با اعلام پس از مذاکرات استانبول؛

روسیه حملات علیه اوکراین را کاهش می دهد

روسیه حملات علیه اوکراین را کاهش می دهد

به گزارش سراج24؛ به نقل از ان پی آر، مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین در روز سه شنبه اولین نشانه‌های پیشرفت را نشان داد و روسیه اعلام کرد که فعالیت‌های نظامی خود در اطراف کیف و شمال اوکراین را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

هیأت‌های دو کشور برای اولین بار طی هفته‌های اخیر در استانبول با یکدیگر دیدار و مذاکره کنندگان این مذاکرات را سازنده توصیف کردند.

با این حال گفته شده که انتظار نمی‌رود که روز چهارشنبه جلسات دیگری برگزار شود.

«الکساندر فومین»، معاون وزیر دفاع روسیه پس از گفتگوهای روز سه‌شنبه، در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اعلام آنچه که آن را گام «کاهش تنش» برای اعتمادسازی خواند، گفت: «نیروهای روسی به تدریج فعالیت‌های خود را در نزدیکی کیف و چرنیهف در شمال اوکراین متوقف خواهند کرد.» با این حال مقامات روسیه تصریح کرده اند که این شرایط به معنای آتش بس نیست.

فومین گفت: «به منظور افزایش اعتماد متقابل و ایجاد شرایط لازم برای مذاکرات بیشتر و دستیابی به هدف نهایی تصویب و امضای یک توافق، تصمیم گرفته شد که با وجود اختلاف زیاد، فعالیت‌های نظامی در مناطق کاهش یابد.»

تیم روسی همچنین پیشنهاد کرد که مذاکرات مستقیم بین «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه و «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین در زمانی انجام شود که هر دو طرف با پیش‌نویس توافق‌نامه صلح به توافق رسیده باشند.

همچنین گفته شده که در دور مذاکرات روز سه‌شنبه، اوکراین پیشنهادی برای پذیرش وضعیت بی‌طرف و غیرهسته‌ای، از جمله طرحی مبنی بر عدم میزبانی پایگاه‌های نظامی خارجی ارائه کرده است. مذاکره کنندگان می‌گویند که خواسته اصلی اوکراین این است که چندین کشور دیگر تضمین‌های امنیتی الزام آور قانونی را به اوکراین ارائه کنند.

«دیوید آراخامیا»، مذاکره کننده ارشد اوکراین، با اشاره به توافق اوکراین در سال ۱۹۹۴ گفت: «ما تاکید داریم که این یک معاهده بین المللی باشد که توسط همه کشورها به تصویب برسد تا اشتباه گذشته تکرار نشود.»

اوکراین همچنین از کشورهای ضامن خواست تا از هدفش برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت کنند. زلنسکی پیش از این گفته بود که هرگونه توافق صلح مشروط به رأی گیری در همه پرسی خواهد بود.

اخبار مرتبط

ما باید به مردم فلسطین و اوکراین به یک اندازه اهمیت بدهیم

پیش‌نویس توافق وین توسط همه طرف‌ها به‌دقت بحث شده است

ماهانه ۴۰ هزار تُن گندم به لبنان اهدا می‌کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha