پاسخ ناشران به سوال تکراری؛

نمایشگاه کتاب در مصلی باشد یا شهر آفتاب؟

نمایشگاه کتاب در مصلی باشد یا شهر آفتاب؟

به گزارش سراج24؛ به نقل از فارس، سال‌هاست نمایشگاه کتاب جای ثابتی ندارد و هر سال چند ماه قبل از برگزاری، بحث حضور آن در خانه‌ای استیجاری بالا می‌گیرد. حال مشخص نیست این بلاتکلیفی قرار است تا کی ادامه داشته باشد.

از سال ۱۳۹۰ که عملیات اجرایی فاز اول مجموعه نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در زمینی به مساحت ۱۳۸ هکتار با فضای دائم مسقف نمایشگاهی شامل سه سالن جمعاً به مساحت ۲۵ هزار متر مربع، فضای موقت نمایشگاهی (چادر) حدود ۲۸ هزار مترمربع که در فازهای بعدی قرار است با سالن‌های دائمی جایگزین شود، سالن ملل با مساحتی بالغ بر ۷ هزار مترمربع، فضای اداری با مساحت ۲۴ هزار مترمربع در ۲ طبقه و ساختمان‌های خدماتی شامل رستوران، کافی شاپ، فروشگاه و … هر کدام با مساحت ۲ هزار مترمربع آغاز شد، امیدها برای استقرار دائمی نمایشگاه کتاب روز به روز بیشتر شد تا اینکه در سال ۱۳۹۵ این مجموعه با هزینه‌ای بیش از هزار میلیارد تومان افتتاح شد.

همان سال دوست‌داران یار مهربان، با اشتیاق خود را برای برگزاری اولین نمایشگاه کتاب در مجموعه شهر آفتاب آماده کردند و در نهایت، بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «فردا برای خواندن دیر است...» در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برپا شد، اما مهمان ناخوانده‌ای به نام طوفان و باران به سالن موقت غرفه‌های کودک و نوجوان نمایشگاه وارد شد که ورود ناگهانی‌اش باعث شد علاوه بر غرفه‌داران، متولیان برگزاری نمایشگاه کتاب هم تا به الان همین موضوع را بهانه نرفتن به شهر آفتاب قرار دهند.

به همین بهانه نظر تعدادی از ناشران فعال را در مورد میزان آمادگی‌شان برای حضور در برگزاری نمایشگاه کتاب امسال و برپایی آن در مصلی پرسیدیم که در ادامه می‌آید:

تجربه ناموفق نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب به دلیل نبود زیرساخت مناسب

محمدحسین محبت پناه، مدیر بازرگانی انتشارات مدرسه با ابراز خرسندی از برگزاری نمایشگاه حضوری بعد از دو سال وقفه، آن را فرصتی برای دیدار چهره به چهره با مخاطبان و علاقه‌مندان به کتاب عنوان کرد و گفت: انتشارات مدرسه به عنوان ناشر فعال در حوزه کودک و نوجوان از برگزاری حضوری نمایشگاه استقبال می‌کند؛ چرا که حضور کودکان و دانش آموزان شور و نشاط خوبی در فضای نمایشگاه ایجاد می‌کند.

وی ضمن اعلام آمادگی برای حضور در نمایشگاه کتاب از تشکیل کارگروه ویژه حضور در نمایشگاه خبر داد و اظهار داشت: در این دروه با حدود ۹۰۰ عنوان کتاب چاپ سال ۹۸ به بعد حاضر می‌شویم و اگر شرایط کنترل بیماری کرونا پایدار بماند، برنامه‌های متنوعی مانند جشن امضاء، ملاقات با نویسندگان و پیشکسوتان حوزه کودک و نوجوان را هم اجرایی می‌کنیم.

مدیر بازرگانی انتشارات مدرسه درباره برگزاری نمایشگاه در محل مصلی خاطرنشان کرد: تجربه دو ساله برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب مخصوصا بخش کتاب‌های کودک و نوجوان که در زیر چادر برگزار شد، چندان موفق نبود و در شرایط فعلی فضای مصلی از لحاظ دسترسی مخاطبان به نمایشگاه و انتقال کتاب برای ناشرین راحت‌تر است.

محبت پناه با بیان اینکه در عین حال، فضای مصلی و سازه‌هایش برای برگزاری نمایشگاه ساخته نشده است، افزود: اگر زیرساخت‌های نمایشگاه شهر آفتاب فراهم شود و نمایشگاه کتاب به شکل دائم در آنجا برپا شود شرایط برای همه بهتر خواهد شد.

نمایشگاه حضوری کتاب اتفاق امیدبخشی است که مشقت محل برگزاری را بی‌اهمیت کرده

مهدی قزلی، نویسنده و مدیر انتشارات جام جم معتقد است: بازگشایی مدارس و ورزشگاه‌ها و برپایی نمایشگاه حضوری کتاب بعد از دو سال وقفه ناشی از کرونا در یک فرآیند منطقی و مدیریت شده، خبر خوب و امیدبخشی است که مشکلات برپایی نمایشگاه در محل مصلی یا شهر آفتاب را به چشم نمی‌آورد. 

مدیر انتشارات جام جم ادامه داد: از آنجایی که امرار معاش ناشران و فعالان حوزه کتاب به برگزاری نمایشگاه وابسته است، بنابراین محل برگزاری نمایشگاه تفاوت چندانی ندارد و هر جا که باشد حاضر خواهند شد.

دوری راه و ناشناخته بودن، مخاطبان کتاب را رفتن به شهر آفتاب باز می‌دارد

پرویز بیگی حبیب آبادی، شاعر و مدیر انتشارات فصل پنجم با بیان اینکه برای حضور در این دوره از نمایشگاه آمادگی کامل دارد از برپایی نمایشگاه کتاب در مصلی تهران استقبال کرده و گفت: بعد از وقفه دو ساله به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا، برگزاری این نمایشگاه اهمیت ویژه‌ای برای ناشرین و فعالان حوزه کتاب دارد. 

مدیر انتشارات فصل پنجم درباره مشکلات برگزاری نمایشگاه کتاب در مجموعه شهر آفتاب اظهار داشت: به طور کلی دور بودن مجموعه شهر آفتاب باعث استقبال نکردن مخاطبان از برگزاری نمایشگاه در آن می‌شود که آماده نبودن زیرساخت‌های رفاهی، حمل و نقل و... آن را تشدید می‌کند و علاوه بر این مصلی تهران مکان شناخته شده‌ای است که سال‌هاست مخاطبان نمایشگاه کتاب با آن آشنا هستند و طبیعی است که برگزاری نمایشگاه کتاب در آن فروش بیشتری رقم خواهد زد.

 شهر آفتاب فضای نمایشگاهی مناسب‌تری نسبت به مصلی تهران دارد 

حسین سعیدی، مدیرعامل به‌نشر وابسته به آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور است که بعد از دو سال وقفه برگزاری آن باعث خوشحالی است، گفت: در نمایشگاه امسال مجموعه به نشر به نمایندگی از ۱۱ ناشر فعال آستان قدس رضوی در دو بخش کودک و نوجوان حضور پیدا خواهد کرد. 

سعیدی با بیان اینکه در نمایشگاه امسال طبق پیش‌‌بینی‌های انجام شده حدود ۲۵۰۰ عنوان کتاب آماده عرضه است، افزود: از این تعداد ۹۳ اثر چاپ اول است که ۶۸ اثر آن تا امروز منتشر شده است و سعی داریم مابقی را تا برگزاری نمایشگاه به چاپ برسانیم.

وی درباره برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی عنوان کرد: مصلی و شهر آفتاب هر کدام نقاط ضعف و قوتی دارند، اما به لحاظ فضای نمایشگاهی، شهر آفتاب مناسب‌تر است، اما عملیاتی نشدن برخی زیرساخت‌ها در آن باعث شده تا کارکرد واقعی‌اش را نداشته باشد. از طرف دیگر دسترسی مصلی برای مخاطبان و بازدیدکنندگان راحت‌تر بوده و به همین دلیل حجم بازدیدها و فروش کتاب در مصلی تهران بیشتر است. 

مدیرعامل به‌نشر در ادامه خاطرنشان کرد: مجموعه شهر آفتاب با هدف محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب احداث شده و لازم است متولیان امر هرچه زودتر نسبت به تکمیل این پروژه مهم اقدام کنند؛ چرا که ثابت ماندن مکان نمایشگاه کتاب هم به نفع ناشران و فعالان این حوزه و هم مخاطبان آن است.

چرخ ناشران با نمایشگاه کتاب می‌چرخد که تعیین مکان مناسب برایش اولویت دارد 

مدیر انتشارات شهید کاظمی با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب در دوره قبل از شیوع کرونا به صورت مستمر برگزار می‌شد و امسال در حالی برپا می‌شود که دو سال وقفه در برگزاری آن باعث بروز نگرانی‌هایی از بابت میزان استقبال مخاطبان و حجم فروش کتاب خواهد شد، افزود: مشکلات کاغذ در چهار سال اخیر باعث شد نتوانیم حجم زیادی از کتاب‌های در نوبت چاپ‌مان را منتشر کنیم. هر چند وزارت ارشاد در ماه‌های اخیر اقدامات خوبی انجام داده و توانست به همه ناشران فعال در حوزه کتاب بخشی از کاغذ مورد نیازشان را برساند.

علی خلیلی، مدیر انتشارات شهید کاظمی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه حضوری کتاب رویداد فرهنگی خوشایندی است که چرخ ناشران را می‌چرخاند، گفت: با وجود اینکه برخی ناشران در مواجهه با مشکلاتی که در نمایشگاه با آن روبرو می‌شوند، گلایه‌هایی دارند که بعضاً بجاست، اما برای هر ناشر و در هیچ شرایطی به جز نمایشگاه امکان عرضه تعداد زیادی کتاب وجود ندارد و نمایشگاه به عنوان ویترین معرفی و فروش کتاب اهمیت زیادی دارد. 

خلیلی در ادامه بیان داشت: انتشارات شهید کاظمی ۶۰ عنوان کتاب را در نوبت چاپ دارد که امیدواریم تا زمان برگزاری بتوانیم حداقل ۳۵۰ عنوان کتاب را برای عرضه در نمایشگاه آماده کنیم.

 مدیر انتشارات شهید کاظمی در مورد برگزاری نمایشگاه در مصلی هم گفت: برای ناشران غیرتهرانی، دسترسی و رفت و آمد به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب با سهولت بیشتری انجام می‌شود اما برای دسترسی ناشران و بازدیدکنندگان ساکن تهران طی این مسافت نیاز به تأمین زیرساخت شهری و حمل و نقل دارد که باید در اولویت قرار گیرد و تا آن زمان مصلی تهران گزینه خوبی برای برگزاری نمایشگاه کتاب است.

اخبار مرتبط

بازدیدکنندگان سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تسهیلات متروی تهران و حومهمی توانند استفاده کنند

جای «بازدیدکننده» کجای نمایشگاه است؟

چمران:‌ مصلی جای برگزاری نمایشگاه نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha