روایت پدری که 260 فرزند شیعه و سنی دارد

روایت پدری که 260 فرزند شیعه و سنی دارد

به گزارش سراج24؛ «نان» را از هر طرف که بخوانی نان نیست، در برخی از محلات شهر زنجان پشت دیوار خانه‌های قدیمی و کلنگی، حکایت نان، حکایت دیگری است و نانی که بر سر سفره ساده خانواده آنهاست، نسیه است.

در دل شهر زندگی می‌کنند، اما فاصله بین سفره ساده آنها و سفره تجملاتی گروهی دیگر از مردم بسیار است، زندگی این خانواده‌ها زیر خطِ فقرِ نان شروع شده است، نه حقوق 10 میلیون تومانی و نجومی!

روایت سفره‌های خالی در خانه‌های ساده شهر تلخ و تکان‌دهنده و شاید برای خیلی‌‌ها باور نکردنی باشد، باور کردن اینکه خرید نان سنگک و بربری در هزینه‌‌های ماهیانه خانوار تاثیرگذار است و به خاطر همین بیشتر لواش می‌خرند، چون ارزان‌تر است!

دخل زندگی این خانواده‌ها با خرجشان نمی‌خواند، نان را هم نسیه می‌برند و آخر هفته‌، آخر ماه و یا آخر سال حساب می‌کنند، گاهی حتی حساب هم نمی‌کنند، سرنوشت برایشان اینطور رقم خورده که پدر از دست بدهند و «یتیم» نام بگیرند، چیزی که دست خودشان نبوده است.

درست است که دست یتیمان خالی است، اما خیرینی هم هستند که دستشان را می‌گیرند تا این کودکان درد بی‌پدری را احساس نکنند.

«سجاد مقدمی» یکی از خیرین زنجانی است که در یتیم‌نوازی شهره است و در این شرایط سخت اقتصادی از خانواده‌های یتیم بسیاری دستگیری کرده است.

«سجاد مقدمی» یکی از این رزمندگان است که پس از بازگشت از جبهه نبرد، تولید و سازندگی را آغاز کرده و حالا یکی از واحدهای تولیدی نخ استان زنجان را با چند نفر نیرو دارد تا هم کمکی به چرخه تولید کند و هم سبب روزی رساندن به چند خانواده شود.

می‌گوید، سجاد مقدمی متولد ۱۳۴۹ هستم و در سالهای ۶۴ تا ۶۶ در جبهه مقابله با دشمنان حضور داشتم و یکی از کم سن و سال‌ترین رزمندگان آن دوره بوده است که سال ۶۷ مدرک تحصیلی دیپلم خود را دریافت و به سربازی اعزام شده ولی با ادغام ژاندارمری و شهربانی از این مجموعه جدا شدم و کاسبی خود را راه‌اندازی کرده است.

فعالیت اقتصادی خود را از دهه ۶۰ آغاز کرده و در سال ۸۴ به عنوان رئیس اتحادیه تزئینات، موکت انتخاب شده و تولید نخ را در واحد تولیدی خود انجام می‌دهدکه علاوه بر تامین نیاز داخل کشور به کشورهای آذربایجان و افغانستان نیز صادرات دارد.

هفته احسان و نیکوکاری فرصتی شد که به سراغ این کارآفرین و خیر زنجانی برویم، خیری که حالا 260 فرزند دارد و به گفته خودش تصمیم دارد که این کار را گسترش دهد.

فارس: آقای مقدمی خودتون رو معرفی کنید و از شغل خودتان برایمان بگویید؟

من سجاد مقدمی با ۵۰ سال سن از بسیجیان فعال در حوزه اقتصاد هستم و در سال‌های ۶۴ تا ۶۶ در جبهه مقابله با دشمنان حضور داشتم و یکی از کم سن و سال‌ترین رزمندگان آن دوره بودم.

فارس: از چه زمانی فعالیت در حوزه اقتصادی را آغاز کرده و در مورد فعالیت اقتصادی خودتون بفرمایید این که چه انگیزه‌ای باعث شد که در این عرصه فعالیت کنید و حالا چقدر خودتان را در این عرصه موفق می‌دانید؟

فعالیت اقتصادی خود را از دهه ۶۰ آغاز کردم و در سال ۸۴ به عنوان رئیس اتحادیه تزئینات، موکت انتخاب شدم و تولید نخ را در واحد تولیدی خود انجام می‌دهم و تولیدات ما به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

در واقع امروز دیگر رقیب خارجی نداریم و کیفیت و قیمت کالاهای داخلی بسیار مناسب است به نحوی که کشورهای همسایه چون آذربایجان و افغانستان نیز برای خرید محصولات ایرانی علاقه نشان می‌دهند.

فارس: آقای مقدمی درباره بعد دیگر زندگیتان که در امور خیریه است، نیز توضیح بفرمایید؟

ببینید، من از سال 90 همکاری خودم را با کمیته امداد به عنوان خیر و در قالب حمایت از خانواده‌های نیازمند شروع کردم.

فارس: چه نیتی باعث شد که سراغ این کار بروید؟

خب ببینید، مشکلات اقتصادی در جامعه ما زیاد است و من هم انسان هستم و دوست دارم همنوعان من همان لذتی را زندگی ببرند که بقیه می‌برند، پس یکی از اهداف من در این کار این بود که نیازمندان هم مثل سایرین زندگی عادی داشته باشند.

 

فارس: آقای مقدم کارتان را با فرزندی چند خانواده شروع کردید؟

من در ابتدا یعنی سال 90 همکاری با کمیته امداد را در قالب حمایت از 20 فرزند یتیم شروع کردم و در طول سال رفته رفته همکاری‌ام بیشتر شد.

فارس: در این 10 سال چه کمکی به خانواده‌ها کرده‌اید؟

نوع کمک‌ها در هر خانواده متفاوت است، هرچند اغلب خانواده‌ها به علت شرایط جامه دچار بحران در بحث اقتصاد هستند، اما علاوه بر این خانواده‌ها نیازهای دیگری هم دارند که باید به آنها کمک شود.

فارس: مثلا چه نوع کمک‌هایی؟

خب ببینید، وقتی یک حامی حمایت فرزند یتیم و یا حتی فرزند محسنین را عهده‌دار می‌شود، در جریان مشکلات آنها قرار می‌گیرد، ما هم به اندازه وسع خودمان به آنها کمک می‌کنیم.

فارس: آقای مقدمی تعدد خانواده‌ها باعث نشده است که برخی از نیازهای خانوارها جا بماند؟

نخیر ببینید، من به تنهایی به خانواده‌ها کمک نمی‌کنم، بلکه وقتی مشکلی برای آنها پیش می‌آید با همکاری دوستانم و با بهره‌‌گیری از ظرفیت‌ها تلاش می‌کنیم، موضوع حل و فصل شود.

شما در نظر بگیرید، یا دختری مشکل جهیزیه دارد یا خانواده‌ای مشکل مسکن و یا شغل دارد، این موضوع از طرف بنده به دوستان مطرح می‌شود و سپس با یک خرد جمعی آن را حل می‌کنیم.

فارس: آقای مقدمی در حال حاضر چند فرزند زیرپوشش دارید؟

من در طی ۱۰ سالی که با کمیته امداد همکاری دارم، تعداد فرزندان زیرپوشش را اضافه کرده و در حال حاضر 260 فرزند را زیرپوشش دارم که 98 درصد آنها یتیم هستند.

فارس: حمایت از این افراد چطور صورت می‌گیرد؟

خب همانطور که قبلا هم توضیح دادم، هر یک از خانواده‌ها نیازهای متفاوتی دارند، اما بیشترین کار ما در حمایت از این افراد توانمندسازی است تا بتوانند روی پای خود بایستند.

یعنی ما از طریق بهره‌گیری از مشارکت‌ها فرصتی را فراهم می‌سازیم که افراد شاغل به کار شوند و سپس توان اداره زندگی خود را به صورت مستقل داشته باشند.

فارس: پس حمایت شما تک بعدی و در قالب پرداخت کمک هزینه نیست؟

بله همینطور است، به طور مثال در نخستین روزهایی که کرونا شیوع پیدا کرد، برخی از دانش‌آموزان هزینه خرید گوشی را نداشتند و وقتی ما گوشی برای آنها تهیه کردیم.

فارس: در بحث حمایت از دختران یتیم چه حمایتی انجام می‌شود؟

در بحث دختران یتیم که به سن ازدواج می‌رسند هم با هماهنگی فروشگاه‌های لوازم خانگی، وسایل مورد نیاز برای زندگی مشترک تامین می‌شود و خوشبختانه همکاری در این زمینه بسیار خوب است.

یا مثلا برای برخی از خانم‌های خانه‌دار که به لحاظ فنی مهارت داشتند، چرخ خیاطی تهیه شد و خوشبختانه در حال حاضر خودکفا شده‌اند.

البته این نکته را هم عرض کنم که برای کمک بهتر به این افراد در امر بازاریابی هم به آنها مساعدت می‌شود تا بهتر بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند.

فارس: خانواده شما چه واکنشی در ارتباط با این کار دارند؟

خب خانواده ما ۴ نفره است و یک فرزند دختر و یک فرزند پسر دارم که خوشبختانه از سنین کودکی با فرهنگ کمک به دیگران آشنا بوده‌اند و در حال حاضر پسر و عروس بنده در یک خیریه دانشجویی فعالیت دارند که از همین طریق ۱۵۰ خانواده را زیرپوشش قرار داده‌اند.

فارس: کمک به دیگران باعث مشکل مالی برای خود شما نشده است؟

نخیر اصلا، ببینید به نظر من کمک به دیگران اتفاقا موجب برکت مالم شده و کارها بیشتر از قبل پیش می‌رود، یعنی این گشایش در همه امورات زندگی من و فرزندانم مشهود است.

ببینید، مال و اموالی که در اختیار ماست یک نوع هدیه الهی است و تنها مال ما نیست و دیگران که به واسطه فقر و نداری در آن شریک هستند و ما موظف هستیم که سایرین را هم از این کمک بهره‌مند سازیم.

فارس: از خاطرات خوبی که در کمک به دیگران دارید بفرمایید؟

خب ببینید، کمک به نیازمندان به ویژه فرزندان یتیم همیشه برای من خاطره‌ساز بوده است، به یاد دارم وقتی که در ایام کرونا برخی دانش‌آموزان از داشتن گوشی محروم بودند، وقتی یک گوشی تلفن همراه برای یک فرزند دخترم بردم، به قدری خوشحال بود که می‌گفت آرزوی او در مدت یک روز برآورده شده است، یعنی حاجتی که این دانش‌آموز از حضرت عباس (ع) خواسته بود را ما برآورده کردیم.

این برای من جای بسیار خوشحالی داشت تا نیاز یک هم وطن را برآورده کرده و دل او را شاد کنم برای همین وقتی چنین اتفاقاتی می‌افتد بسیار خوشحال می‌شوم.

فارس: شما در بحث مواسات و همدلی هم فعالیت داشتید، در این باره هم توضیح می‌دهید؟

بله خب من به همراه تعدادی از خیرین در روزهای نخست کرونا بسته‌های معیشتی را تهیه کرده و در بین نیازمندان توزیع کردیم و جزو نفرات اولی بودیم که به این پویش خیر پیوستیم و این کار را در طول همه این ایام به حول و قوه الهی ادامه دادیم و خوشحال هستیم که توانستیم باری از دوش محرومان و نیازمندان برداریم.

استان زنجان ۲۴ هزار حامی دارد

مدیرکل کمیته امداد استان زنجان نیز درباره کمک خیرین به نیازمندان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون از طریق ۲۴ هزار حامی نیکوکار زنجانی ۳۴ میلیارد و ۲۷۳ میلیون تومان به حساب فرزندان عزیز ایتام ومحسنین تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان واریزشده است.

روح‌الله صالحی اضافه کرد : براساس آمارهای موجود میزان کمک های حامیان همکار با این نهاد در ۱۱ ماهه سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۶۴ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه در سالجاری ۴۹۴۴ فرصت شغلی برای خانواده های عزیز تحت حمایت ایجاد شده است ، گفت : ایجاد فرصت های شغلی برای توانمندسازی وکسب درآمدثابت وپایدار از مهمترین اهداف این نهاد در زمنیه توانمندسازی خانواده های تحت حمایت است.

 

اعتماد مردمی را بزرگترین سرمایه کمیته امداد است

صالحی افزود : کمیته امداد تولید کننده فقر نیست واین نهاد به عنوان مصرف کننده فقر آسیب های تولید شده در مبادی مختلف راتبدیل به فرصت نموده و زمینه توانمندسازی فکری وفرهنگی آنان را فراهم می نماید .

مدیرکل کمیته امداد استان اعتماد مردمی را بزرگترین سرمایه این نهاد دانست و گفت : نهاد مقدس کمیته امداد یک شبکه مردمی متصل به ولایت است که با اندیشه ناب  امام راحل تأسیس‌شده و امروز با منویات مقام معظم رهبری خدمات خود باراهبرد توانمندسازی به ولی نعمتان ارائه می دهد.

 

فعالیت ۱۶۴ مرکز نیکوکاری در استان زنجان

وی مراکز نیکوکاری را به عنوان یکی از بازوان اجرایی که با محوریت مساجد و مساعدتهای خیرین در ترویج فرهنگ خیر و احسان وهم افزایی با فعالیت های این نهاد در حوزه خیر و احسان در تلاش هستند، گفت: در حال حاضر ۱۶۴ مرکز نیکوکاری در استان زنجان در زمینه های مختلف در زمینه توانمندی نیازمندان در فعالیت هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان تصریح کرد : به همت خیران  نیک اندیش و نیکوکاران، این استان در زمینه های زکات و طرح اکرام ایتام  در سال جاری جزو استانهای برتر کشوری است.

صالحی با بیان اینکه ۲۹ هزار خانوار با جمعیت ۵۸ هزار نفر تحت حمایت این نهاد در استان زنجان است، گفت: تلاش می‌کنیم با اعتماد سازی زمینه بهره مندی از ظرفیت عظیم مردمی را در راستای رسیدگی  به خانواده‌های زیرپوشش و جلب مشارکت‌های مردمی روحیه امید ونشاط را در بین این عزیزان تقویت کنیم.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha