کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با سراج24 مطرح کرد؛

اکنون نوبت آمریکاست که در برجام تضمین دهد/ تاثیرگذاری تحولات اوکراین بر مذاکرات وین

اکنون نوبت آمریکاست که در برجام تضمین دهد/ تاثیرگذاری تحولات اوکراین بر مذاکرات وین

به گزارش سراج24؛ محمد مهدی ملکی با اشاره به سفر رئیس جمهور، ابراهیم رئیسی به قطر در گفت‌وگو با خبرنگار سراج24 اظهار داشت: این سفر در راستای اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم قلمداد می‌شود که توسعه روابط و همکاری‌های همه‌جانبه به طور خاص تجاری با کشورهای همسایه و منطقه است، کشور قطر هم از جمله این کشورها بوده که پس از تحریم از سوی چهار کشور مصر، امارات، عربستان و بحرین به سمت ایران گرایش پیدا کرد.

وی با اشاره به حمایت ایران از قطر در دوران تحریم این کشور، ادامه داد: اگر ایران در زمان تحریم قطر، از این کشور حمایت نمی‌کرد قطعا مسئولین قطر برای تامین غذا و دارو مردم با چالش جدی مواجه بودند اما با حمایت ایران از قطر این کشور، ایران را یک همسایه قدرتمند قابل اتکا و معتمد در دوره سختی‌ها می‌داند و طبیعتاً ایران هم به قطر به عنوان یک کشور موثر و توانمند در منطقه نگاه می‌کند.

*ایران سهم خود را در مذاکرات وین انجام داده حالا نوبت غربی‌ها است

 کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل با اشاره به روند مذاکرات وین، خاطرنشان کرد: درخصوص مذاکرات به جمع بندی نهایی رسیده اما متن توافق نهایی همچنان در بین هیئت‌های مختلف در حال مذاکره است، در حال حاضر بحث‌های فنی و کارشناسی در ابعاد مختلف از جمله هسته‌ای، رفع تحریم‌ها، راستی آزمایی و تضامینی که ایران در ابعاد مختلف حقوقی تجاری و سیاسی از طرف مقابل درخواست کرده در مذاکرات وین انجام شده است.

ملکی بیان داشت: در حال حاضر باید منتظر تصمیم‌گیری سیاسی طرف غربی به طور خاص واشنگتن بود، امید است هرچه زودتر به یک جمع‌بندی برسند و توافق نهایی حاصل شود. ایران با ارائه ابتکارات مختلف و متنوع و با انعطاف‌پذیری در مذاکرات سهم خود را انجام داده، اکنون نوبت طرف مقابل به طور خاص غربی‌ها و مشخصاً آمریکا است که یک تصمیم گیری سیاسی را برای دستیابی به توافق انجام دهند.

کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل افزود: امروز نوبت طرف آمریکایی است که نشان دهد آیا مایل به این بوده که ۱+۴ به ۱+۵ تبدیل شود و همچنان درب دیپلماسی باز باشد یا اینکه کماکان سیاست دولت پیش را در ادامه اعمال فشار حداکثری علیه ایران دنبال کنند.

*مذاکرات وین تحت تاثیر بحران اوکراین با تاخیر صورت می‌گیرد

ملکی با اشاره به مسئله اوکراین، تصریح کرد: از آنجایی که روسیه با ورود نیروی نظامی خود به بخش‌هایی از اوکراین نشان داد در این موضوع جدی است و مسئله را پیگیری خواهد کرد، این مسئله از اهمیت بالایی برای مقامات کاخ کرملین برخوردار است، بعید خواهد بود که طرف غربی نیروهای نظامی خود را وارد یک درگیری ناپایان کنند چرا که روسیه یک ارتش بسیار قدرتمند دارد و دارای تجهیزات، نفرات و تجربیات بسیار در این زمینه است.

وی ادامه داد: تاریخ جنگ‌های چچن یک، چچن دو، گرجستان و سوریه نشان دهنده این است که روسیه وارد جنگی نمی‌شود مگر اینکه از پیش خود را برنده آن بداند، از جانب دیگر ایران به عنوان یک قدرت و یار منطقه‌ای برای روسیه بهتر است که طرفین را به خویشتن‌داری دعوت کند و به دنبال حل و فصل مسائل بین دو طرف از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی باشد.

کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل با اشاره به تاثیر بحران اوکراین بر تاخیر در مذاکرات وین، اظهار داشت: تا مدتی هر چند کوتاه اولویت‌ هیئت‌های مشارکت کننده در مذاکرات وین از جمله روسیه و طرفین غربی بر موضوع اوکراین و ابعاد آن تغییر پیدا می‌کند که این منجر به طولانی شدن تصمیم  سیاسی از طرف غرب در موضوع برجام می‌شود.

ملکی در پایان خاطرنشان کرد: ممکن است مسئله اوکراین در تنش بین طرف غربی با روسیه، چین و ایران در مذاکرات وین تاثیرگذار باشد، آنچه مشخص است اینکه توافق می‌توانست سریعتر انجام شود اما با بحران اوکراین با تاخیر صورت می‌گیرد.

اخبار مرتبط

امیرعبداللهیان: برای رسیدن به توافق قوی و پایدار، مسیر مذاکرات را ادامه می‌دهیم

نماینده مجلس: ایران مذاکرات و فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز را توأمان پی خواهد گرفت

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌؛ کدام طرف باید تصمیم بگیرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha