اختتامیه سومین جشنواره عکس، گرافیک و نقاشی مدرسه

اختتامیه سومین جشنواره عکس، گرافیک و نقاشی مدرسه

به گزارش سراج24؛ دبیرخانه سومین دوره جشنواره عکس، گرافیک و نقاشی مدرسه، در روزهای پایانی اسفند ماه ۱۴۰۰ اختتامیه این دوره از جشنواره به صورت مجازی برگزار شد و برگزیدگان از بستر سایت و صفحان مجازی جشنواره معرفی شدند.

فراخوان این جشنواره در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۰ همزمان با اختتامیه هفتمین جشنواره فیلم مدرسه منتشر شد و تا تاریخ هفتم بهمن ماه به دریافت آثار ادامه داد.

محورهای این دوره از جشنواره در ۳ بخش عکاسی،‌نقاشی و گرافیک به صورت زیر معرفی گردید:

محورهای جشنواره گرافیک:

لوگو، پوستر، تصویرسازی مفهومی، اینفوگرافیک، طراحی کاراکتر

محورهای جشنواره عکاسی:

عکاسی تبلیغاتی، عکاسی داستانی، عکاسی معماری، عکاسی طبیعت

محورهای جشنواره نقاشی:

نقاشی دیجیتال، نقاشی سیاه‌قلم، نقاشی مدادرنگی، نقاشی آبرنگ

 

سومین جشنواره عکس، گرافیک و نقاشی دانش آموزی مدرسه در نهایت با دریافت ۱۰۳۱۴ اثر، به تفکیک سه جشنواره، ۶۷۲۳ اثر در بخش عکاسی، ۱۹۱۸ اثر در بخش نقاشی و ۱۶۷۳ اثر در بخش گرافیک، از ۸۶۷ مدرسه در سطح ۳‍۱ استان کشور و ۱۹۶ شهر مختلف و از تمامی مقاطع تحصیلی به کار دریافت آثار پایان داد. در این دوره از جشنواره در مجموع ۱۹۴۴ دانش آموز شرکت کردند که ۸۰.۱ درصد آنها را دختران و ۱۹.۹ درصد را پسران تشکیل می‌دادند. پس از تجمیع آثار و بررسی اولیه در دبیرخانه جشنواره و تیم علمی، آثاری که از استاندارد‌های اولیه قید شده در شیوه‌نامه جشنواره برخوردار بودند، توسط هیات انتخاب جشنواره بررسی شدند و حدود ۲۰ درصد از آثار به مرحله‌ی داوری نهایی راه پیدا کردند. در این دوره از جشنواره نیز مانند سالهای گذشته، داوری به صورت جمع سپارانه و با مشارکت بیش از ۳۰ داور متخصص در حوزه گرافیک، عکاسی، نقاشی و آموزش هنر انجام شد و برگزیدگان محورهای مختلف به تفکیک مقاطع تحصیلی مشخص شدند.

داوری مردمی سومین دوره جشنواره از تاریخ ۱۴ بهمن ماه در بستر سایت جشنواره با اکران تمامی آثار ارسال شده به دبیرخانه که قواعد شیوه نامه ای توسط ایشان رعایت شده بود کار خود را آغاز کرد و تا تاریخ ۲۴ آبان ماه ادامه داشت و در نهایت با آمار خیره کننده ی مجموعا            ۲۷۳ هزار بازدید از صفحه ی داوری مردمی و ۷۶ هزار رای ثبت شده توسط ۵۲ هزار کاربر منحصر به فرد به کار خود پایان داد و برگزیدگان در هر محور که تعداد آرا و میانگین امتیاز بیشتری را به خود اختصاص داده بودند، انتخاب و در مراسم اختتامیه معرفی شدند.

داوری تخصصی این دوره از جشنواره نیز در هر بخش توسط یک داور شاخص و مجرب برگزار گردید. در جشنواره نقاشی جناب آقای محمد طالبی در محور نقاشی دیجیتال و با نگاه تکنیک اجرا شده این داوری را انجام دادند. در جشنواره گرافیک، داوری تخصصی توسط مجموعه خانه خلاق و نوآوری تم با نگاه تجاری سازی در محور طراحی کاراکتر انجام شد و در نهایت در جشنواره عکاسی، جناب آقای سعید فرجی، عکاس مستند و مستندساز، با نگاه تخصصی خود یک اثر را به عنوان برگزیده داوری تخصصی معرفی کردند.

آیین پایانی سومین دوره جشنواره به علت اوج گیری مجدد کرونا، به ناچار به صورت مجازی در استودیو دبیرخانه جشنواره مدرسه برگزار گردید و از بستر وبسایت رسمی و صفحات مجازی جشنواره به صورت برخط پخش شد. در این برنامه گفتگو محور که به مدت سه شب در روزهای پایانی اسفندماه ۱۴۰۰ پخش گردید، هر شب معرفی برگزیدگان در یکی از بخش های جشنواره انجام گرفت. جناب آقایان محمد طالبی، میکائیل براتی، سینا رعیت دوست و مجتبی حیدری میهمانان شب های مختلف این برنامه بودند و در هر شب یک میهمان از دانش آموزان برگزیده نیز در برنامه حضور داشت. در شب آخر ضمن رونمایی از پوستر هشتمین جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه، فراخوان این دوره از جشنواره فیلم مدرسه نیز به صورت رسمی آغاز شد.

در نهایت بعد از پایان اختتامیه، کارگاه حضوری برگزیدگان به صورت یک روزه در تهران با حضور ۳۲ دانش آموز از استان های مختلف برگزار گردید که در آن سه کارگاه تخصصی آموزش تکنیک های عکاسی تبلیغاتی با جناب آقای محمد خادمیان، روش های تجاری سازی در آثار هنری با سرکار خانم شیرین محرابیان و چالش های تعامل با کارفرما در پروژه های حرفه ای با جناب آقای سینا رعیت دوست برگزار گردید و دانش آموزان برگزیده به باشگاه هنر مدرسه معرفی و با برگزیدگان ادوار گذشته جشنواره به گفتگو پرداختند.

 

این دوره از جشنواره توسط موسسه هنروما و با حمایت ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر)، بسیج سازمان صداوسیما، سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان)، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر،‌ سازمان فضای مجازی سراج، باشگاه هنرورسانه نوجوان، خانه خلاق و نوآوری تم، مجتمع آموزشی و پژوهشی شهید آوینی، آکادمی برش، خانه نوآوری تعلیم و تربیت برگزار شد.

از مهمانلن شاخص جشنواره نیز می توان به سینا رعیت دوست(طراح لوگوی زخم کاری و ۲۳ نفر و به وقت شام) و میکائیل براتی(تصویر ساز شهید علی لندی) اشاره کرد.

 

اسامی برگزیدگان سومین دوره جشنواره عکس، گرافیک و نقاشی مدرسه:        
- جشنواره عکس:

  • محور عکاسی طبیعت:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: طبیعت ارتفاعات کازرون، کیانا ستونی، استان فارس
  • لوح تقدیر: تک درخت، حسام اگوان، استان سیستان وبلوچستان

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: عکس طبیعت، مهشید منفرد، استان اصفهان
  • لوح تقدیر: فرشی از برگ، روژان میری، استان خراسان رضوی

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: طبیعت، شینا حسینی، استان کردستان
  • لوح تقدیر: راه پاییزی، امیرعلی طالعی، استان تهران

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: عکس طبیعت، یاسمن مهدی پور، استان کرمان
  • لوح تقدیر: The sound of nature، مبینا الهیاری، استان کرمانشاه

 

  • محور عکاسی معماری:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: عمارت شاهپوری در باران، رز گلستان، استان فارس
  • لوح تقدیر: آثار باستانی، سید علی میردیلمی، استان گلستان

۲.  مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: آرامگاه کمال الملک، غزاله گوهری، استان خراسان رضوی
  • لوح تقدیر: پنجره های رنگی، دلنیا مرادی، استان کردستان

۲. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: مسجد جامع خرمشهر، تهران، فاطمه سادات مدنی، استان تهران
  • لوح تقدیر: امامزاده صالح، محمدرضاعبداللهی، استان کرمان

۳. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: آسبادهای نشتیفان، دریا باکفایت، استان خراسان رضوی
  • لوح تقدیر: نصیر الملک، کیمیا ندیمی، استان فارس

 

  • محور عکاسی داستانی:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: Art5، روژا صمدیان، استان کردستان
  • لوح تقدیر: قلاب، آروین ترابی، استان فارس

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: تقابل، مهتا قاسمی، استان خراسان رضوی
  • لوح تقدیر: ماهی، غزل عطاری، استان البرز

۲. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: انتهای زندگی، محمد مهدی شورودی، استان سیستان و بلوچستان
  • لوح تقدیر: مرد رنگرز، حمید رضا محمدی، استان زنجان

۳. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: اعتیاد، سوران رجبی، استان کردستان
  • لوح تقدیر: داستانی، امیر مهدی حاجی پروانه، استان تهران

 

  • محور عکاسی تبلیغاتی:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: عطر تبلیغاتی، الهه محمدی، استان تهران
  • لوح تقدیر: ماشین، هومن یاحسین گو،‌ استان زنجان

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: تبلیغات نوشیدنی، یگانه جهانگیری، استان خراسان رضوی
  • لوح تقدیر: موچی، غزل عطاری،‌ استان البرز

۲. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: تبلیغاتی، فاطمه داداشیان دیزگاه، استان تهران
  • لوح تقدیر: لوازم اصلاح صورت، علی بنی آدم، استان آذربایجان غربی

۳. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: گرانولا، پریا رهبرماه، استان فارس
  • لوح تقدیر: نور، محدثه رضایی، استان اصفهان

 

- جشنواره گرافیک:

- محور پوستر:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: علائم بیماری کرونا، اسرا نورا، استان سیستان وبلوچستان
  • لوح تقدیر: تخفیف یا تبلیغ، زینب اکبری، استان تهران

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: پوستر شهید علی لندی، بیتا خجسته،‌ استان تهران
  • لوح تقدیر: طراحی تبلیغاتی، فاطمه سعیدی، استان همدان

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: پوستر مبارزه با سیگار، عرفان افشاری،‌ استان اصفهان
  • لوح تقدیر: ویروسی دیگر، نیکا زردویان،‌ استان تهران

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: حُب،‌ محمدمهدی قرقچیان، استان یزد
  • لوح تقدیر: نمایشنامه هملت، هلیا آزادیان، استان اصفهان

 

  • محور لوگو:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: سبک زندگی، شمیم قره گزلو، استان فارس

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: حامی، فرزانه عبدی، استان خراسان رضوی
  • لوح تقدیر: لوگو پرشین فارمس ۲، سورن شاهوردی پور، استان گیلان

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: لوگو، محمدرضا صدیق کوهی، استان تهران
  • لوح تقدیر: لوگو املاک۲، فاطمه بابائی، استان زنجان

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: بسته بندی میوه ارگانیک، کیانا دوانی، استان تهران
  • لوح تقدیر: مرایا، یونس پورپیرعلی، استان اصفهان

 

  • محور اینفوگرافیک:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: حال خوش خواندن، نازنین فاطمه اکبری پور، استان کرمان
  • لوح تقدیر: مهارت نه گفتن، مهسا سعیدی، استان تهران

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: اینفوگرافیک منظومه شمسی، مهدیه شیرانی درح، استان البرز
  • لوح تقدیر: زنان دانشمند جهان، مهدیه زینی، استان تهران

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: تحقیقات جغرافیایی، سید محمدهادی فتاحی، استان قم
  • لوح تقدیر: حفاظت اطلاعات، امیرحسین خیری، استان قم

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: رسیدن به موفقیت، سید محمدرضا سجادی، استان قم
  • لوح تقدیر: چاقی و عوارض آن، زهرا ساریخانی، استان تهران

 

  • محور تصویرسازی مفهومی:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: آنچه می ماند...، مهربان کریمی ترشیزی ، استان تهران
  • لوح تقدیر: پری قصه ها، فاطمه معصومی، استان اصفهان

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: اسارتی رنگین، حانیه السادات هاشمی، استان یزد
  • لوح تقدیر: یوسف و چاه، ریحانه علی اکبرزاده، استان فارس

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: منوپرینت، زهرا باغبانی، استان مازندران
  • لوح تقدیر: نخ کش، نیما رفیعی سربیژن، استان کرمان

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: سایه بازی، عسل نزهت، استان خوزستان
  • لوح تقدیر: تورم=سفره دست نیافتنی، پرنیان سهرابی، استان اصفهان

 

  • محور طراحی کاراکتر:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: ترس، بامیکا باطنی، استان تهران

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: کاراکتر(سارا)، ثنا علیزاده، استان تهران
  • لوح تقدیر: قورباغه، محدثه سجادیان، استان فارس

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: تیمور لنگ، امیرحسین اسفندیارپور، استان کرمان
  • لوح تقدیر: پری جنگل، باران مردوخ روحانی، استان کردستان

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: پسر هویجی، فاطمه ضرغام، استان تهران
  • لوح تقدیر: رفتا، ساجده نوراللهی، استان تهران

 

- جشنواره نقاشی:

  • محور نقاشی دیجیتال:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: مهربانی با طبیعت، دیبا حاجی سقطی، استان آذربایجان شرقی
  • لوح تقدیر: مهربانی با حیوانات، دیبا حاجی سقطی، استان آذربایجان شرقی

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: عشق؟، زهرا چنارانی، استان خراسان رضوی
  • لوح تقدیر: نقاشی دیجیتال خانواده، فریا علیزاده فکوری، استان آذربایجان شرقی

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: سامورایی، محمدحسین علی اکبری، استان تهران
  • لوح تقدیر: شبِ بنفش، حدیث پیروی، استان فارس

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: من کیستم، سهیل کولیوند، استان لرستان
  • لوح تقدیر: پرنده، کوثر سعیدفر، استان خوزستان

