امیدواری وزیر خارجه عمان نسبت به برداشته شدن هر چه سریع‌تر گام‌هایی نهایی در مذاکرات وین

امیدواری وزیر خارجه عمان نسبت به برداشته شدن هر چه سریع‌تر گام‌هایی نهایی در مذاکرات وین

به گزارش سراج24؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (شنبه) ۲۸ اسفند ماه با «بدر بن حمد البوسعیدی» وزیر امور خارجه سلطنت عمان تلفنی گفت‌وگو کرد.

دو وزیر خارجه در این گفت‌وگو طرفین درباره توسعه روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

* قدردانی از نقش سازنده عمان در حل و فصل برخی موضوعات

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو با اشاره به روابط نزدیک دو کشور، نسبت به توسعه بیشتر مناسبات دوجانبه ابراز امیدواری کرد و از نقش سازنده و قابل تقدیر سلطنت عمان در حل و فصل برخی موضوعات از جمله  پرونده زندانیان امنیتی تقدیر کرد.

وزیر امور خارجه سلطنت عمان نیز ضمن ابراز خرسندی و قدردانی از اظهارات و اقدامات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوعات مورد اشاره، بر تداوم روابط و تماس‌های نزدیک طرفین تأکید کرد.

بدر بن حمد البوسعیدی همچنین ابراز امیدواری کرد گام‌های نهایی در خصوص مذاکرات وین نیز هر چه زودتر برداشته شود.

گفتنی است پیش از این سعید خطیب‌زاده از نقش عمان در این زمینه قدردانی کرده بود. سخنگوی وزارت خارجه در اظهاراتی درباره پرداخت بدهی انگلیس و پرونده زندانیان امنیتی از نقش سازنده و ارزشمندی که کشور برادر و دوست عمان در این فرآیند ایفا کرد، قدردانی کرد.

لازم به ذکر است نازنین زاغری و انوشه آشوری دو جاسوس امنیتی روز چهارشنبه پس از آزادی به عمان و از آنجا به انگلستان منتقل شدند. گفتنی است، خبرگزاری رسمی عمان‌ (اونا)، شامگاه چهارشنبه در این خصوص گزارش داد که در راستای اجرای فرمان «هیثم بن طارق» سلطان این کشور و به منظور پاسخ مثبت به خواسته انگلیس، «دستگاه‌های ذیربط در سلطنت عمان با همکاری و هماهنگی مقامات مربوطه در ایران و انگلیس اقدام به آزادی دو شهروند بریتانیایی کردند که جمهوری اسلامی ایران در بازداشت به سر می‌بردند. این دو فرد به منظور زمینه‌سازی برای بازگشت به بریتانیا وارد مسقط شده‌اند».در همین زمینه «ذبیح الله خداییان» سخنگوی قوه قضاییه گفت: خانم نازنین زاغری به اتهام جاسوسی برای سرویس جاسوسی کشور انگلیس، به چهار سال حبس محکوم شده بود که مدت مجازاتش را به صورت کامل کشیده و حبسش به اتمام رسیده  و بر همین اساس ممنوع الخروجی وی لغو و چندی پیش آزاد شده است. آقای انوشه آشوری، به اتهام همکاری با سرویس‌های امنیتی کشورهای بیگانه و به جرم جاسوسی  به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود و حدود ۴ سال و ۷ ماه از مدت محکومیتش سپری شده که تقاضای آزادی مشروط کرد. وی به عنوان دست مزد مبالغی را از سرویس‌های جاسوسی بیگانه اخذ کرده بود که این مبالغ نیز از وی دریافت شد، لذا با توجه به شرایط سنی و جسمی دادگاه با آزادی مشروط ایشان موافقت و مورد رأفت حکومت اسلامی قرار گرفت و آزاد شده است.

وزرای خارجه ایران و عمان چندی پیش نیز تلفنی گفت‌وگو کردند. وزیر امور خارجه ۲۳ اسفند ماه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی با بیان این‌که روند مذاکرات وین متوقف نشده و باقری به تلاش برای رسیدن به توافق خوب و پایدار ادامه می‌دهد، گفت: حل و فصل موضوعات باقیمانده که جزو خطوط قرمز ماست به اراده طرف آمریکایی و عدم اتلاف وقت مرتبط است.

گفتنی است، «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۰ اسفند ماه همزمان با دور هشتم مذاکرات در وین در توئیتی نوشت: به دلیل عوامل خارجی به وقفه در گفت‌وگوهای وین نیاز است. متن نهایی اساسا آماده و روی میز است. به‌ عنوان هماهنگ‌کننده، من به همراه تیمم به ارتباط با همه اعضای برجام و ایالات متحده برای غلبه بر وضعیت فعلی و نهایی کردن توافق ادامه خواهم داد. پس از آن سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی نوشت: وقفه اعلام شده در مذاکرات وین می‌تواند زمینه ساز حل موضوعات باقیمانده و بازگشت نهایی باشد. دستیابی به موفقیت در گفت‌وگوها تمرکز اصلی همه طرف‌ها خواهد بود. هیچ عامل خارجی بر اراده مشترک ما به منظور حرکت به سمت یک توافق جمعی اثر نخواهد گذاشت. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما چهار موضوع را به عنوان خط قرمز در مذاکرات نزدیک به نهایی خودمان پیش رو داشتیم از این چهار موضوع در سه هفته گذشته دو موضوع تقریبا حل شده و به نقطه توافق رسیدیم، ولی دو موضوع همچنان باقی مانده از جمله موضوع تضمین اقتصادی. امروز با همکارم آقای دکتر باقری گفت‌وگو داشتم از طریق Non-Paper و انریکه مورا به تبادل پیام‌ها با طرف آمریکایی ادامه می‌دهیم و هر زمان به نقطه توافق در این دو موضوع و خط قرمز باقیمانده نزدیک شویم، تیم ما و دکتر باقری در وین حضور خواهند یافت. اگر طرف آمریکایی اراده لازم را برای حل و فصل دو‌ موضوع باقیمانده داشته باشد. آماده هستیم در اولین فرصت با حضور وزرا در وین روز جمع بندی و تصمیم نهایی را داشته باشیم و به نقطه پایانی توافق برسیم. اگر امروز طرف آمریکایی دو مطالبه باقیمانده ما را محقق کند فردا آماده حضور در وین خواهیم بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران چندی پیش نیز به مسقط سفر و با همتای عمانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

اخبار مرتبط

امیرعبداللهیان: هیچ‌گونه مطالبات فرابرجامی نداریم

طرف آمریکایی‌ بدون ابتکار در دوحه حضور یافت

امیرعبداللهیان: هنوز مذاکره مستقیمی با مصر نداشته‌ایم

0 نظر

ارسال نظر

capcha