گردوخاک ۱۴ استان را در بر‌می‌گیرد/ بارش‌های پراکنده باران در برخی مناطق تا شنبه

گردوخاک ۱۴ استان را در بر‌می‌گیرد/ بارش‌های پراکنده باران در برخی مناطق تا شنبه

به گزارش سراج24؛ بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین و البرز ابرناکی، بارش پراکنده و وزش باد روی می‌دهد. بعدازظهر در استان‌های گیلان و مازندران نیز بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

در سایر مناطق کشور جو آرام و پایداری همراه با افزایش نسبی دما استقرار خواهد داشت. روز پنجشنبه با گذر موج تراز میانی از غرب کشور در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، دامنه‌های جنوبی البرز در زنجان،‌قزوین،‌البرز و تهران، دامنه‌های زاگرس مرکزی در همدان، مرکزی، قم، لرستان، ایلام همچنین در جنوب غرب کشور و اصفهان و شمال فارس ابرناکی، بارش گاهی رعدوبرق انتظار می‌رود.

با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان نیز بارش باران همراه با کاهش نسبی دما روی می‌دهد.

 بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز جمعه در مناطقی از شرق سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان،‌ شمال اصفهان و ارتفاعات یزد و کرمان رگبار باران گاهی همراه با وزش باد و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

شنبه هفته آینده در ارتفاعات شرقی البرز،‌برخی مناطق خراسان شمالی، خراسان رضوی، ارتفاعات کرمان و سواحل دریای خزر نیز بارش پراکنده و وزش باد روی می‌دهد و سامانه بارشی از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود.

امروز و فردا در استان‌های نوار غربی کشور آسمان غبارآلود می شود، ضمن این‌که دریای خزر نیز فردا مواج خواهد بود.

*توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد با جهت شمال شمال غربی

زمان شروع: صبح پنجشنبه 1401/02/01

زمان پایان: بعدازظهر پنج‌شنبه 1401/02/01

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد تا 25 نات و ارتفاع موج تا 1 متر در سواحل و تا 1.5 متر درنواحی دور از ساحل

منطقه اثر:

پنجشنبه 1401/02/01: گیلان، مازندران، گلستان

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قایق های تفریحی و شناورهای سبک، احتمال خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی.

توصیه: محدودیت تردد با قایق‌های تفریحی و شناورهای سبک، احتیاط در فعالیت‌های دریایی و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

*توصیف سامانه: شکل‌گیری توده گردوخاک در کشورهای همسایه غربی و انتقال ذرات به کشور

زمان پایان: چهارشنبه 1401/01/31

نوع مخاطره: کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/01/31: آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز، مرکزی، قم، خوزستان.

اثر مخاطره: کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد و احتمال اختلال در پروازها.

توصیه: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز به‌ویژه برای افراد آسیب‌پذیر، پرهیز از حرکات فیزیکی در فضای باز، اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص پیشگیری از خسارات احتمالی به تأسیسات حساس به گردوخاک و احتیاط در سفرهای بین‌شهری.

اخبار مرتبط

گرد و غبار درنقاط مختلف کشور/ فعالیت سامانه بارشی در شمال

سامانه بارشی جدید در راه است

۲ موج گرمای دیگر تا پایان فروردین وارد کشور می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha