سفر به سوریه در ایام نوروز چقدر آب می‌خورد؟

سفر به سوریه در ایام نوروز چقدر آب می‌خورد؟

به گزارش سراج24؛ به نقل از فارس، ثبت‌نام سفر نوروزی به سوریه از نهم اسفندماه آغاز شد و با توجه به تکمیل نشدن ظرفیت کاروان‌ها، نام‌نویسی از متقاضیان در برخی از استان‌ها همچون تهران و خراسان رضوی ادامه دارد. البته ظرفیت‌ها رو به پایان است و در هر کاروان تعداد محدودی از سهمیه‌ها باقی مانده است.


ظرفیت کاروان‌های نوروزی سوریه از تهران

۲ هزار ایرانی در ایام نوروز به سوریه مشرف می‌شوند

امسال پس از حدود یک دهه تعطیلی سفرهای زیارتی به سوریه، نخستین سالی است که زائران ایرانی در ایام نوروز به حرم حضرت زینب و رقیه سلام‌الله علیهما مشرف می‌شوند. بر همین اساس هم سازمان حج و زیارت با ارائه بسته‌های زیارتی متنوع، ثبت‌نام از متقاضیان این سفر معنوی ثبت‌نام می‌کند.

اعزام‌های نوروزی سوریه از بیستم اسفندماه آغاز می‌شود و تا یازدهم فروردین سال آینده ادامه دارد. در این دوره از اعزام‌ها حدود ۲ هزار نفر از طریق هوایی در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و پنج‌شنبه به دمشق اعزام می‌شوند.

همچنین با توجه به افزایش تقاضا در سایر استان‌های کشور، ثبت‌نام سفر سوریه در ایام نوروز به صورت سراسری انجام شده است. با این وجود اعزام‌ها از پنج ایستگاه پروازی تهران، شیراز، کرمان، تبریز و مشهد با شرکت‌های هوایی ماهان، ایران‌ایر و اجنحةالشام صورت می‌گیرد و به این ترتیب زائران سایر استان‌ها از ایستگاه پروازی استان همجوار به دمشق اعزام خواهند شد.

هزینه سفر سوریه در ایام نوروز چقدر است؟

یکی از موضوعات مبهم برای بسیاری از زائران سفرهای نوروزی به سوریه، هزینه این سفر معنوی است که البته این مبلغ برای استان‌های مختلف با هم تفاوت دارد. سازمان حج و زیارت نیز برای روشن شدن هزینه‌های زائران به صورت تفکیکی این مبالغ را تعریف کرده است.


تکمیل ظرفیت کاروان‌ها در برخی استان‌ها

در سفرهای نوروزی سوریه اعزام‌ها در چهار بسته زیارتی سه شب، چهار شب، پنج شب و هفت شب انجام می‌شود که هزینه این سفرها در ایام نوروز به ترتیب هفت میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، هشت میلیون و ۶۳۱ هزار تومان و ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. البته این مبلغ برای سایر استان‌ها با توجه به بالا بودن هزینه پرواز بیش‌تر است.

هزینه پرواز سفر سوریه در نوروز ۱۴۰۱

در سفرهای نوروزی سوریه هزینه‌های سفر تقسیم‌بندی شده و مشخص است و با توجه به اجرایی شدن شیوه نوین اعزام‌ها، بخش قابل توجهی از هزینه‌ها به پرواز اختصاص دارد. هزینه پرواز تهران ـ دمشق ـ تهران چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که برای هر طرف این مبلغ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است. این امر در حالی است که از سایر ایستگاه‌های پروازی این مبلغ به پنج میلیون تومان افزایش می‌یابد.

سایر خدمات همچون اسکان زائران در هتل‌های سه ستاره از ۹۱۸ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان است و بخشی دیگر از هزینه‌ها همچون بیمه برای همه زائران به صورت یکسان ۳۰ هزار تومان است. علاوه بر این، با توجه به لزوم داشتن جوابیه منفی آزمایش کرونای زائران هنگام بازگشت به کشور، مبلغ ۵۸۲ هزار و ۹۳۰ تومان تا ۵۹۱ هزار و ۳۴۵ تومان از هزینه نهایی سفر سوریه مربوط به آزمایش PCR در سوریه است.

سفرهای نوروزی به سوریه در تهران در همه بسته‌های زیارتی انجام می‌شود، اما در برخی از استان‌ها که پرواز مستقیم به دمشق ایجاد شده است، با توجه به نیازسنجی صورت گرفته قبل از آغاز پروازها، اعزام‌ها در بسته‌های زیارتی پنج و هفت روزه انجام می‌شود.

به گزارش فارس، سفر به سوریه در یک دهه اخیر به دلیل ناامنی و حضور داعش امکان‌پذیر نبود؛ تا اینکه آذرماه سال ۹۸ به صورت محدود سفرهای زیارتی به سوریه برقرار شد. اما این بار، شیوع کرونا دوباره سفرهای زیارتی به سوریه را متوقف کرد و در نهایت پس از توافق صورت گرفته رئیس سابق سازمان حج و زیارت با مسؤولان سوری، تشرف ایرانیان به حرم حضرت زینب و رقیه سلام‌الله علیهما از اواسط دی‌ماه انجام و مقرر شد طی یک سال ۱۰۰ هزار ایرانی به سوریه اعزام شوند.

اخبار مرتبط

جزئیات ثبت‌نام و هزینه سفر زمینی عتبات

حضور 30 روزه زائران حج 1401 در عربستان/ معاون سازمان حج: محدودیتی در اسکان حجاج نداریم

اطلاعیه سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع ۱۴۰۱

0 نظر

ارسال نظر

capcha