 

  • محور نقاشی آبرنگ:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: خواب های رنگین، فاطمه معصومی، استان اصفهان
  • لوح تقدیر: ماسک من رستم دوران، مهسا سعیدی، استان تهران

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: یلدا، مهسا حبیبی کیا، استان تهران
  • لوح تقدیر: آیین قوم ترکمن در محرم، مائده خلقتی، استان گلستان

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: مغز یک نقاش، زینب حسینی مقدم، استان تهران
  • لوح تقدیر: هەڵۆ، آذین محمدی، استان کردستان

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: ساختمان، تینا مولایی، استان تهران
  • لوح تقدیر: Silence، رومینا ترکیان، استان تهران

 

  • محور نقاشی سیاه قلم:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: نقاشی حاج قاسم قهرمان همه، دانیال ابولی زاده، استان کرمان
  • لوح تقدیر: نقاشی سیاه قلم، هستی هوشیار، استان تهران

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: آدمک رنگی، ملیکا زین العابدین زاده، استان تهران
  • لوح تقدیر: سیاه قلم، علی تیموری، استان چهارمحال و بختیاری

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: خاطرات پدر هایمان، پارمیدا طالب زاده، استان تهران
  • لوح تقدیر: چهره دختر، آتنا خمر، استان سیستان و بلوچستان

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: لبخندی شیرین، الهه اکبری، استان تهران
  • لوح تقدیر: فرشته سنگی، سوفیا سلطان کوچکی، استان تهران

 

  • محور نقاشی مدادرنگی:

۱. مقطع ابتدایی:

  • تندیس زرین: نیکوکاری واز خود گذشتگی، رامتین رستمی راد،‌ استان فارس
  • لوح تقدیر: احترام به والدین-محبت، ساینا رستمی راد، استان فارس

۲. مقطع متوسطه اول:

  • تندیس زرین: منا لشکری زاده، منا لشکری زاده، استان خوزستان
  • لوح تقدیر: نگاه پدر، کانیا کرمی، استان کردستان

۳. مقطع متوسطه دوم:

  • تندیس زرین: پرواز طبیعت، محمدامین رضایی جو،‌ استان تهران
  • لوح تقدیر: غول غولک کرونایی، ریحانه عبیری،‌استان اصفهان

۴. مقطع هنرستان:

  • تندیس زرین: مداد رنگی، زهرا جمالزاده، استان تهران
  • لوح تقدیر: تصویرسازی، زهراعسگری، استان تهران

 

برگزیدگان داوری مردمی:

  • بخش نقاشی:
    • محور نقاشی دیجیتال: من کیستم، سهیل کولیوند، استان لرستان
    • محور نقاشی آبرنگ: طراحی چهره شهید علی لندی، سما شفیعی سروستانی، استان بوشهر
    • محور نقاشی سیاه قلم: عمارت دیلاقی، محمد جواد ابراهیمی، استان خراسان رضوی
    • محور نقاشی مدادرنگی: ۱۳ آبان، علی بختیاری نسب، استان تهران
  • بخش عکاسی:
    • محور عکاسی طبیعت: به سوی او، سما شفیعی سروستانی، استان بوشهر
    • محور عکاسی داستانی: آنسوی نگاهش، سما شفیعی سروستانی، استان بوشهر
    • محور عکاسی تبلیغاتی: تبلیغات، سروناز بهشتی، استان تهران
    • محور عکاسی معماری:بهشتِ تنهایی، مبینا زند، استان اصفهان
  • بخش گرافیک:
    • محور تصویرسازی مفهومی: زمین خاکستری، بامیکا باطنی، استان تهران
    • محور طراحی لوگو: چوب، پانیذ نیاکان،‌ استان فارس
    • محور طراحی پوستر: شهید علی لندی،‌ سروش شاکری،‌ استان خوزستان
    • محور طراحی اینفوگرافیک: مغز کالبد دیجیتال، سیدمحمدیونس میرفاطمی، استان قم
    • محور طراحی کاراکتر: ترس، بامیکا باطنی،‌ استان تهران

 

برگزیدگان داوری تخصصی:

  • بخش نقاشی دیجیتال، تکنیک اجرا شده: سامورایی، محمد حسین علی اکبری، استان تهران
  • بخش طراحی کاراکتر، تجاری سازی: جادوگر، فاطمه ضرغام، استان تهران
  • بخش عکاسی، انتخاب سوژه: تاثیرات کرونا، مهسا عبداللهی، استان تهران

اخبار مرتبط

برگزاری نمایشگاه‌های دانش آموزی مدرسه انقلاب با شعار دیروز ما، امروز ما و فردای ما

0 نظر

ارسال نظر

capcha