سفیر یمن در واکنش به قطعنامه شورای امنیت:

سازمان ملل صلاحیت خود را از دست داده است

سازمان ملل صلاحیت خود را از دست داده است

به گزارش سراج24؛ «ابراهیم الدیلمی»، سفیر دولت نجات ملی یمن در تهران در پاسخ به سؤال تسنیم گفت: که «اقدام سازمان ملل متحد از طریق شورای امنیت شوم در توصیف حملات و عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی [یمن] علیه متجاوزان سعودی و اماراتی به "حملات تروریستی"، هیچ چیز را تغییر نمی‌دهد.»

دیلمی ادامه داد: «این مسئله بیانگر این حقیقت است که سازمان ملل و شورای امنیت به ادامه محاصره یمن و مردم این کشور توجهی ندارند و چراغ سبزی است بر تداوم حملات متجاوزان به کشور و مردم یمن.»

وی با تصریح به اینکه "این محاصره تأثیرات و مشکلات زیادی بر مردم و غیرنظامیان در یمن گذاشته است"، تأکید کرد: این مسئله نشانگر این است که سازمان ملل میانجی بی‌طرفی نیست و صلاحیت ندارد.

دیلمی ادامه داد: «ما از روز اول گفتیم که سازمان ملل اقدام به حمایت سیاسی و قانونی از ائتلاف متجاوز در تداوم تهاجم به یمن کرده است و این‌گونه اقدامات هرگز آسیبی به ما یمنی‌ها نخواهد رساند و ما به مسیر مبارزه خود تا تحقق استقلال و آزادی همه اراضی یمن ادامه خواهیم داد.»

سفیر یمن در ایران در پاسخ به سؤالی درباره موضع روسیه در قبال این قطعنامه که به آن رأی مثبت داده بود، گفت که یمنی‌ها نیز از این موضع متعجب شدند و این موضع غیرموجه و غیرمفهوم را تقبیح و به آن اعتراض کردند.

او ادامه داد: به‌صراحت بگویم که ما از روز اول روی نقش روسیه در برابر مسئله یمن حساب باز نکردیم. متأسفانه روسیه این موضع را اتخاذ کرد و این موضع، معامله و بده‌وبستان بود که امارات از رأی مثبت به قطعنامه ضد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در شورای امنیت امتناع کرد.

به گزارش تسنیم، امارات هفته گذشته در شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه ضدروسی (محکومیت حمله روسیه به اوکراین) رأی ممتنع داد و روسیه نیز در مقابل به قطعنامه ضدیمن و تحریم تسلیحاتی جنبش انصارالله یمن رأی مثبت داد. در این قطعنامه با لابی ابوظبی، از انصارالله به‌عنوان «گروه تروریستی» یاد شده بود.

امارات عربی متحده به‌عنوان رئیس شورای امنیت این قطعنامه ضد انصارالله را تهیه کرده بود و بعد از تصویب آن، از آن استقبال و از کشورهای حامی این قطعنامه تشکر کرد.

دیلمی در مورد تعیین سفیر جدید ایران در یمن بعد از شهادت حسن ایرلو نیز با اعلام اینکه هنوز سفیر جدید تعیین نشده است، گفت که دولت نجات ملی این مسئله را از طریق وزارت خارجه ایران پیگیر است تا سریعاً جانشین شهید ایرلو را تعیین کند.

اخبار مرتبط

25 میلیون تن غلات امکان خروج از اوکراین را ندارد

جنگ جهانی اقتصادی در حال وقوع است

سازمان ملل: حداقل ۱۰ هزار کودک در جنگ یمن کشته شده‌اند

0 نظر

ارسال نظر

capcha