هشدار نسبت به راه اندازی کمپ ترک اعتیاد غیراستاندارد

هشدار نسبت به راه اندازی کمپ ترک اعتیاد غیراستاندارد

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام محمدعلی کریمی امام جمعه سیاهکل به ضرورت راه‌اندازی کمپ ترک اعتیاد در این منطقه اشاره کرد و گفت: باتوجه به آمار بدست آمده از افراد معتاد در منطقه و ضرورت ترک دادن آن‌ها و بازگشتشان به آغوش گرم خانواده، وجود کمپ ترک اعتیاد در این شهر بسیار ضروری است.
وی افزود: البته بر اساس نیازی که بوجود آمده است، در تلاش هستیم که این موضوع به شکلی مدیریت شود تا در آینده نزدیک شاهد، راه‌اندازی یک کمپ ترک اعتیاد استاندارد و معتبر باشیم تا کسانی که به این مراکز مراجعه می‌کنند، با آرامش افراد معتاد را بسپارند تا پس از پاکسازی به کانون گرم خانواده خود بازگردند.
حجت الاسلام کریمی با بیان اینکه کمپ ترک اعتیاد مرکزی است برای درمان افراد معتاد تا دوره بهبود خود را زیر نظر متخصصین بگذرانند، خاطرنشان کرد: روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارد. اما این‌ که کدام روش برای درمان انتخاب شود، بستگی به نوع اعتیاد دارد، بسیاری از خانواده‌ها به دنبال این هستند که در کمپ ترک اعتیاد چه می‌گذر، آیا ترک اعتیاد در این نوع مراکز فایده دارد یا نه؟ بنابراین ضروری است که کمپ‌های ترک اعتیاد استانداردهای لازم را دارا باشند.
وی یاداور شد: در سال‌های اخیر به دلیل افزایش اعتیاد در کشور، کمپ‌های مختلفی برای ترک اعتیاد تاسیس شدند. این روزها شکایت‌های مردمی زیادی بابت برخی از این مراکز شنیده می‌شود که خود موجب نگرانی خانواده‌های معتادین شده است. اما خوشبختانه می‌توان گفت جدیداً نهادهای مسئول در زمینه نظارت بر کمپ‌های ترک اعتیاد تشکیل شده‌اند تا مراکز غیرمجاز شناسایی و فعالیت آن‌ها متوقف شود، از این رو ما هم در این راستا به خانواده ها عزیز کمک خواهیم کرد.
امام جمعه سیاهکل، رعایت بهداشت را مهم‌ترین ویژگی کمپ ترک اعتیاد برشمرد و تصریح کرد: یکی از مشکلات کمپ‌های ترک اعتیاد نامناسب، رعایت نکردن بهداشت است. فرد معتاد مانند یک فرد بیمار است و مهم‌ترین نکته برای نگهداری فرد بیمار رعایت بهداشت است. برخی از معتادان با بیماری‌های مختلفی مانند ایدز و هپاتیت نیز درگیر می‌شوند. بنابراین در کمپ‌های ترک اعتیاد مراقبت‌های لازم به منظور عدم شیوع بیماری(بخصوص اکنون که تقریبا تمامی دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنند) در بین افراد بسیار اهمیت دارد.
وی تأکید کرد: کمپ‌هایی که از روش‌های غیرطبیعی و غیرعلمی برای ترک اعتیاد استفاده می‌کنند و به جای این که از متخصصین روانپزشکی و تیم تخصصی کمک بگیرند، دست به کارهای غیرمعقول می‌زنند و به اجبار افراد معتاد را ترک می‌دهند. شرایط بد کمپ‌ها باعث می‌شود از نظر جسمی و روحی به معتادان آسیب‌های جدی وارد شود.
حجت‌الاسلام کریمی گفت: کمپی که در این منطقه وجود دارد، استانداردهای لازم را ندارد، حتی مکانی که برای کمپ انتخاب کرده اند، برای مرکز آموزشی پیش بینی شده بود که متاسفانه به جای مرکز آموزشی به مرکز ترک اعتیاد بدون استانداردهای لازم راه اندازی شده و سبب نارضایتی بسیاری از مردم است، امیداوریم در مکان مناسب با استانداردهای لازم راه اندازی شود.
وی در پایان به یک خبر خوش برای جوانان این منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: براساس پیگیری‌های صورت گرفته، خوشبختانه تنها استخر شنا در این شهرستان راه اندازی شد و جوانان عزیز می توانند از این امکانات بهره مند شوند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha