در دیدار با وانگ ای مطرح شد؛

ضرورت فعال سازی ظرفیتهای اقتصادی بزرگ ایران و چین

ضرورت فعال سازی ظرفیتهای اقتصادی بزرگ ایران و چین

به گزارش سراج24؛ دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در حاشیه سومین اجلاس وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان، پیرامون موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
وزرای امور خارجه دو کشور بر ضرورت تسریع در نهایی سازی پروژه های معرفی شده و ادامه رایزنی در زمینه توسعه همکاری های اقتصادی تاکید کردند.

دکتر امیر عبداللهیان با ابلاغ سلام دکتر رئیسی به رئیس جمهور چین، با توجه به حمایت قوی مقامات عالیه دو کشور از همکاری های فیمابین، بر ضرورت فعال سازی ظرفیتهای بزرگ دو کشور خصوصا در حوزه های اقتصادی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت مبادلات مردمی میان دو کشور، تسهیل بازگشت دانشجویان ایرانی را اقدامی موثر در این زمینه دانست که اگرچه محدودیت های کرونا تا کنون مانع از بازگشت آنها به چین بوده، اما شایسته است با همکاری بخش های مربوطه در چین به شرایط قبل باز گردد.

دکتر امیر عبداللهیان همچنین همکاری دو کشور در سازمان های بین المللی و مقابله مشترک با سیاسی سازی حقوق بشر و دخالت در امور داخلی کشورها را از ابعاد مهم روابط خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری استفاده غیر قانونی کشورهای غربی از تحریم علیه ملت های مستقل، مقابله با این امر را برای کمک به ثبات و پیشگیری از بحران سازی حائز اهمیت دانست.

وانگ ای وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم رئیس جمهور چین به رئیس جمهور کشورمان، از مشارکت طرف ایرانی در سومین اجلاس همسایگان افغانستان قدردانی کرد و بر همکاریها و رایزنی نزدیک طرفین برای عملیاتی کردن سند ۲۵ ساله و همکاری در سازمان های بین المللی تاکید کرد.

دوطرف همچنین در خصوص آخرین تحولات مرتبط با گفتگوهای وین به تبادل نظر پرداختند و مقابله با تحریم های یکجانبه و نامشروع را مورد تاکید قرار دادند.

اخبار مرتبط

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت رفع دغدغه ایرانیان مشمول وظیفه خارج از کشور

ولایتی: چین متحد استراتژیک ایران است

امیر عبداللهیان سالروز بازگشت آزادگان به میهن را گرامی داشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha