مصاف تفکرات یک خطی یحیی و فرهاد در قابل پیش‌بینی‌ترین دربی

مصاف تفکرات یک خطی یحیی و فرهاد در قابل پیش‌بینی‌ترین دربی

به گزارش سراج24؛نود و هشتمین دربی پایتخت از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه پنجشنبه هفته جاری  در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد. این دربی از لحاظ مختلف دارای اهمیت است؛ چرا که شکست پرسپولیس می‌تواند به کلی شانس این تیم را برای قهرمانی از بین ببرد. استقلال هم در شرایطی به مصاف پرسپولیس خواهد رفت که با ۵۴ امتیاز و ۶ امتیاز اختلاف نسبت به رقیب دیرینه خود، صدر جدول را به خود اختصاص داده است. این تیم در ۲۲ بازی گذشته خود هیچ شکستی را متحمل نشده تا تنها تیم بدون شکست لیگ تا به اینجای کار باشد. در ادامه وضعیت این دو تیم را پیش از مصاف این دو تیم مورد بررسی قرار گرفته است.

استقلال و باز هم امتیازات خواب‌آور

در ۲۲ هفته‌ای که از لیگ برتر فوتبال گذشته، تیم استقلال نه تنها صاحب برترین خط دفاعی لیگ بوده؛ بلکه در خط حمله هم با ۳۲ گل دومین تیم گلزن لیگ است. با این حال بسیاری از اهالی فوتبال و حتی کارشناسان این رشته مدعی هستند که استقلالی‌ها در انجام بازی چشم‌نواز ناتوان هستند و به همین خاطر شایسته قهرمانی لیگ نیستند. اما هر چه هست مهمترین و تنها چالش و هدف این تیم، قهرمانی در لیگ به هر شیوه ممکن است.

استقلال که با جدایی اجباری محمدحسین مرادمند و سیاوش یزدانی دچار شوک شده بود با جذب یک مدافع برزیلی تلاش کرد که خلاء حضور این ۲ بازیکن را تا حدود زیادی برطرف کند. رافائل سیلوا در بازی مقابل صنعت نفت نمایش خوبی داشت و به احتمال فراوان مقابل پرسپولیس هم بازیکن فیکس تیمش خواهد بود. استقلال به خصوص در نیم فصل اول مشکلاتی در خط میانی خود داشت؛ اما حالا با حضور عزیزبک آمانوف این مشکلات به حداقل رسیده است. آمانوف که از اواخر بهمن به استقلال اضافه شده تا حدود زیادی توانسته نقش یک بازیساز قهار و خوش‌فکر را برای تیمش ایفا کند. هر چند شاید مجیدی در بازی بزرگی همچون دربی به این بازیکن میدان ندهد.

صالح حردانی هم در سمت راست استقلال به بازیکنی تاثیرگذار تبدیل شده تا شایعات پیرامون خداحافظی وریا غفوری با استقلال در پایان فصل قوت بگیرد؛ چرا که بعید است با حضور حردانی، غفوری بتواند بازیکن ثابت استقلال شود. حردانی تجربه بازی در دربی را ندارد؛ اما او در حال حاضر تنها ملی‌پوش استقلال است و بعید است مجیدی در بازی مقابل پرسپولیس، غفوری را به حردانی ترجیح دهد.

مصاف تفکرات یک خطی یحیی و فرهاد در قابل پیش‌بینی‌ترین دربی

یکی از بهترین بازیکنان خارجی فصل جاری لیگ برتر فوتبال، کوین یامگا است. او هم در بازیسازی و هم در گلزنی نقش زیادی در  صدرنشینی استقلال داشته و برای بازی با دربی هم مجیدی روی این بازیکن حساب زیادی باز کرده است. در کنار یامگا، امیرحسین حسین‌زاده با عملکرد فوق‌العاده‌اش خیال مجیدی را از فاز هجومی تیمش راحت کرده؛ هر چند ژستد که مطرح‌ترین بازیکن خارجی استقلال محسوب می‌شود بازیکن قابل اتکایی برای این تیم نبوده است.

پیش‌بینی اینکه استقلال در دربی نود و هشتم با چه تاکتیکی به مصاف پرسپولیس خواهد رفت چندان سخت نیست. این تیم حتی در زمانی که گرفتار تساوی‌های متوالی شده بود و نیاز به پیروزی داشت با تاکتیک‌های تدافعی و محتاطانه به مصاف حریفانش می‌رفت. حالا و در شرایطی که استقلال با تساوی مقابل پرسپولیس می‌تواند فاصله امتیازی خود را با این تیم حفظ کند قطعا گل‌ نخوردن و بازی فشرده در دستور کار مجیدی قرار خواهد گرفت؛ اما مشکل برای این مربی از جایی آغاز می‌شود که پرسپولیس بتواند گل اول را وارد دروازه استقلال کند؛ آن وقت است که استقلال هیچ پلن دومی برای تغییر روند بازی و انجام بازی تهاجمی ندارد.

پرسپولیس انتحاری می‌شود

پرسپولیس در فصل جاری لیگ برتر به لحاظ امتیازی روند خوبی داشته؛ چرا که از ۲۲ بازی خود ۴۸ امتیاز کسب کرده است؛ اما چون استقلالی‌ها در جمع کردن امتیازات عملکرد بی‌نظیری داشتند اینطور استنباط می‌شود که قرمرپوشان پایتخت فصل موفق‌آمیزی را سپری نکرده‌اند. هر چند شکست مقابل صنعت نفت باعث شد هواداران پرسپولیس نگران وضعیت تیم‌شان باشند؛ به خصوص اینکه پرسپولیس با مشکلاتی همچون در اختیار نداشتن دروازه‌بان مطمئن روبرو است. حامد لک روزهای سختی را در این تیم طی می‌کند و با روزهای درخشان خود فاصله زیادی پیدا کرده است. با جدایی رادوشوویچ، پرسپولیسی‌ها احمد گوهری را جذب کردند؛ اما او هم در چند بازی که برای پرسپولیس به میدان رفته دروازه‌بان قابل اعتمادی نشان نداده است. با این شرایط شاید گل‌محمدی برای دربی یکبار دیگر به لک اعتماد کند.

سمت راست پرسپولیس با وجود اضافه شدن رامین رضاییان همچنان می‌لنگد. رضاییان که با کلی سروصدا به پرسپولیس آمد در ۵ بازی که اخیرا برای این تیم بازی کرده عملکرد متوسطی داشته است؛ اما به هر حال او یکی باز باتجربه‌ترین بازیکنان پرسپولیس محسوب می‌شود و گل‌محمدی برای دربی حساب زیادی روی او باز کرده است. در حال حاضر پرسپولیس بیشترین گل زده را در میان تیم‌های لیگ برتری دارد و مهدی عبدی با ۷ گل بهترین گلزنی این تیم است و باید دید او می‌تواند ناجی تیمش در دربی روز پنجشنبه باشد یا خیر.

مصاف تفکرات یک خطی یحیی و فرهاد در قابل پیش‌بینی‌ترین دربی

گل‌محمدی که به واسطه عقب ماندن از کورس قهرمانی تحت فشار زیادی است می‌داند که حتی تساوی مقابل استقلال هم به معنای قهرمانی آبی‌پوشان خواهد بود؛ به همین خاطر قطعا تیمش را با تاکتیک هجومی به مصاف استقلال خواهد فرستاد. هر چند این تاکتیک انتحاری می‌تواند ریسک شکست تیمش را بیشتر کند؛ چرا که استقلال نشان داده در ضدحملات تبحر زیادی دارد. پرسپولیس حتی در بازی مقابل نفت مسجد سلیمان هم از این مسئله رنج می‌برد و گل دومی که دریافت کرد هم  زمانی بود که به دنبال باز کردن دروازه تیم نفت بود.

در فصل جاری پرسپولیس در مقایسه با استقلال نمایش‌ چشم‌نوازتری داشته و  پیش‌بینی می‌شود روز پنجشنبه هم بیشتر از حریف سنتی‌اش صاحب توپ و میدان باشد؛ اما تجربه ثابت کرده نتیجه‌گرایی در فوتبال ارتباطی به بازی مالکانه ندارد. نمونه بارز آن همین تیم استقلال است که با تاکتیک محتاطانه حداکثر امتیازات را کسب کرده است. در چنین شرایطی تنها راهی که می‌تواند باعث موفقیت پرسپولیس باشد تغییر ریتم تاکتیکی این تیم است؛ اتفاقی که از زمان حضور گل‌محمدی در پرسپولیس کسی شاهد آن نبوده است.

گل‌محمدی هم همچون مجیدی و سایر مربیان ایرانی در تاکتیک‌هایشان فاقد پلن B هستند؛ اما تا به حال هیچ کدام از آنها به این موضوع اعتراف نکرده‌اند. دربی پایتخت آیینه تمام نمای فوتبال ایران خواهد بود؛ فوتبالی که تفکرات‌ مربیانشان را می‌توان در یکی دو خط نوشت. این مربیان نمی‌توانند چیز زیادی به فوتبال ایران اضافه کنند؛ اما همیشه و در هر شرایطی مدعی هستند. ای کاش در کنار این ژست‌های طلبکارانه‌ به اندازه درصدی از قراردادهایشان در جهت رشد تفکرات تاکتیکی‌شان هم اقدام می‌کردند.

اخبار مرتبط

رونمایی از پرسپولیس مدل جدید بعد از باخت استقلال مقابل سپاهان

واگذاری ۵۱ درصد سهام استقلال و پرسپولیس تا پاییز ۱۴۰۱

پرسپولیس مشکل مهاجم را حل کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha