اثربخشی راهیان نور به دلیل توحید عملی نهفته در آن است

اثربخشی راهیان نور به دلیل توحید عملی نهفته در آن است

به گزارش سراج24؛ اسماعیل جهانگیری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، ۸ فروردین‌ماه، در جمع کاروان هنرمندان هرمزگانی اردوی راهیان نور در خوزستان، اظهار کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) فرمودند که راهیان نور یک فناوری در جنگ نرم است، این رویداد یکی از مصادیق بارز جهاد تبیین بوده که می‌تواند نقش بسیار اثرگذاری را در این عرصه ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اثربخش‌ترین کارهای فرهنگی در طول سابقه و جایگاه‌های مختلف فرهنگی که تجربه کرده‌ام سفرهای راهیان نور بوده است، افزود: هیچ برنامه‌ای را همانند سفرهای راهیان نور ندیده‌ام که دارای اثرگذاری عمیق و تحول‌آفرین باشد؛ چراکه مباحثی در این سفرها مطرح می‌شود که از جنس فرهنگ ایثار و شهادت است.

جهانگیری بیان کرد: در این سفرها روایت‌های رزمندگان درباره فرهنگ ایثار و شهادت گفته می‌شود. شهدا کارشان خالصانه و برای رضای خدا بود. دلیل اثربخشی دفاع مقدس و راز پیروزی ما در جنگ تحمیلی رژیم بعث نیز همین اخلاص رزمندگان بوده است.

وی ادامه داد: اغلب رزمنده‌هایی که به عنوان فرمانده در جنگ ۸ ساله حضور داشتند، از قبل دارای سابقه و تحصیلات عالی نظامی نبودند؛ مانند شهید حسن باقری که در دانشگاه نظامی درس نخوانده بود و تحصیلات آکادمیک نظامی نداشت و اتفاقاً در کسوت خبرنگاری و به عنوان یک فرد خبری و رسانه‌ای وارد خوزستان شد و سپس قابلیت‌های خود را در حوزه‌ نظامی نیز نشان داد و توانست یکی از فرماندهان بزرگ زمان دفاع مقدس شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان افزود: همچنین شهید همت که قبل جنگ تحمیلی معلم بود و کلاس درس را رها کرد و در جبهه حق علیه باطل شرکت کرد. شهدا مخلص بودند و برای خدا کار می‌کردند و این‌ها نمونه‌هایی از جنس خلوص است.

جهانگیری اضافه کرد: در سفرهای راهیان نور زائران متوجه می‌شوند که در جنگ سخت تحمیلی، رزمنده‌های سابق و شهدا ناممکن‌ها را ممکن کردند و این برای ما ایجاد انگیزه می‌کند که در جنگ نرم و اقتصادی امروزی غیرممکن‌ها را همچون جنگ هشت ساله ممکن کنیم.

وی در پایان یادآور شد: راهیان نور از این جهت بسیار اثربخش است که توسل، توکل و توحید عملی در آن نهفته است. ما با دست خالی با اتکا به نیروی درونی ایمان توانستیم در جنگ سخت هشت ساله پیروز شویم و امروز هم می‌توانیم در جنگ فرهنگی و اقتصادی با الگو قرار دادن دفاع مقدس و با اتکا به نیروی ایمان و تقوا دشمن را در حوزه‌های مختلف مغلوب کنیم.

اخبار مرتبط

روایت‌گری شهردار تهران در راهیان نور

سردار مطهری: محدودیتی برای حضور در راهیان نور نداریم

۱۵ بهمن سفرهای راهیان نور رسما آغاز می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha