«دفاع مقدس» تجربه ای موفق از میدان داری جوانان

«دفاع مقدس» تجربه ای موفق از میدان داری جوانان

به گزارش سراج24؛ نقش جوانان و اهمیت آنان همیشه مورد تاکید اسلام بوده و رهبری نیز این سیره پیامبر را در این حوزه دنبال کرده است. بر این اساس نیز بیانیه گام دوم انقلاب با مخاطب جوانان توسط ایشان تدوین و ابلاغ شد.

امام علی(ع) می فرمایند: یاوران امام مهدی(عج) جوان‌اند و پیری در آن‌ها نیست، مگر به اندازه سرمه‌چشم یا به اندازه نمک در غذا و کمترین چیز در غذا، نمک است. این فرمایش حضرت امیر(ع) از آن جهت حائز اهمیت است که همه ائمه معصومین وعده ظهور حضرت مهدی(عج) را داده اند و همواره از ایشان بعنوان منتقم دین خدا یاد کرده و به استناد این فرمایش حضرت امیرالمونین ع در این رخداد جوانان هستند که نقش راهبردی و کلیدی را در زمان ظهور بازی می کنند.

 

باز خوانی تجارب دفاع مقدس

تجارب گذشته نشان داده هر جا که به جوانان تکیه کردیم به مقصد رسیدیم. نمونه بارز آن جوانانی هستند که با رشادتها و جوانمردی های خود نگذاشتند ذره ای از خاک ایران اسلامی به دستان دشمنان این مرز و بوم بیفتد.

با آغاز جنگ تحمیلی این جوانان بودند که دسته به دسته به صف جبهه های حق علیه باطل شتافتند. جوانانی که تاریخ دفاع مقدس را رقم زدند. فرماندهانی که در سال‌های آغازین دهه سوم زندگی‌ و در اولین تجربه جدی جنگ، حماسه‌هایی باورنکردنی رقم زدند. حالا تاریخ دفاع مقدس به جوانانش می‌بالد. جوانانی که در اوج شور جوانی، فرماندهی بزرگترین عملیات‌های جنگی را بر عهده می‌گرفتند و پیروزی‌های حماسی نصیب ایران می‌کردند. مروری بر سن برخی فرماندهان که اسامی آنها بیشتر شنیده شده نشان می دهد که عموماً جوان بوده اند و این نشان از راهبرد جوانگرایی در مدیریت دفاع مقدس دارد.

اهمیت موضوع از آنجا ناشی می شود که امام(ره) عموم فرماندهان جنگ را از جوانان انتخاب کرده موضعی که مرتبط با خاک و ناموس ما ایرانیان بود به دست شیرمردان جوان به سرانجام رسید و ایشان نگذاشتند یک وجب از ایران اسلامی به دست دشمن بیافتد. جدول ذیل موید نام و سن برخی فرماندهان دفاع مقدس است.

بیانیه گام دوم انقلاب؛ راهبرد جوانسازی تشکیلات مدیریت کشور

بنا به فرمایش حضرت علامه حسن زاده آملی: "قرائن و شواهد نشان می‌دهد انقــــلاب اســـلامی و نــــظام مقـــــدس جمهـــــوری اســـــلامی ایران ظهور صغرای حضرت بقیه الله الاعظم عج و بین الطلوعین حکومت جهانی امام زمان ارواحنا فداه می‌ باشد." بنا بر این فرمایش ما در بازه زمانی بین دو ظهور یعنی ظهور صغری و کبری قرار داریم و این بدان معناست که به ظهور حضرت بقیه الله الاعظم نزدیکتر هستیم. حال پس از آنکه 40 سال از انقلاب اسلامی میگذرد، در 27 بهمن سال 1397 بیانیه ای تحت عنوان گام دوم انقلاب اسلامی توسط رهبری منتشر می گردد. بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

خطاب قرار دادن جوانان در این بیانیه و تاکید ایشان بر جوانان در متن بیانیه با تکرار 42 مرتبه کلمه جوان نشان دهنده اهمیت جوانان در گام دوم انقلاب از دیدگاه رهبری است تا جایی که ایشان جوانان را محور تحقق نظام پیشرفته‌ی اسلامی می دانند.

ایشان جوانان را با عنوان فرزندان عزیزم خطاب می کنند و سرفصلهایی که توصیه میکنند شامل: علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی می باشد.

یک از راهبردهایی که در سازمان های امروزه مورد توجه قرار می گیرد توجه و بکارگیری جوانان است. در تاریخ اسلام نیز شاهد آن هستیم که پیامبر اکرم ص کارهای بزرگی مانند فرماندهی لشکر را به دست جوانانی چون علی بن ابی طالب(ع) و اسامه می سپارد و این دیدگاه رهبر معظم نیز ریشه در سیره پبامبر اکرم(ص) دارد.

خودسازی مقدمه جامعه سازی است

در این رابطه میلاد جباری جوان فعال فرهنگی استان قزوین در گفت و گو با فارس اظهار کرد: یکی از حقوق والی بر امت این است که انسان در حکومت اسلامی در راستای تحقق مطالبات حاکم حکومت اسلامی تلاش کنند و حضرت امیر المومنین در این رابطه می فرمایند؛ هنگامی که شما را به کاری فرا می خوانم آن را بپذیرید و وقتی که به شما دستوری می دهم، از آن اطلاعت کنید.

وی افزود: برای ساختن تمدن نوین اسلامی به جوانان مومن و انقلابی نیاز است یعنی جوانانی که ایمان محکم داشته و با تکیه بر خدا نور امید را روشن نگاه دارند و در مشکلات استقامت بورزند و از طرفی انقلابی و پرانرژی باشند و برای حل مشکلات ساختار شکنانه و خلاقانه و شجاعانه رفتار کنند.

جباری ادامه داد: در مکتب دین مبین اسلام هدف انسان خودسازی است و مجاز به اصلاح دیگران در جامعه نیست چرا که ابتدا باید از لحاظ معنوی و اعتقادی باطن خودش را بسازد و زمانی که به درجه خودسازی رسید توانایی جامعه سازی را خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه جامعه سازی مقدمه خودسازی است، اضافه کرد: انسان باید به نحوی جامعه سازی کند تا در مسیر خودسازی قرار بگیرد و برای اینکه بتوانیم به صورت صحیح جامعه سازی کنیم باید مسئله خودسازی را جدی بگیریم.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: فرصت دادن به جوانان باورمند به این اصول و توانمند در حوزه های مختلف قطعا در گره گشایی از بسیاری از دغدغه موجود در جامعه موثر باشد.

ضرورت اعتقاد به پرورش جوانان متعهد، متخصص و کارآمد

میثم قربانی جوان فعال اجتماعی نیز در مصاحبه با فارس اظهار کرد: توجه به تجارب سالهای دفاع مقدس و تحقق گام دوم انقلاب می تواند به شکل گیری چرخه ای با مشارکت موثر مردم و حرکت هدفمند در مسیر قوی شدن کشور در بخش های مختلف منجر شود.

وی تصریح کرد: اعتقاد حقیقی داشتن به ضرورت شکل گیری چرخه هدفمند زایش، رویش، پرورش و میدان داری جوانان و عمل به آن به دور از وعده های بی عمل و سیاسی کاری های بی فایده، یکی از مبانی اصلی و راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب می باشد.

این فعال اجتماعی افزود: باید باور داشت با بهره گیری از نظرات حکیمانه بزرگان و دلسوزان و توان فکری و اجرایی نیروهای تازه نفس، می توان اتفاقات ارزشمندی را برای کشور رقم زد، یقینا میدان داری جوانان متعهد، متخصص و کارآمد نسخه رهایی بازوان اجرایی کشور از رخوت و بی تدبیری است و می تواند به عنوان یک الگو مطرح شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، گام دوم انقلاب می تواند به چراغ راه سیستم اجرایی جامعه قلمداد شود چرا که با بکارگیری و فرصت دادن به جوانان متعهد و کارآمد می توان به انتظار روزهایی نشست که همچون سالهای دفاع مقدس فتح و پیروزی در عرصه های مختلف به ثمر نشیند.

 

گزارش از محمد امین نایبی

اخبار مرتبط

ابلاغ پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به خانواده مادر ژاپنی شهید دفاع مقدس

جزئیات مراسم وداع و تشییع پیکر مادر شهید ژاپنی دفاع مقدس اعلام شد

تنها مادر شهید دفاع مقدس با اصالت ژاپنی درگذشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha