چرا عکس این ۲ شهید جهانی شد؟

چرا عکس این ۲ شهید جهانی شد؟

به گزارش سراج24؛ برنامه تلویزیونی «عکس های تکان دهنده» در این قسمت به نمایش و بررسی تصویر دو شهید جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می‌پردازد.

«عکس‌های تکان‌دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ به بررسی و نقد آن می‌پردازد، در این قسمت به سراغ عکسی از دو شهید در جریان جنگ ایران و عراق رفته است.

عکس مربوط به عملیات کربلای ۴ است. در شرایط ثبت این تصویر با توجه به فضا و محیط عملیات افراد در دسته‌های کوچک با هم حرکت می‌کردند و کمین می‌گرفتند، از همین رو افراد کمی در جریان ثبت آن قرار گرفتند اما حالت چهره و شکل قرارگیری دو شهید در کنار یکدیگر منجر به بازنشر و تکرار این تصویر در رسانه‌های مختلف جهانی شد.

عکاس این تصویر رضا احمدی، هیچ وقت عکاسی حرفه‌ای انجام نداد. در زمان ثبت این تصویر نیز صرفاً از دوستانش برای یادگاری در لحظه شهادت عکاسی کرد. رضا احمدی عکس را با دوربین همراه علی شاه آبادی (شهید سمت راست با بادگیر آبی) ثبت کرد اما بعد از نخستین انتشار این تصویر بارها و بارها، در رسانه‌ها بدون نام عکاس بازنشر شد تا اینکه احمدرضا دهقان، بعد از سی سال از زمان ثبت این تصویر در پیگیری یک رسانه برای پیدا کردن لحظه‌ شهادت و چگونگی ثبت و شناخت عکاس آن تصویر ماجرای ثبت آن را بازگو کرد.

«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی است که برای مخاطبان اسپانیایی‌زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده است. این برنامه روز جمعه - ۱۳ اسفند ماه ساعت ۰۳:۱۵ بامداد به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعت ۱۰:۱۵ ،۱۹:۱۵و شنبه ساعت‌های ۲۱:۴۵،۱۴:۱۵،۰۸:۴۵ و یکشنبه ساعت ۱۶:۴۵برای اسپانیایی‌زبان‌های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود.

اخبار مرتبط

پخش مستند آقای حمزه از شبکه 3 سیما

۴۰ سال نسبت به مساجد غفلت کردیم

چرا شهید چمران زندگی مرفه آمریکا را رها کرد و به لبنان رفت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha