افزایش ۱۲.۵ درصدی مأموریت‌های امداد و نجات هلال احمر در سال ۱۴۰۰

افزایش ۱۲.۵ درصدی مأموریت‌های امداد و نجات هلال احمر در سال ۱۴۰۰

به گزارش سراج24؛ مهدی ولی‌پور در نشست خبری در ارتباط با تعداد عملیات‌های انجام شده  توسط جمیت هلال احمر در در سال 1400 ، اظهار کرد: حدود 30 هزار عملیات امداد و نجات در سال 1400  انجام شده است که نسبت به سال گذشته، 12.5 درصد افزایش تعداد مأموریت‌ها و عملیات‌های امداد و نجات  را در هلال احمر داشتیم و به 385 هزار نفر از هموطنان در جاهای مختلف کشور که متاثر از حوادث مختلف بودند، خدمت رسانی شده است.

وی تصریح کرد: در همین ارتباط 14 هزار و 375 مصدوم ناشی از حوادث به مراکز درمانی انتقال پیدا کردند. در بحث حوادث ترافیکی 3 هزار 169 عملیات نجات فنی و رهاسازی انجام شد و 4 هزار و 676 نفر در این عملیات‌های نجات و فنی از مرگ حتمی نجات پیدا کردند و 22 هزار و 287 نفر هم به مناطق امن منتقل شدند که متأثر از  عمدتاً حوادث جوی بودند. همچنین  برای 99 هزار نفر هم اسکان اضطراری صورت گرفت که با حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله مرتبط بوده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه 60 درصد مأموریت‌های هلال احمر در سال 1400 به حوادث ترافیکی و جاده‌ای اختصاص پیدا کرده است، گفت: استان‌های مازندران ،گیلان، فارس، هرمزگان و اصفهان 5 استانی بودند که بیشترین مأموریت‌های امداد و نجات در این استان‌ها انجام شد و از 30 هزار عملیات انجام شده در کشور حدود 17 هزار عملیات ترافیکی و جاده‌ای بود.

ولی‌پور با اشاره به تمهیدات صورت گرفته از سوی جمعیت هلال احمر در نوروز 1401 ، تصریح کرد: همزمانی اعیاد شعبانیه به خصوص ولادت حضرت مهدی (عج) با ایام نوروز سبب شد طرحی تحت عنوان "منتظران ظهور"  در پنج شنبه و جمعه آخر سال با محوریت جمعیت هلال احمر استان قم اجرا شود که امدادرسانی به زائران مسجد جمکران  در دستور کار قرار گرفت که در همین ارتباط  22 پایگاه و پست موقت پنجشنبه و جمعه در مسیر زائران و همچنین محوطه مسجد جمکران مستقر شد و 36  تیم عملیاتی با استفاده از 46 دستگاه خودرو امدادی خدمت‌رسانی داشته‌اند.

وی با اشاره به برنامه‌های این مجموعه در نوروز 1401 ، ادامه داد: در این زمینه هم جمعیت هلال احمر در دو بخش پیشگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث و سوانح و همچنین امداد و نجات  ورود پیدا خواهد کرد که در بخش امداد و نجات جمعاً،  1400 پایگاه، پست موقت و سیار به اضافه مراکز عملیاتی و شعب و دفاتر نمایندگی با حضور 13 هزار امدادگر آموزش دیده و کادر هلال احمر در قالب 4 هزار و 414 تیم عملیاتی و  با بکارگیری حدود 3 هزار دستگاه خودروی امدادی و 19 فرورند بالگرد امدادی آماده ارائه خدمات در حوادث احتمالی نوروز خواهند بود.

ولی‌پور با اشاره به اجرای طرح امداد و نجات از 25  اسفند 1400 ، گفت: در قالب این طرح تا  28 اسفند، 337 عملیات امداد و نجات انجام شده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 64 درصد افزایش داشته است که 194 عملیات از این تعداد حوادث جاده‌ای و ترافیکی را شامل می‌شود که نسبت به سال گذشته 36 درصد افزایش داشته است. همچنین امدادرسانی و نجات به 17 مورد حوادث کوهستان، 31 مورد حوادث جوی  انجام شده است و جمعاً 2 هزار و 605 نفر خدمات امداد و نجات جمعیت هلال احمر را دریافت کرده‌اند و از این تعداد 231 نفر که متأثر از حوادث مختلف بودند به نقاط امن منتقل شدند. همچنین  149 مصدوم به مراکز درمانی منتقل و 436 نفر هم به صورت سرپایی خدمات دریافت کرده‌اند علاوه بر اینکه  یک هزار 584  نفر هم اسکان اضطراری دریافت کرده‌‌اند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به تعداد حوادث صورت گرفته از 25 اسفند، گفت: پیش بینی همه دستگاه‌های امداد و پلیس اینست که تعداد حوادث با توجه به اینکه تعداد مسافرت‌ها نسبت به سال قبل بیشتر شده است، افزایش خواهد یافت.

اخبار مرتبط

ولی پور: ۲۵ استان کشور درگیر سیلاب شدند

مسمومیت غذایی؛ شایع‌ترین علت مراجعه مسافران به پایگاه‌های امدادی

اجرای طرح ملی منتظران ظهور در دستور کار هلال احمر

0 نظر

ارسال نظر

capcha