مقابله با رانت‌های سینمایی از مهم‌ترین محورهای دیدار با رئیس جمهور بود

مقابله با رانت‌های سینمایی از مهم‌ترین محورهای دیدار با رئیس جمهور بود

به گزارش سراج24؛رئیس جمهور شب گذشته میزبان دورهمی هنرمندان و پیشکسوتان عرصه سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی با سلایق و طیف‌های مختلف بود.

مهدی صباغ زاده تهیه کننده و کارگردان سینما در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره این دیدار گفت: ملاقات رئیس جمهور با هنرمندان نشانه احترام به جایگاه فرهنگ و اهالی هنر است. دولت باید حرف‌های بزرگان سینما و باتجربه‌ها را بشنود و مورد توجه قرار دهد. دیشب مسائل مختلفی مطرح شد که آقای رئیس جمهور این نکات را یادداشت کردند تا رسیدگی شود. 

وی گفت: آقای منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما درباره کلیت خانه سینما و مشکلات کارگردان ها صحبت کردند. آقای سیدضیا هاشمی، هم به عنوان نماینده تهیه کنندگان مسائلی را درباره سپردن شبکه نمایش خانگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کردند که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

صدا و سیما فرصت رسیدگی به نمایش خانگی را ندارد

صباغ‌زاده ضمن موافقت با نظرات سیدضیا هاشمی اظهار داشت: به نظر من متولی اصلی شبکه نمایش خانگی وزارت ارشاد است. چون تلویزیون به اندازه کافی مشکلات و گرفتاری دارد و باید شبکه هایش را پر کند. صداوسیما فرصت این را ندارد که بخواهد به نمایش خانگی رسیدگی کند. سینماگران و سریال‌سازان با ارتباطی که با ارشاد دارند می توانند پروانه نمایش و ساخت بگیرند و از بیکاری نجات پیدا کنند.

وی افزود: سینماگران درباره رانت‌خواری در سینما و توزیع ناعادلانه بودجه‌ها اعتراضاتی داشتند. آقای دکتر رئیسی، رئیس جمهور نیز در پاسخ عدالت را تفسیر کردند و گفتند نباید در پشت پرده بودجه‌ها به یک عده خاص اعطا شود و مجموعه صنف باید مورد توجه قرار گیرد.

در این نشست حمید نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، جواد شمقدری تهیه کننده و کارگردان، دکتر فرهت عضو فرهنگستان هنر و رئیس بخش موسیقی آن، دژاکام کارگردان و پیشکسوت سینما، مسعود ده نمکی کارگردان و تهیه کننده، سید ضیاء هاشمی تهیه کننده، مرتضی شعبانی مستندساز، جواد بختیاری از حوزه هنرهای تجسمی و انسیه شاه حسینی کارکردان سینما در سخنان صمیمی با گلایه از بی توجهی های گذشته به عرصه سینما و هنر، دغدغه‌ها، مشکلات و پیشنهادات خود را در حوزه رفع مشکلات هنر و هنرمندان مطرح کردند.

حمایت از موسیقی سنتی و موسیقی نواحی، توجه به حقوق مؤلف، برنامه‌ریزی برای تقویت احساس تعلق خاطر به پدیده‌های ملی و دینی، ترسیم نقشه راه در حوزه فرهنگ و هنر، استفاده از ظرفیت هنرمندان پیشکسوت، توجه به آثار آهنگسازان ایرانی و حفظ و نگهداری آن، حمایت از تئاتر و هنرمندان این حوزه، توزیع عادلانه منابع بین همه فعالان فرهنگ و هنر، احداث سالن‌های نمایش در کنار مجتمع‌های مسکونی، فرهنگسازی در خصوص سرگرمی، توجه به بیمه و مسکن هنرمندان و تلاش برای ثبت جهانی خط نستعلیق از جمله مهم‌ترین محورهای مطرح شده توسط هنرمندان و فعالان این عرصه بود.

اخبار مرتبط

مراسم وداع با هوشنگ ابتهاج در تالار وحدت برگزار می‌شود

جزئیات تشییع مرحوم ابتهاج/ مراسم وداع پنجشنبه از جلوی تالار وحدت

بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر به ایران سفر کردند/راه‌اندازی ۳۵ موزه جدید

0 نظر

ارسال نظر

capcha