سی ان ان: روسیه می تواند در دور زدن تحریم ها از ایران الگو بگیرد

سی ان ان: روسیه می تواند در دور زدن تحریم ها از ایران الگو بگیرد

به گزارش سراج24؛ سی ان ان در مطلبی به قلم «نادین ابراهیم» به موضوع تحریم‌های روسیه و راه‌های کاهش تبعات آن با کمک ایران پرداخت.

در این مطلب می‌خوانیم: درحالیکه روسیه با تحریم‌های بی سابقه علیه همه بخش‌های اقتصادی خود مواجه شده است، می‌تواند برای دور زدن آنها به متحدی قابل اعتماد با بیش از ۴۰ سال سابقه رویارویی با تحریم‌های غرب اتکا کند.

سی ان ان در ادامه این مطلب می‌افزاید: تا پیش از جنگ اوکراین، ایران بابت تحمل تحریم‌ها در جایگاه اول قرار می‌گرفت حال آنکه این جایگاه اکنون به روسیه واگذار شده و دو کشور در مقطعی از همگرایی قرار دارند که روز به روز بیشتر می‌شود.

به گفته یک کارشناس، منافع مشترک ایران و روسیه در دور زدن تحریم‌ها، در بحث پویایی روابط آنها بسیار حائز اهمیت است.

حتی ماه گذشته، در مبحث تحریم‌های هوایی روسیه، وزیر حمل و نقل این کشور با اشاره به مشکلات تأمین قطعات یدکی در صنعت هواپیمایی گفت: در این زمینه از تجربیات ایران که سال‌ها تحریم بوده، استفاده خواهد شد.

در همین حال، انتظار می‌رود که با ادامه جنگ اوکراین (و گرایش هرچه بیشتر روسیه به شرق)، رابطه مسکو-تهران نیز عمیق‌تر شود حال آنکه تعلل آمریکا در به نتیجه رساندن مذاکرات وین، حتی می‌تواند این رابطه را بیش از پیش عمیق کند.

در پاسخ به این سوال که آیا روسیه می‌تواند در دور زدن تحریم‌های غربی از کمک و راهنمایی ایران برخوردار شود، برخی کارشناسان می‌گویند که این روند از هم اکنون آغاز شده است.

در حالی که روسیه با تهدید روزافزون تحریم بخش انرژی خود مواجه است، یکی از راه‌هایی که می‌تواند برای غلبه بر این محدودیت احتمالی در پیش بگیرد، این است که از تعویض کشتی به کشتی و یا تغییر مالکیت و منبع نفت استفاده کند.

در همین راستا، ریچارد نفیو که از وی به عنوان معمار تحریم‌های ایران یاد می‌شود و اخیراً از تیم مذاکره کننده آمریکا در وین جدا شده است، می‌گوید: گمان می‌کنم که ایران آماده کمک به روسیه برای استفاده از برخی ابزارهای دور زدن تحریم‌ها است. البته، برخی کارشناسان مدعی هستند که دور زدن تحریم‌ها کار چندان آسانی هم نیست.

اخبار مرتبط

رمز ارزها می‌توانند برای دور زدن تحریم‌ها استفاده شوند

پوتین و پاشینیان دیدار و گفت وگو کردند/ ابراز نگرانی روسیه و ارمنستان از تحریم های غرب

هشدار پوتین به کمبود غذا در جهان با ادامه تحریم‌های غربی‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha