دبیر کل سازمان ملل خواستار توقف نبرد در اوکراین شد

دبیر کل سازمان ملل خواستار توقف نبرد در اوکراین شد

به گزارش سراج24؛دبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه به وقت محلی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ایجاد توقف در نبرد در اوکراین برای عبور امن غیرنظامیان از ماریوپل، خارکف و سومی و همچنین سایر اماکنی  که درگیری در آنجا وجود دارد ، کاملا ضروری است تا اطمینان حاصل شود که تدارکات بشردوستانه نجات‌بخش برای کسانی که در این اماکن باقی می‌مانند  منتقل می‌شوند.

دبیرکل سازمان ملل روز گذشته در گفت وگو با دیمیتری کولبا وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد که سازمان ملل متعهد به افزایش کمک‌های انسانی در اوکراین است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل درباره بحران اوکراین نیز گفت: جنگ در اوکراین باید متوقف شود. این جنگ که از هوا، زمین و دریا جریان دارد باید هم اکنون خاتمه یابد.

گوترش اضافه کرد بمب‌ها و موشک‌های روسیه روز و شب مشغول هدف قرار دادن اوکراین بوده است. کی‌یف از همه طرف محاصره شده است. ساکنان کی‌یف مجبورند در خانه‌ها، پناهگاه‌ها و ایستگاه‌های مترو پناه بگیرند. دولت اوکراین در میان جمعیت این کشور سلاح توزیع کرده است تا در امر دفاع شرکت کنند. حدود نیم میلیون اوکراینی مجبور به فرار از این کشور شده‌اند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

همزمان با ادامه آتش جنگ در اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه درحال افزایش است.

اخبار مرتبط

اوکراین قبول آتش بس یا اعطای امتیازات به روسیه را رد کرد

روسیه از انهدام سلاح‌های آمریکایی در اوکراین خبر داد

۲ هواپیمای جنگی و ۳ بالگرد اوکراین ساقط شدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha