وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد؛

لزوم حمایت بانک‌ها از توسعه کشاورزی قراردادی

لزوم حمایت بانک‌ها از توسعه کشاورزی قراردادی

به گزارش سراج24؛ به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتی نژاد» در پنجمین نشست قرارگاه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کلیات توسعه کشاورزی قراردادی با کمک شرکت‏‌های پشتیبان و پیشرو را به تصویب رساند و افزود: در همه دنیا قراردادها مبنای پرداخت تسهیلات به شرکت‌های پشتیبان و حامی کشاورزی قراردادی هستند، بنابراین بانک‌ها باید در ریسک تولیدات بخش کشاورزی سهیم باشند و این ریسک که بخش جدایی‌ناپذیر تولیدات کشاورزی است، نباید فقط به سرمایه‌گذار بخش کشاورزی تحمیل شود.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: شرکت‌های پشتیبان و پیشرو باید بتوانند با استفاده از قراردادهای منعقده با کشاورزان تسهیلات دریافت کنند و قراردادها باید مبنای پرداخت تسهیلات به شرکت‌های پشتیبان بخش کشاورزی باشند.

وی گفت: شرکت‌های پشتیبان باید منابع بالای نقدینگی را داشته باشند تا بتوانند هزینه‌های تهیه و تأمین نهاده‌هایی همچون کود، بذر و سموم شیمیایی را قبل از کشت از طریق بانک تأمین کنند.

ابلاغ شیوه نامه بانک مرکزی ظرف یک ماه آینده برای کشاورزی قراردادی

«محمد قربانی» معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: بانک مرکزی ظرف یک ماه آینده شیوه‌نامه تأمین مالی کشاورزی قراردادی را تنظیم و به بانک‌ها ابلاغ کند.

وی از اقدامات انجام شده برای استفاده از لیزینگ (واسپاری) در توسعه مکانیزاسیون و مدرن‌سازی بخش کشاورزی و تشکیل صندوق توسعه کسب و کار کشاورزی ارائه کرد.

وی در همین حال از نهایی شدن پیش‌نویس مصوبه استفاده از ظرفیت‏‌های قانونی و عملیاتی صنعت واسپاری (Leasing) در متنوع‌‏سازی تأمین مالی و سرمایه‌‏گذاری زنجیره ارزش بخش کشاورزی و ارسال آن به هیأت دولت خبر داد.

قربانی افزود: بخش خصوصی برای امضای تفاهم‌‏نامه تشکیل صندوق حمایت از توسعه کسب و کار کشاورزی برای تحول در بخش کشاورزی و اجرای مگاپروژه‌‏های بخش کشاورزی آمادگی کامل دارد.

بنابراین گزارش، کلیات توسعه کشاورزی قراردادی با کمک شرکت‏‌های پشتیبان و پیشرو در پنجمین نشست قرارگاه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی به تصویب رسید.

این دستورالعمل به منظور کمک به متقاضیان اجرای کشاورزی قراردادی و همچنین تنظیم روابط بین دستگاه‏‌ها و بخش‌‏های مختلف دولتی با بخش خصوصی و به ویژه ترسیم مسیر سیاست‌گذاران و دست‏‌اندرکارن بخش دولتی برای حمایت از اجرای درست این الگو تدوین شده است.

با توجه به این که عمومی‌ترین الگوی اجرایی توسعه کشاورزی قراردادی برای محصولات با ارزش افزوده و ارزآوری بالا، توسعه کشاورزی قراردادی با کمک شرکت‌‏های پیشرو و پشتیبان است، از این رو دستورالعمل فوق با تمرکز بر این الگو تهیه شده است.

اخبار مرتبط

خط قرمز رئیس‌جمهور برای عدم استقراض از بانک مرکزی رعایت شد

ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها

کاهش نرخ رشد مانده تسهیلات بانک‌ها، کنترل رشد نقدینگی را نشان می‌دهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha