رشد ۳۸ درصدی تجارت خارجی در ۱۱ ماهه امسال

رشد ۳۸ درصدی تجارت خارجی در ۱۱ ماهه امسال

به گزارش سراج24؛ به نقل از گمرک «سید روح الله لطیفی» در خصوص مقاصد اصلی صادراتی کشور اظهار داشت: چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان پنج مقصد اول صادراتی کالاهای ایرانی از ابتدای سال تاکنون بوده‌اند.
وی افزود: چین با ۲۵.۶۳ میلیون تن کالا به ارزش ۱۲.۶۳ میلیارد دلار با رشد ۴.۵ درصدی در وزن و ۵۶ درصدی در ارزش نسبت به سال گذشته در پله اول مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی قرار گرفته است.
سخنگوی گمرک گفت: عراق با خرید ۲۸ میلیون تن کالا به ارزش ۸.۲ میلیارد دلار با رشد ۱۷.۵ درصدی در وزن و ۲۰ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال گذشته دومین هدف صادراتی ایران بوده است.
وی از افزایش ۱۶۰ درصدی در وزن و ۱۵۳ درصدی در ارزش صادرات به ترکیه خبر داد و گفت: این کشور با خرید ۱۵.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۶ میلیارد دلار در جایگاه سوم صادرات کالای ایرانی قرار دارد.
سخنگوی گمرک  امارات را با ۹.۸ میلیون تن به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار چهارمین مقصد صادراتی ایران اعلام و تصریح کرد: صادرات به این کشور کاهش ۲۸ درصدی در وزن و افزایش سه درصدی در ارزش را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.
به گفته لطیفی، پنجمین کشور هدف صادراتی ایران، افغانستان است که با ۳.۸ میلیون تن کالا به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار، کاهش ۴۰ درصدی در وزن و ۲۰ درصدی در ارزش را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.
وی همچنین گفت: امارات اولین مبدا واردات برای  کشور ۱۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۴میلیارد و ۵۶۶ میلیون دلار بوده است که نشان دهنده رشد ۱۶۴ درصدی وزن و ۷۲ درصد در ارزش نسبت به سال گذشته است.
به گفته سخنگوی گمرک، دومین مبدا واردات ایران چین با ۳.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۱۱.۱ میلیارد دلار بوده است.
وی افزود: واردات از چین نسبت به سال گذشته ۰.۵ درصد در وزن و ۲۶ درصد در ارزش رشد داشته است.
لطیفی گفت: سومین مبدا وارداتی کشور، ترکیه با ۳.۵ میلیون تن به ارزش ۴.۷ میلیارد دلار بود که  از لحاظ وزنی ۲۰ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۲۲.۵ درصد افزایش داشته است.
وی همچنین چهارمین کشور مبدا وارداتی ایران را آلمان با ۶۸۳ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۴۲ میلیون دلار اعلام کرد که واردات از این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۴۱ درصدی در وزن و ۲ درصدی در ارزش داشته است.
لطیفی گفت: پنجمین کشور طرف معامله برای تامین نیازهای کشور، سوئیس با یک میلیون و ۷۴۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار با ۳۷ درصد رشد در وزن و ۹۴.۵ درصد در ارزش بوده است.

اخبار مرتبط

جزئیات بدهی دولت به ۱۲ بانک اعلام شد

تحقق رشد اقتصادی ۶.۲ درصدی در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۲

قیمت‌گذاری نان به صورت منطقه‌ای انجام می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha