گزارش روزنامه پرتغالی از «جادو» و رکورد بی نقص طارمی

گزارش روزنامه پرتغالی از «جادو» و رکورد بی نقص طارمی

به گزارش سراج24؛ مهدی طارمی مهاجم ایرانی تیم فوتبال پورتو در دو دیدار اخیر این تیم برابر لاتزیو ایتالیا و اسپورتینگ لیسبون (به ترتیب در لیگ اروپا و جام حذفی پرتغال) هم از روی نقطه پنالتی گلزنی کرد و هم پاس گل داد.

دو گل اخیر طارمی از روی نقطه پنالتی به بهانه‌ای برای روزنامه «رکورد» پرتغال تبدیل شده است تا گزارشی از تمام پنالتی‌هایی که طارمی در طول دو فصل و نیم اخیر در پرتغال به دست آورده، تهیه کند.

طارمی در این مدت و از زمان حضورش در تیم ریوآوه در سال ۲۰۱۹ تا امروز، ۱۹ پنالتی گرفته است و ۱۴ بار پشت ضربات پنالتی قرار گرفته؛ مهاجم ایران در آماری قابل توجه هر ۱۴ پنالتی را به گل تبدیل کرده است.

گزارش روزنامه پرتغالی از «جادو» و رکورد بی نقص طارمی

خونسردی مهاجم ایران در پنالتی

روزنامه رکورد در این ارتباط نوشت: «اگر پنالتی‌ها را به عنوان بلیت بخت آزمایی در نظر بگیریم، حقیقت این است که مهدی طارمی را می‌توان به خاطر درخشش از روی خط ۱۱ متر (نقطه پنالتی) میلیونر دانست. این مهاجم با تکمیل فصل سوم خود در پرتغال (یک فصل در ریوآوه و دو فصل در پورتو)، ۱۴ بار فرصت پنالتی زدن داشت و هر ۱۴ پنالتی را گل کرد؛ رکورد بی نقصی که خونسردی بازیکن ایران را هنگام ضربه به سمت دروازه حریف نشان می‌دهد. این آمار به خودی خود شایسته ثبت است اما با تحلیل آن در کنار یک پارامتر دیگر، ابعاد بیشتری پیدا می‌کند. این بازیکن ۲۹ ساله از زمان ورود به پرتغال، ۱۹ پنالتی را به دست آورده است که رقمی بالاتر از تعداد زیادی از باشگاه‌های لیگ در همان دوره است. نشانه روشنی از اینکه طارمی واقعاً رابطه خاصی با ضربات پنالتی دارد.»

آغاز جادو از ریوآوه

روزنامه رکورد در ادامه به آغاز دوره طارمی در پرتغال و تیم ریوآوه اشاره کرد و آورد: «جادو در ویلا دوکند (ریوآوه) شروع شد. ماجرای طارمی و پنالتی‌ها آخرین بار در بازی با اسپورتینگ بود اما آغاز این اتفاق در ۲۳ آگوست ۲۰۱۹ در ویلادوکند رقم خورد؛ زمانی که طارمی اولین پنالتی را در پرتغال گرفت و توسط فیلیپه آگوستو به گل تبدیل شد. چند روز بعد، اتفاقی غیر عادی در دنیای فوتبال رخ داد: شماره ۹۹ ریوآوه (طارمی) هت تریک کرد نه در گلزنی بلکه در گرفتن پنالتی، در دیداری که ریوآوه با نتیجه ۳ بر ۲ اسپورتینگ را شکست داد. از سوی دیگر نخستین گل طارمی از روی نقطه پنالتی ۹ دسامبر ۲۰۱۹ برابر ژیل ویسنته به ثمر رسید و ریوآوه با یک گل پیروز شد. طارمی حتی در این مسابقه از زمین اخراج شد. این ملی پوش ایران با جلو رفتن فصل در ریوآوه فضای بیشتری پیدا کرد و اولین فصل حضور خود در پرتغال را با به دست آوردن ۹ پنالتی (۸ پنالتی در لیگ و یک پنالتی در جام حذفی) و به ثمر رساندن ۷ گل از روی نقطه پنالتی به پایان رساند.»

گزارش روزنامه پرتغالی از «جادو» و رکورد بی نقص طارمی
پنالتی گرفتن طارمی مقابل اسپورتینگ زمانی که در ریوآوه بود

خانه متفاوت، اثربخشی یکسان

در ادامه این گزارش آمده است: «طارمی که در ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ به عنوان یک تقویت کننده به پورتو اضافه شد، زمان را تلف نکرد و نشان داد که برای چه کاری می‌آید. او در اولین بازی با پیراهن اژدها، در دقیقه ۸۷ در دیدار مقابل براگا یک پنالتی گرفت که الکس تلس آن را تبدیل به گل کرد. با جدایی این بازیکن برزیلی و رفتن به منچستریونایتد، سرخیو اولیویرا مسئول ضربات پنالتی شد.» این روزنامه در ادامه نوشت که طارمی در هفته‌های پایانی نخستین فصل حضورش در پورتو سه پنالتی برابر موریرنسی، فامالیسائو و فارنسی به ثمر رساند. مهاجم ایران فصل قبل در مجموع ۵ پنالتی برای پورتو گرفته بود.

فصل دوم حضور طارمی و عملکردش در پورتو این‌طور در روزنامه رکورد توصیف شده است: «این مهاجم به نوبه خود در این فصل مسئولیت بیشتری را برعهده گرفته است، جنبه‌ای که مشخص است طارمی در فصل ۲۰۲۱/۲۲ بیشتر از کل فصل قبل از روی نقطه پنالتی گل زده است. او علاوه بر گلی که به اسپورتینگ در جام حذفی پرتغال زد، به لاتزیو در لیگ اروپا و به فامالیسائو و موریرنسی در لیگ از روی نقطه پنالتی گل زده بود. از نظر خطاهای داخل محوطه حریف، بازیکن ایرانی تاکنون سه خطا (دو بار در لیگ پرتغال و یک خطا در لیگ اروپا) گرفته است.»

اخبار مرتبط

اقدام بشردوستانه ستاره تیم ملی ایران در پرتغال+عکس

طارمی در پورتو می‌ماند؟

طارمی با پرچم ایران در جشن قهرمانی پورتو

0 نظر

ارسال نظر

capcha