دو راهکار خنثی‌سازی شبهه‌های دشمن درباره نقش منطقه‌ای ایران

دو راهکار خنثی‌سازی شبهه‌های دشمن درباره نقش منطقه‌ای ایران

به گزارش سراج24؛ به نقل از ایکنا، در پی تأکیدات چندین باره رهبر معظم انقلاب بر موضوع «جهاد تبیین» و تشریح ابعاد مختلف این مفهوم ایکنا در عید ۱۴۰۱ بنا دارد در راستای عمل به فرمایش رهبری، در قالب «یک شبهه، یک پاسخ» به برخی شبهات و تحریفات رسانه‌های معاند در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه سیاسی پاسخ دهد. یکی از شبهه‌هایی که به ویژه پس از شکل‌گیری و تثبیت محور مقاومت علیه ایران بارها از سوی دشمنان مطرح شده، هزینه هنگفت مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی برای حمایت از این محور و نقش آتش‌افروزانه در منطقه به رغم تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی مردم بوده است.

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل منطقه، در گفت‌وگو با ایکنا در خصوص این شبهه پرتکرار و دلایل باورپذیری آن در ذهن بخشی از افکار عمومی گفت: تبیین مسائل اعم از تبیین اهداف ایجابی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان و همینطور تبیین روش‌های سلبی در برابر سیاست‌های ایران، یک بحث علمی، بنیادی و نیازمند شناخت دقیق روانشناسی اجتماعی مخاطبان است. مخاطبان ایران متنوع هستند و شامل مسلمانان و غیر مسلمانان منطقه و همینطور مردم دنیای غرب و شرق می‌شوند و اینها هر کدام نیازمند پاسخ مناسب آن فضا و محیط مخاطبان است. از طرف دیگر ممکن است به دنبال اقناع و فهم نگاه مخاطبان داخل کشور باشیم و بدانیم مردم خودمان چگونه می‌اندیشند و چه تصویری از کشور و سیاست‌های نظام و دولت برای آنها ترسیم شده است. لذا پاسخ به هر دسته از مخاطبان و اقناع آنها حقیقتا نیازمند روانشناسی اجتماعی و جامعه‌شناسی مخاطبان است.

نسبت مستقیم گسترش فقر با افزایش باورپذیری شبهه‌ها

وی افزود: در خصوص مردم ایران باید گفت مشکل اصلی آنها در شناخت سیاست‌ها به ناتوانی دولت‌ها در مدیریت امور کشور و ایجاد فضای متعادل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برمی‌گردد. به هر اندازه که مشکل فقر و نداری گسترش پیدا کند به طور طبیعی مردم به شعارهای عالی و متعالی کمتر تمایل و باور پیدا خواهند کرد و به راحتی در برابر شبهه‌ها تسلیم یا با آنها همراه می‌شوند. بنابراین موضوع به اصل سیاست‌ها، آرمان‌ها و ارزش‌هایی که نظام مطرح می‌کند، برنمی‌گردد بلکه به روش برخورد دولت‌ها برای تأمین رفاه حداقلی برای جامعه مربوط می‌شود و این عدم توانایی در مدیریت اقتصادی کشور، اعم از اشتغال و تورم و رونق کسب و کار و ... بلافاصله در زندگی مردم منعکس می‌شود و برداشت جامعه از شعارها، سیاست‌ها و ارزش‌های مورد ادعای نظام، تغییر پیدا می‌کند. این مسئله نیازمند برنامه‌ریزی صحیح است تا به علت این برداشت‌های متفاوت جامعه ‌توجه شود، نه به معلول‌. پرداختن به علت یعنی اصلاح وضعیت اقتصادی و مدیریتی جامعه و ایجاد اعتماد بین مردم و حاکمیت.

زنگنه اظهار کرد: اگر به لحاظ ایجابی هم به موضوع نگاه کنیم می‌بینیم کشورها بر دو پایه استوار هستند؛ معیشت و امنیت. هیچ معیشتی بدون امنیت قابل دوام نیست و هیچ امنیتی بدون معیشت از سوی جامعه قابل پذیرش نیست و لذا این دو عنصر لازم و ملزوم هم هستند و نمی‌توان به یکی بدون توجه به دیگری پرداخت. ایجاد یک تناسب معقول و متعادل بین معیشت و امنیت، جزو مسئولیت‌های استراتژیک یک نظام سیاسی است، زیرا جامعه بدون امنیت داخلی و پیرامونی همواره در نگرانی و وحشت از متغیر قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی به سر خواهد برد، اما آنچه امنیت یک کشور را تهدید می‌کند، افراط‌گرایی و ایجاد ترور و وحشت است که نمونه‌های جدید آن در جریان تروریسم و گروه‌های تکفیری در منطقه تجلی پیدا می‌کند.

ابعاد ملی، دینی و انسانی مقابله با تکفیر

این تحلیلگر مسائل منطقه بیان کرد: تکفیر مسلمانان که منجر به کشتار آنها شده و می‌شود مانند پدیده داعش، پدیده بسیار خطرناک با ابعاد فرامرزی است که به راحتی از مرزها عبور و در کشورهای مختلف رخنه ایجاد می‌کند و مردم آن کشور را تحت سلطه خودش بگیرد. این یک اتفاق توهمی و تخیلی نیست و در واقعیت در منطقه ما اتفاق افتاد و اینکه چه کسانی پشت این پدیده هستند یک بحث مفصل است اما قطعا قدرت‌های بزرگ که خواهان تسلط بر منطقه هستند پشت این پدیده بودند و هستند و هرگاه که منافع و اهداف آنها با اختلال مواجه شود، بلافاصله به این پدیده متوسل می‌شوند و یک گروه تروریستی را خلق و از آن حمایت می‌کنند.

وی تصریح کرد: از این منظر شناخت این پدیده‌ها و مقاومت در برابر آنها و مبارزه با آنها یک امر واجب ملی، انسانی و دینی است. ملی به این اعتبار که ملت را باید از گزند این پدیده حفظ و دور کرد، انسانی به این اعتبار که این پدیده همه انسانیت و بشریت اعم از مسلمان و غیر مسلمان، را تهدید می‌کند و دینی به این اعتبار که احکام دینی دفاع از جان، مال و ناموس مسلمانان را واجب شمرده و این واجب می‌تواند براساس فرمایش امیرالمومنین علی (ع) باشد که می‌فرمایند اگر از دشمن غفلت کنید او از شما غفلت نمی‌کند و اگر در کانون طراحی توطئه به او حمله نکنید و به او پاسخ ندهید او به شما در کانون زندگی‌تان حمله می‌کند.

زنگنه ابراز کرد: بنابراین مقاومت براساس این ابعاد ملی، دینی و انسانی ضرورت دارد و باید در مقابل خطرها طراحی و ایستادگی کرد و مانع نفوذ این خطرها و تهدیدها شد. آنچه در مسیر این مقاومت هزینه می‌شود هیچگاه رقم بزرگی محسوب نشده و نمی‌شود. معمولا نیروهای مبارز و مقاوم مسلمان اعم از ایرانی و غیر ایرانی، با استفاده از بهترین روش‌ها و شناسایی پیش از وقوع حوادث اقدام می‌کنند و با این رویکرد هم مانع از هزینه‌کرد زیاد می‌شوند و هم از اینکه پدیده‌ای مانند تروریسم تکفیری توسعه پیدا کند و قربانیان زیادی بگیرد جلوگیری می‌کنند و این از طریق کسب اطلاعات از درون این نیروها و جامعه‌ای که این نیروها در آن رشد می‌کنند انجام می‌شود.

هزینه‌کرد بسیار ناچیز ایران در حمایت از محور مقاومت

وی اظهار کرد: از طرف دیگر هزینه‌هایی که در این راه از سوی نظامی مانند جمهوری اسلامی انجام می‌شود در برابر آنچه دیگران در حمایت از این تروریست‌ها هزینه می‌کنند بسیار بسیار ناچیز است، چرا که اغلب نیروهای مقاوم در برابر تروریسم و پدیده‌های مخرب از خود جامعه هدف تأمین می‌شوند و اقدامات لازم با سازماندهی نیروهای محلی برای مقابله با این پدیده‌ها طراحی و اجرایی می‌شود و این هزینه‌های انسانی و مالی را به حداقل می‌رساند. البته این بدان معنا نیست که به فکر تأمین هزینه‌های مالی از خود آن کشورها نباشیم که این هم انجام گرفته و می‌گیرد.

این تحلیلگر مسائل منطقه بیان کرد: در حقیقت با تأمین امنیت در محیط پیرامونی امکان فعالیت اقتصادی در داخل کشور میسر می‌شود و از طرفی مانع نفوذ این پدیده‌‌های مخرب در کشور می‌شویم و در کشورهای دیگر که دچار این پدیده‌ها شدند زمینه همکاری اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی فراهم می‌شود همانگونه که الان می‌بینیم بالاترین میزان تجارت ایران با کشورهای دنیا، با عراق است که ناشی از برقراری امنیت در داخل عراق و دفع این خطرات از مردم عراق و از مرزهای ایران است. نسبت به سوریه و لبنان هم این ارتباطات در حال شکل‌گیری و توسعه است و در اقتصاد این کشورها زمینه‌های اشتغال را ایجاد می‌کند و هم برای صنایع، کشاورزی و فناوری ایران زمینه‌های بسیار مناسبی در بازارهای این دو کشور فراهم می‌شود. همچنین مسیر ترانزیت شرق آسیا به اروپا از مسیر ایران، عراق، سوریه، لبنان به دریای مدیترانه خواهد بود و این یک پروژه اساسی و راهبردی است که اقتصاد همه این کشورها را به همدیگر پیوند می‌زند و برای آینده منطقه یک ضمانت بزرگ است.

زنگنه تأکید کرد: لذا عملکرد مثبت اقتصادی در داخل و تبیین اقناع‌کننده سیاست خارجی کشور به ویژه در حوزه منطقه‌ای برای مردم، دو مؤلفه‌ای است که می‌تواند شبهه‌پراکنی دشمنان در خصوص رویکرد منطقه‌ای ایران را خنثی کند.

اخبار مرتبط

شهید بهشتی حقاً و انصافاً شخصیت برجسته‌ای بود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با شمخانی دیدار می‌کند

رهبر انقلاب: ستایش از شخصیّتی مثل چمران، ستایش از یک خط کلی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha