حذف گره کور ۳ میلیاردی از لایحه بودجه/ تکلیف ۴.۵ میلیارد یورو روشن نشد

حذف گره کور ۳ میلیاردی از لایحه بودجه/ تکلیف ۴.۵ میلیارد یورو روشن نشد

به گزارش سراج24؛در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه بیست و پنجم اسفند مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق مبنی بر رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه بررسی ایرادات شورا به تبصره یک لایحه بودجه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. 
شورای نگهبان و بندهایی از لایحه بودجه به دلیل تورم زا بودن ایراد گرفته بود. 

حاج بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در این خصوص گفت: دولت چهار و نیم میلیارد دلار را به بودجه اضافه کرد که در سقف بودجه نیاورد. مجلس ۳ میلیارد یورو اضافه کرده است. شورای نگهبان این افزایش را قبول نمی‌کند و می‌گوید که باید به سقف بودجه اضافه شده و یا حذف شود. 

وی با بیان اینکه مذاکرات رئیس مجلس و رئیس جمهور نیز در این خصوص به نتیجه نرسیده است گفت: دیروز ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر در شورا جلسه داشتیم این گره کور است . 

 حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق گفت: با توجه به ایراد شورای نگهبان و مذاکراتی که بین مجلس و دولت انجام گرفته امکان افزایش سقف بودجه وجود ندارد بنابراین جز دوم این بند باید حذف شود.

در ادامه محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: در جزء ۱ بند ی حدود ۴ میلیارد دلار به بودجه اضافه شده است که مربوط به بنیه دفاعی، محرومیت‌زدایی و پیشرفت آبادانی است. 
وی ادامه داد:  در بند دیگر نیز ۳ میلیارد یورو بیش از سقف بودجه اضافه شده است. شورای نگهبان مخالف نیست بلکه می‌گوید باید در سقف بودجه ذکر شود. 

وی اظهار داشت: مجلس نپذیرفت که سقف بودجه افزایش یابد. دولت هم پیشنهادی برای افزایش سقف بودجه ندارد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:  پیشنهاد من این است که از شورای نگهبان خواهش کنیم که جزء ۱ را بپذیرد شورای نگهبان اعلام کرد که در جداول ارائه شود و بررسی شود احتمال دارد به جز ۱ رای بدهیم اگر شورا جداول را دید و پذیرفته خارج از جداول انجام شود که هیچ، اگر نپذیرفت دوستان اختیار دهند که حذف شود. 

در ادامه ابراهیم عزیزی نسبت به حذف بودجه دفاعی انتقاد کرد و رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: تعهد مجلس این است که ۵ درصد برای بنیه دفاعی که حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان است پرداخت شود حتماً به بودجه فشار می‌آورد اما ما متعهد می‌شویم.که ۳۰ همت آن از طریق جدئل ۷ و ۴۵ همت آن از محل تبصره ۱۴ تامین می شود.

بر اساس مصوبه مجلس در بند ی جزء ۱ -دولت مکلف شد  از طریق شرکت ملی نفت ایران در خصوص برنامه تقویت بنیه دفاعی و تحقیقات راهبردی دفاعی براساس ابالغ و تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور تا مبلغ چهار میلیارد و پانصد میلیون یورو و همچنین اجرای تکالیف این قانون از جمله پرداخت تعهدات مربوط به طرحهای دفاعی و پیشرفت و آبادانی و محرومیتزدایی با دریافت تضامین کافی از محل تحویل نفت خام و میعانات گازی صادراتی به این اشخاص براساس قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران تسویه و از طریق منابع و مصارف عمومی دولت و براساس جدول شماره )۲۱ )این قانون با خزانهداری کل کشور، اعمال حساب کند.

در بند ۲ نیز دولت مجاز است برای اجرای طرحهای پیشران جدید و نیمه تمام در زمینه خطوط راهبردی خط آهن و مسیر)کریدور(های اصلی جادهای، توسعه سواحل مکران، ساماندهی و توسعه سواحل اروندرود، توسعه و فعالسازی پتروپالایشگاهها و نیروگاههای بزرگ، حفظ و نگهداری و تأمین تجهیزات راهبردی ناوگان امداد هوایی، تقویت زیرساختهای ارتباطی و تأسیساتی وزارت اطلاعات، اجرای طرحهای زیرساخت مناطق آزاد جدید، توسعه تجهیزات سازمانهای هاللاحمر و اورژانس و پزشکی قانونی، طرحهای انتقال آب از دریای عمان، طرحهای رفع تنش آبی و جلوگیری از سیلهای موسمی، مهار ریزگردها، ایجاد و توسعه شبکه‌های آب و فاضالب، مدارس مناطق مرزی، تقویت و ایجاد زیرساختهای تأسیساتی و تجهیزاتی دانشگاهها، تکمیل بیمارستانهای نیمه‌تمام، طرحهای انبوهسازی مسکن، طرحهای دانش‌بنیان، پرداخت مطالبات ایثارگران و رتبه‌بندی معلمان تا مبلغ سه میلیارد یورو، از محل تحویل نفت خام و میعانات گازی صادراتی و براساس قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران تسویه و از طریق منابع و مصارف عمومی دولت و براساس جدول شماره۲۲ این قانون با خزانه‌داری کل کشور اعمال حساب کند.

متناسـب با میزان اسـتفاده از سـازوکار این بند معادل چهل درصـد جهت پرداخت سـهم صندوق توسعه ملی و چهارده و نیم درصد به عنوان سهم شرکت ملی نفت ایران، حواله تحویل نفت قابل انتقال به غیر در اختیار آنها قرار میگیرد. اجرای این حکم منوط به اجرائی شدن سقف تعیین شده در بند ب این تبصره نیست و مازاد بر سقف مندرج در بند مذکور است. به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اجازه داده میشود از محل جزء)۱ )این بند مبلغ یک میلیارد یورو از سهمیه نفت خام، میعانات گازی را از طریق پالیش در پالیشگاه‌های غیردولتی که نسبت به افزایش ظرفیت تولید خود اقدام نموده‌اند، پس از تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور به مصرف برساند. معادل فرآوردههای ناشی از اجرای این بند جهت صادرات آن در اختیار نیروهای مسلح قرار میگیرد. آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارتخانه‌های نفت، امور اقتصادی و دارایی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیرو و راه و شهرسازی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

ایراد شورای نگهبان به بند «ی» عدم محاسبه ۷.۵ میلیارد یورو در سقف کلی بودجه بود که مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی شناخته شد.

لذا جزء (۲) بند (ی) تبصره (۱) جهت تأمین نظر شورای نگهبان حذف شد و مجلس پس از بحث و بررسی های بسیار به ناچار به لایحه دولت بازگشت.

در ادامه کمیسیون تلفیق در مورد جز ۱ بند ی به نتیجه ای نرسیده بود که در صحن مجلس تصمیم گیری شد.

اخبار مرتبط

میرتاج‌الدینی: توپ در زمین طرف غربی است

در جلسه غیرعلنی مجلس با رئیس تیم مذاکره‌کننده چه گذشت؟/اگر با پاسخ ایران موافقت شود، در آستانه توافق هستیم

دولت بر رفع مشکلات مناطق و استان‌های محروم اهتمام ویژه دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha