عطار نیشابوری در زمره مفاخر درخشان کشور است/ سخن نابش تصویر ایران ادب­ پرور را زیباتر کرده است

عطار نیشابوری در زمره مفاخر درخشان کشور است/ سخن نابش تصویر ایران ادب­ پرور را زیباتر کرده است

به گزارش سراج24؛ از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این پیام  با گرامیداشت فرخنده روز بزرگداشت شیخ فریدالدین عطار نیشابوری نوشت: آسمان هماره تابناک ایران اسلامی، مأمن ستارگان پُرنوری است که فرازنای فرهنگ ایران‌زمین عرصه چرخش قلم‌ها و عرق­ ریزان روح و رازهای نهفته در جادوی کلام آنان است. بزرگانی که نام و یادشان، وِرد زبان مردمان و رشحات قلم­شان صیقل­ دهنده جان صاحبدلان و اهالی عرفان، معرفت و دانایی است.

وی در این پیام تصریح کرد: شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری در زمره این مفاخر درخشان است که آوازه ­اش، مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و سخن نابش، تصویر ایران ادب­ پرورمان را زیباتر و دل­نشین­ تر ساخته است. سالکی الهی که چشمه ژرف و جوشانِ سخنِ معنوی‌اش در این زمانه پرتشویش پیش چشم همه تشنگان معارف ناب ایرانی- اسلامی قرار دارد و سیمرغ نام بلندش به نیکویی بر قاف ادب و منزلت انسانی نشسته است. عطار همان پیرِ رازآشنایی است که شاعر بزرگی همچون مولانا در برابر عظمت نامش سَرِ تعظیم فرومی‌آورد و خود را در خَم کوچه‌ای از «هفت شهر عشق» او می‌داند.

وزیر فرهنگ یادآور شد: دیوان این شاعر سترگ که غزل‌ها و اشعار نغز و دلاویزِ پُرشمار دارد، پشتوانه مستحکم هویتی ایران زمین است و منطق­ الطیر، این گوهر تابناک، آموزش­دهنده ظرایف عرفان. همچنان که تذکره‌الاولیاء جلوه­ گاه همیشگی دل‌های عارفان است.

اسماعیلی در ادامه این پیام تصریح کرد: عطار، شعر را وسیله‌ای برای بیان گفتمان خویش با مردمان و مریدان می‌داند. سلوک نظری و عملی‌اش نیز نقش به سزایی در پیراستگی عرفان از آسیب‌ها و آفت‌ها و رسیدن به غایت قصوای سلوک داشته است و همان­گونه که از درد سخن می‌گوید به درمان نیز می‌اندیشد. داروی دردی که او از آن سخن می‌گوید، همانا وصال حق و مرحله قُرب به حق تعالی است. این سخنور عالی­قدر بی آن‌که سودای تعلیم اخلاقی به شیوه واعظان داشته باشد، می‌کوشد آن­چه اوصاف غیرانسانی است از وجود آدمی بزُداید و آن‌چه اوصاف روحانی است تا سر حد امکان برایش قابل دسترسی سازد.

وی افزود: جهان‌بینی عرفانی شیخ عطار در تلاقی با تعالیم ناب قرآنی قرار دارد و به پیروی از آموزه‌های این کتاب آسمانی که می‌فرماید: «و بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طِینٍ» و «وَ عَلَّمَ آدَمَ الْأَسْماءَ کُلَّها»، چنین می‌گوید:

ز صُنعش آدم از گِل رخ نموده / ز وی هر لحظه صد پاسخ شنوده

ز علمش گشته آنجا صاحب اسرار / خود اندر دید آدم کرده دیدار - الهی نامه

در ادامه این پیام وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: جامعیت نگاه، ژرفای اندیشه و گستردگی مفاهیم آموزه‌هایی است که در تعادلی شگرف، عرفان عطار را در مرز آسمان و زمین، میان شور و وجد عارفانه و درک و دریافت و تعهد انسانی و اجتماعی نگاه داشته است. نکته‌ای که می‌تواند سرمشق اصحاب فکر و فرهنگ و هنر در زمانۀ حاضر قرار گیرد.

اسماعیلی تصریح کرد: همچنین الگوپذیری از عرفا و بزرگانی همچون شیخ فریدالدین، که به پاسداشت فرهنگ و انسانیت و اخلاق­ مداری متصف هستند، سبب خواهد شد که نسل جوان ما با مدد گرفتن از این شیو­های درست بتوانند سبک زندگی اجتماعی خویش را سامان بخشند.

وی تاکید کرد: بزرگداشت این عارف و شاعر شهیر، گامی اثرگذار در راه تقویت هویت و خودباوری ایرانی و اسلامی، توسعه و تعمیق همدلی و هم زبانی ملی و همبستگی و همگرایی منطقه‌ای در راستای رشد و اعتلای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به شمار می­ رود. بر همین اساس همه کوشش‌های علمی و فرهنگی در این حوزه قابل ستایش و شایسته سپاس­گزاری است.

در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: از این رهگذر با گرامیداشت فرخنده روز بزرگداشت شیخ فریدالدین عطار نیشابوری، از همه اصحاب اندیشه، ادب و هنر در جای جای میهن اسلامی و همچنین خارج از کشور که دغدغة پاسداری از مقام مفاخر ایرانِ عزیز را دارند، خاضعانه قدردانی می‌کنم و تلاش دست­ اندرکاران بزرگداشت این شخصیت بزرگ را در شهر فرهنگ­ پرور و ادب­ دوست نیشابور صمیمانه ارج می­ نهم.

فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطّار نیشابوری (۱۱۴۶م/۵۴۰ق – ۱۲۲۱م/۶۱۸ق) یکی از عارفان، صوفیان و شاعران ایرانی سترگ و بلندنام ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است.

شیخ عطار در سال ۵۴۰ هجری قمری در نیشابور زاده شد و در ۶۱۸ هجری قمری به هنگام حملهٔ مغول به قتل رسید.

الهی‌نامه، اسرارنامه، خسرونامه و منطق‌الطیر از آثار منظوم عطار هستند و تذکرة‌الاولیا تنها اثر این عارف به نثر است. ۲۵ فروردین در تقویم ایران، روز ملی بزرگداشت عطار نیشابوری نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

مصریان با صندل‌های طلایی در گور

پیکر استاد هوشنگ ابتهاج پنجشنبه تشییع می‌شود/ اعلام جزئیات خاکسپاری

شناور بیاورید سوخت یارانه ای بگیرید

0 نظر

ارسال نظر

capcha