این رابطه، خاطرنشان کرد: در واقع تغییرهای ناگهانی و برکناری عمران خان، آتش بس یمن بین عربستان و انصارالله و اتفاقات رخ داده در حادثه حرم رضوی همه اینها جزو زنجیره یک سناریو هستند که عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ایران و افغانستان تهیه کردند لذا مسئولان نباید اجازه دهند عربستان از طریق افغانستان، برای مرزهای ایران مشکل ایجاد کند.

اخبار مرتبط

درحال بررسی پاسخ ایران هستیم

مسکو: پاسخ ایران به اتحادیه اروپا سازنده بود، توپ در زمین آمریکاست

اشرف غنی: آمریکا پس از توافق با طالبان دولت افغانستان را تنها گذاشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha