فیفا:

ایران - آمریکا، ۲۴ سال بعد

ایران - آمریکا، ۲۴ سال بعد

به گزارش سراج24؛ به نقل از فیفا، تیم ملی فوتبال ایران به تازگی ششمین راه‌یابی تاریخ خود به مسابقات جام جهانی فوتبال را جشن گرفت. برترین تیم آسیایی در رده بندی فیفا پیش از این در سال های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ در جام جهانی حضور داشت.

تیم ملی ایران در اولین حضورش در آرژانتین موفق به کسب پیروزی نشد ولی ۲۰ سال بعد در فرانسه آن را جبران کرد. جلال طالبی و بازیکنانش بعد از شکست مقابل یوگسلاوی (۱-۰) توانستند آمریکا را در بازی دوم شکست دهند و ۲ بر یک برنده شوند. به دلیل تنش‌های سیاسی شدید بین دو کشور، این مسابقه بسیار فراتر از مسائل ساده ورزشی بود. آن شب در لیون، تماشاگران شاهد رویدادی بودند که بازتاب جهانی داشت. در واقع، قبل از شروع بازی دو تیم با همراهی داور اورس مایر با هم عکس می‌گیرند و بازیکنان ایران پس از عکس رسمی، دسته گلی را به نشانه صلح به حریف تقدیم می‌کنند.

خود مسابقه در شرایط روحی بسیار خوبی برگزار شد و تیم ملی به لطف گل‌های حمید استیلی و مهدی مهدوی کیادر مقابل تک گل برایان مک براید برنده این دیدار حساس شد.

در پایان این دیدار با تنش بالا، فوتبال بار دیگر توانایی خود را در اتحاد نشان داد. در زمین بازیکنان با تعویض پیراهن‌های خود، صمیمانه به یکدیگر تبریک گفتند. در نهایت دو کشور در پایان دور اول به عنوان تیم های سوم و چهارم گروه از دور رقابت ها خارج شدند.

ایرانی‌ها در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ همین ناامیدی را تجربه کردند. در روسیه ۲۰۱۸، آنها تنها به یک گل دیگر مقابل پرتغال نیاز داشتند تا در نهایت از اولین مانع عبور کنند. تیم ملی این بار با یک امتیاز کمتر از اسپانیا و پرتغال در رده سوم قرار گرفت.

برای بسیاری از حامیان ایرانی، قطر ۲۰۲۲ می‌تواند فرصتی باشد تا ایران در نهایت به یک سطح جدید برسد. شاگردان دراگان اسکوچیچ در گروه B به مصاف برنده آخرین پلی آف اروپا (اسکاتلند/اوکراین/ولز)، انگلیس و آمریکا خواهند رفت. رقابت در این گروه نوید سختی را می‌دهد و بدون شک هر دو تیم به شدت به این سه امتیاز نیاز خواهند داشت.

ایران با حضور نفراتی چون سردار آزمون (لورکوزن) و مهدی طارمی (پورتو) در تاریخ ۸ آبان برای دومین بار در تاریخ خود در جام جهانی به دیدار آمریکا خواهند رفت.

اخبار مرتبط

پشت پرده جالب حذف فغانی از جام‌جهانی

برنامه و زمان بازی‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر

ولز را با فوتبال ایرانی بردیم، نه کی‌روشی

0 نظر

ارسال نظر

capcha