سعید موتمنی: خودرو سال جدید را گران آغاز کرد

سعید موتمنی: خودرو سال جدید را گران آغاز کرد

به گزارش سراج24؛ سعید موتمنی در گفت‌وگو با مهر در مورد وضعیت بازار خودرو، اظهار کرد: هنوز بازار خودرو به حرکت در نیامده است اما در همین مدت نیز شاهد افزایش قیمت در خودروهای مختلف بودیم.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: خودروهای مدل ۱۴۰۱ افزایش قیمت محسوسی را داشته‌اند، به گونه‌ای که این خودروها میانگین بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان با افزایش قیمت مواجه شده‌اند؛ به عنوان مثال قیمت خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۰ معادل ۲۶۵ میلیون تومان و مدل ۱۴۰۱ معادل ۲۷۷ میلیون تومان است، همچنین قیمت خودروی پژو پارس مدل ۱۴۰۰ معادل ۲۸۰ میلیون تومان و مدل ۱۴۰۱ معادل ۲۹۷ میلیون تومان است. قیمت خودروی کوییک دنده‌ای مدل ۱۴۰۰ معادل ۱۹۰ میلیون تومان و مدل ۱۴۰۱ معادل ۲۲۳ میلیون تومان و قیمت پژو پارس LX مدل ۱۴۰۰ معادل ۳۳۵ میلیون تومان و مدل ۱۴۰۱ معادل ۳۵۳ میلیون تومان است.

موتمنی گفت: قیمت خودروهای مدل ۱۴۰۰ نیز در فروردین نسبت به اسفند ۱۴۰۰، بین یک تا ۵ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است؛ به عنوان نمونه قیمت پراید ۱۱۱ از ۱۸۱ میلیون تومان به ۱۸۶ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ از ۱۶۸ میلیون تومان به ۱۷۱ میلیون تومان، سمند از ۲۶۲ میلیون تومان به ۲۶۵ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۲۶۲ میلیون تومان به ۲۶۵ میلیون تومان است.

موتمنی تصریح کرد: متأسفانه به دلیل تولید و عرضه کم، خودرو در کشور از یک کالای مصرفی تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده و کوچک‌ترین خبری چه مثبت و چه منفی، روی این بازار تأثیر می‌گذارد. اخیراً نیز انتشار خبر تداوم ممنوعیت واردات خودرو و البته افزایش نرخ ارز، اثرات روانی خود را بر بازار گذاشت.

وی افزود: باید دولت در نظر داشته باشد برای سال جاری حتماً نیاز بازار را بسنجد و بر اساس آن بازار را تنظیم کند؛ باید خودرو به اندازه نیاز به بازار تزریق شود متأسفانه مدت زیادی است که خودرو به اندازه کافی وارد بازار نمی‌شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با بیان اینکه آشفتگی و نابسامانی بازار خودرو به دلیل عرضه کم خودرو است، گفت: در حال حاضر قیمت بین کارخانه و بازار بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان تفاوت دارد و این مساله مصرف کننده را به شدت متضرر کرده است.

در جدول زیر میانگین قیمت خودروهای پر تیراژ مدل ۱۴۰۰ در بازار قابل ملاحظه است.

خودرو قیمت بازار (مدل ۱۴۰۰) قیمت بازار (مدل ۱۴۰۱)
کوییک اتوماتیک ۲۸۱ میلیون تومان -
کوییک دنده‌ای ۱۹۰ میلیون تومان ۲۲۳ میلیون تومان
پراید ۱۱۱ (مدل ۹۹) ۱۸۶ میلیون تومان -
پراید ۱۳۱ (مدل ۹۹) ۱۷۱ میلیون تومان -
تیبا صندوق‌دار ۱۷۸ میلیون تومان -
تیبا هاچ‌بک EX ۱۸۳ میلیون تومان -
ساینا دنده‌ای ۱۹۲ میلیون تومان -
رانا پلاس ۲۷۰ میلیون تومان ۲۸۲ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۲ ۲۶۵ میلیون تومان ۲۷۷ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۵ (مدل ۹۹) ۳۲۳ میلیون تومان -
سمند LX، EF۷ ۲۸۵ میلیون تومان -
سمند LX ساده ۲۶۵ میلیون تومان ۲۷۳ میلیون تومان
پژو پارس ساده ۲۸۰ میلیون تومان ۲۹۷ میلیون تومان
پژو پارس LX ۳۳۵ میلیون تومان ۳۵۳ میلیون تومان
دنا معمولی ۳۶۰ میلیون تومان ۳۷۲ میلیون تومان
سورن پلاس ۳۱۰ میلیون تومان -

اخبار مرتبط

تأثیر لغو تحریم‌ها بر بازار خودرو

0 نظر

ارسال نظر

capcha