کاهش قیمت در نهضت ملی مسکن برای دهک‌های اول تا سوم

کاهش قیمت در نهضت ملی مسکن برای دهک‌های اول تا سوم

به گزارش سراج24؛ دولت سیزدهم با هدف کاهش شکاف بین قیمت موجود مسکن و توان خانوار در نظر دارد بخشی از هزینه ساخت خانه‌های نهضت ملی مسکن را برای دهک‌های اول تا پنجم تقبل کند اما این سوال پیش می‌آید که خانه‌های ساخته شده در طرح نهضت ملی مسکن چگونه ارزان تر به دست دهک‌های پایین می‌رسد و دولت چگونه قیمت مسکن را برای دهک‌های یک تا پنجم کاهش داد؟

در این پیوند، «محمود محمودزاده» امروز (جمعه) در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره جزییات برنامه دولت برای کاهش قیمت نهضت ملی مسکن برای دهک‌های پایین افزود: با توجه به فاصله قابل ملاحظه قیمت تمام شده مسکن در بازار با توان خانوار سیاست اصلی در تدوین برنامه اجرایی نهضت ملی مسکن، کمک به خانه‌دار شدن کم درآمدها قرار گرفت.

وی ادامه‌داد: نزدیک کردن توان خانوار به قیمت مسکن در بازار، به عنوان راهبرد مورد نظر دولت است، به همین دلیل برای نخستین بار در طرح‌های حمایتی کشور میزان تسهیلات و کارمزد تسهیلات متفاوت و بر اساس دهک‌های درآمدی در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در همه طرح‌های حمایتی گذشته یک سقف تسهیلات داشتیم با یک سود بانکی مشخص، در طرح نهضت ملی مسکن تنوعی در سود تسهیلات و مبلغ تسهیلات وجود دارد که ناشی از تصمیم دولت برای کمکی است که خانوار به‌منظور دسترسی به مسکن نیاز دارد. 

وی افزود: بر این اساس هر چقدر دهک درآمدی پایین‌تری باشد حمایت‌های دولت بیشتر است و بیشترین حمایت‌ها برای دهک‌های اول تا سوم است که در طرح اجرایی تدوین شده و به تایید شورای عالی مسکن رسیده است.

به گزارش ایرنا، در مدت کمتر از پنج ماهی که قانون جهش تولید مسکن به وزارت راه ابلاغ شده است، ۹۸۰ هزار واحد زمین با کاربری مسکونی برای طرح تامین شده که کلنگ زنی ۳۲۰ هزار واحد آن انجام شده و حدود ۱.۴ میلیون واحد زمین نیز برای ورود به چرخه ساخت در مراحل نهایی تایید قرار دارد. بر این اساس در کمتر از پنج ماه نزدیک به یک میلیون واحد زمین تامین شده است.

تاکنون بیش از سه میلیون و ۳۵۰ هزار نفر متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند. در همه شهرها ثبت نام در حال انجام است، همچنین ۴۰۰ هزار متقاضی مجرد در این طرح ثبت نام کردند.

اکنون بیش از ۹۰ درصد پالایش‌ها انجام شده و به استان‌ها ارسال شده است تا شرط سکونت توسط اداره‌های راه وشهرسازی استان‌ها بررسی شود. این مهم در  زمان کوتاهی انجام خواهد شد و در ابتدای سال آینده نهضت بزرگ ساخت و ساز شروع خواهد شد.

اخبار مرتبط

به تهرانی‌ها در قرچک و پیشوا زمین می‌دهیم

ثبت‌نام مجدد نهضت ملی مسکن از ۱۵ تیر

اگر تا یک ماه پاسخ استعلام نهضت مسکن نیامد مثبت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha