طراحی و ساخت «لباس ایمنی هوشمند» پاکبانان برای اولین بار در کشور

طراحی و ساخت «لباس ایمنی هوشمند» پاکبانان برای اولین بار در کشور

به گزارش سراج24؛ جعفر آقازاده پژوهشگر پارک علم وفناوری آذربایجان شرقی و مدیرعامل شرکت دانش بنیان در گفت‌وگویی درباره طراحی لباس ایمن برای پاکبانان شهرداری‌های کشور گفت: این فناوری برای جلوگیری از تصادفات خودروها با پاکبانان در حین انجام وظیفه و جلوگیری از تلفات انسانی در محیط‌های پر خطر جاده برای کارگران طراحی  شده است.

وی افزود: پاکبانان در محیط‌های پر خطر مانند جاده‌های پر تردد، اتوبان‌ها و مسیرهایی با دید کم برای تنظیف، رنگ آمیزی، گل کاری و یا سایر فعالیت‌های روزمره مشغول به کار می‌شوند با توجه به نبود علایم راهنما و یا عدم استفاده از علایم هشدار دهنده و یا سرعت بالای خودروها در چنین محیط‌هایی متاسفانه موجب آسیب فیزیکی و یا جان باختن عده زیادی از هم وطنان می‌شود. 

پژوهشگر پارک علم وفناوری آذربایجان شرقی ادامه داد: دستورالعمل‌های زیادی توسط مسئولان زیرربط برای جلوگیری از این تصادفات و جانباختن پاکبانان هر ساله به کارفرمایان ارجاع می‌شود و تاکید مسئولان برای رعایت قوانین HSE در محیط‌های پر خطر برای جلوگیری از این حوادث است. ولی با توجه به نبود امکانات زیر ساختی و عدم رعایت برخی از افراد این حوادث هر ساله در شهر‌های مختلف اتفاق می‌افتد.

آقازاده خاطرنشان کرد: اولین راهکار ارائه شده برای این معضل ارائه لباس مناسب برای این کار است چون لباس برای هر پاکبان جزو لوازم ضروری برای شروع فعالیت است با توجه به اینکه پاکبانان و کارگران محترم اغلب اوایل صبح و یا شب مشغول هستند در این لباس از نوعی LED با رنگ آبی و قرمز استفاده شده است که از مسافت چند کیلومتری فعالیت این فرد در محل مورد نظر برای رانندگان را هشدار می‌دهد.

وی ادامه داد:  با توجه به ارزیابی‌های انجام شده در شهر تبریز اغلب رانندگان مقصر در این تصادفات عدم دید کافی و نبود علائم هشدار و عکس العمل دیر هنگام رانندگان برای این چنین حوداث بیان شده است که اگر علائم هشداری برای این وضعیت تعبیه شده بود چنین تصادفی اتفاق نمی‌افتاد.

این پژوهشگر همچنین عنوان کرد: در این لباس سنسورهای هشدار برای وضعیت‌های مختلف با وزن کم تعبیه شده است که با نزدیک شدن مانع به صورت ویبره‌ای به کاربر هشدار می‌دهد.

آقازاده تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده در تصادفات مشابه در موقع وقوع حادثه برخی رانندگان اقدام به فرار می‌کنند و پاکبان در محیط کار بدلیل عدم رسیدن به موقع اورژانس جان می‌سپارد برای جلوگیری از این معضل سیستم جی پی ار اس برای ارتباط با کاربر معاونت خدمات شهری در صورت وقوع حادثه محل حادثه و زمان حادثه به مرکز کنترل ارسال می‌شود و به ۴ مورد از افراد نزدیک هشدار تماس ارسال می‌گردد تا نسبت به کمک رسانی در محیط مورد نظر اقدام شود. 
 
به گفته طراح این سیستم، یکی از ویژگی‌های مهم این لباس مجهز بودن به جی پی اس است تا مناطق پرخطر را که ضرورت دارد از این لباس فرم استفاده شود شناسایی کند و در صورت عدم استفاده از لباس هشدار دهد.

گفتنی است، با توجه به اینکه در صورت بروز حادثه هزینه‌های سنگینی متحمل افراد و سازمان مربوطه می‌شود، این لباس فرم با قیمت مقرون به صرفه در داخل کشور توسط کارشناسان زبده و جوان قابل تولید است.

اخبار مرتبط

فعالیت 1000 خودروی اشتراکی در تهران آغاز می‌شود

اتوبوس و مترو در هفته اول مهر رایگان است

بدهی بزرگ علاءالدین به شهر و شهرداری تهران

0 نظر

ارسال نظر

capcha