«داستان خرمشهر» ادای دین ادبی برای شهر سمبل مقاومت است

«داستان خرمشهر» ادای دین ادبی برای شهر سمبل مقاومت است

به گزارش سراج24؛ قاسمعلی فراست، دبیر جایزه ادبی «داستان خرمشهر» در گفت‌وگو با ایکنا، درباره علت تغییر نام یازدهمین دوره جایزه ادبی «یوسف» به جشنواره «داستان خرمشهر» عنوان کرد: علت عمده این تغییر نام، چهل سالگی آزادسازی شهر خرمشهر است. درواقع پیشنهاد ما در ستاد برگزاری جشنواره این بود که بعد از گذشت چهل سال از آزادسازی تاریخی شهر خرمشهر که سمبل مقاومت است، باید کاری برای این شهر انجام دهیم و تا حدی ادای دین کنیم.

فراست با بیان اینکه هر زمان اسم جنگ می‌آید، اسم خرمشهر اولین اسمی است که به ذهن می‌آید و مطرح می‌شود؛ اضافه کرد: جنگ در کردستان، ایلام و دیگر شهرها هم بوده است، اما ناخودآگاه و به هر دلیلی درست یا غلط، اولین شهری که به‌عنوان نماد جنگ ایران و عراق مطرح می‌شود، اسم خرمشهر است و آزادسازی خرمشهر جزو خاطرات شیرین همه ایرانی‌ها در تاریخ کشور است؛ همین اهمیت از دلایل شکل‌گیری جشنواره «داستان خرمشهر» بود.

وی در ادامه با اعلام برگزاری مراسم اختتامیه جایزه ادبی «داستان خرمشهر» در شهر خرمشهر در تاریخ سوم خردادماه ۱۴۰۱ عنوان کرد: در حقیقت امسال اختتامیه جشنواره جایی برگزار می‌شود که صاحب نام این جشنواره ادبی آنجا مبارزه کرده است. جایزه به نام «شهید یوسف ملک‌شامران» نامگذاری شده که او هم در خرمشهر حضور داشته و مبارزه کرده است.

دبیر جایزه ادبی «داستان خرمشهر» درباره داوری آثار این جشنواره هم عنوان کرد: آثار ارسالی به جشنواره در چند مرحله داوری می‌شود. ابتدا داستان‌های استان مختلف در آن استان داوری شده و بعد از انتخاب بهترین داستان‌ها در مرحله استانی، به دبیرخانه مرکزی جایزه و برای داوری نهایی ارسال می‌شود که تا به الان هیچ اثری به دست ما نرسیده است.

وی درباره کیفت آثار هم اشاره کرد: در دوره قبلی جایزه ادبی یوسف که من افتخار داوری آثار آن را داشتم، در آثار نهایی، داستان‌های درجه‌ یکِ قابل دفاع ندیدیم، اما استعدادهای خوبی از سراسر ایران در آن‌ها دیده می‌شد که این بخش جایزه قابل دفاع بود.

فراست با اشاره به عدم استقبال برخی از مخاطبان از جایزه‌های دولتی، گفت: شاید یکی از آفت‌های جایزه «داستان خرمشهر» مانند همه جایزه‌های ادبی دولتی این است که یک نهاد دولتی و نظامی به اسم بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس آن را برگزار می‌کند و خیلی‌ها به همین دلیل آثار خود را برای جشنواره نمی‌فرستند.

دبیر جایزه ادبی «داستان خرمشهر» با بیان اینکه موضوع کلی داستان‌هایی که جشنواره جنگ است، اظهار کرد: اینکه نویسنده با چه نگاه و زاویه دید جدیدی و چه موضوعات بکری به این موضوع نگاه کند، موانع و مواردی است که داورها به آن نمره بیشتری می‌دهند. در حقیقت باید داستان‌ها تکراری نباشد و نگاه جدید و سوژه‌ها حتی‌المکان امروزی باشد.  

اخبار مرتبط

«وحدت»؛ رمز پیروزی در روزهای سخت + ویدئو

«طلعیه مقاومت» به برج آزادی رسید

خودباوری رمز پیروزی و فتح خرمشهر بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha