ماجرای عودت واکسن آسترازنکا به لهستان چه بود؟

ماجرای عودت واکسن آسترازنکا به لهستان چه بود؟

به گزارش سراج24؛ بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر، اظهار داشت: فعالیت گروه‌های ضدواکسن محدود به ایران نیست بلکه در خیلی از کشورها فعالیت دارند اما تمام دانشمندان جهان به اجماع رسیده اند که مهمترین راه پیشگیری از کرونا، تزریق واکسن است. هر کشوری که پوشش واکسیناسیون کرونا در آن کمتر باشد، مرگ و میر بالاتری دارد. 

وی افزود: در ایران که میزان واکسیناسیون با مشارکت و حمایت مردم، افزایش قابل توجهی یافته، میزان مرگ و میر بیماران کووید19 نسبت به اکثر کشورهای جهان کمتر است. 

وزیر بهداشت در خصوص عودت واکسن آسترازنکا به لهستان گفت: برگشت واکسن در کار نبود بلکه تعویض واکسن بود. هر محموله واکسن که به کشور وارد می‌شود باید بررسی و منبع آن، تایید شود. منبع واکسن های اهدایی وارد شده اخیر، مورد تایید سازمان غذا و دارو نبود و با کشور مبدا هماهنگی های لازم را انجام دادیم و این محموله را عودت دادیم، به همان تعداد واکسن های مورد تایید را جایگزین و ارسال کردند.

عین اللهی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف مهم وزارت بهداشت، اجرای قانون جوانی جمعیت و تشویق زوجین به فرزندآوری است. در سالهای اخیر نرخ رشد جمعیت در کشور بسیار کاهش یافته که یک تهدید بسیار بزرگ برای آینده کشور است. در تنظیم و کنترل جمعیت، وزارت بهداشت در سالهای گذشته نقش مهمی را داشت و اکنون هم باید نقش مهمی در جوانی جمعیت داشته باشیم. قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت تشکیل شد که مسئولیت آن با بنده است. در این قرارگاه، متخصصین و نمایندگان دستگاه های مربوطه و موثر مانند بیمه ها حضور دارند. بیمه ها باید در این زمینه از تمام ظرفیت های خود استفاده کنند و خدمات رایگان به زوجین ارائه شود؛ زنان باردار فاقد بیمه، تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. 

وزیر بهداشت گفت: بوشهر یکی از استانهای محروم است و امکانات حوزه سلامت در این استان نسبت به جمعیت، کافی و مناسب نیست که لازم است اقدامات جدی در این زمینه انجام شود. بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر، تنها بیمارستان آموزشی استان است و تعداد تخت های آن برای جمعیت بوشهر کافی نیست که در همین راستا باید طرح گسترش بیمارستان شهدای خلیج فارس اجرا شود.

وی افزود: از بیمارستان سلمان فارسی بوشهر که متعلق به سازمان اجتماعی است بازدید کردیم و امکان تبدیل آن مرکز به بیمارستان آموزشی نیز وجود دارد، در این زمینه مذاکراتی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم و مورد موافقت وی نیز قرار گرفت. از بیمارستان امیرالمومنین(ع) بوشهر نیز بازدید کردیم و حتما لازم است که با تعریف پروژه های جدید، ظرفیت درمانی بوشهر ارتقا پیدا کند.

عین اللهی اظهار کرد: از ابتدای دولت سیزدهم، کمیته علمی بسیار قوی با حضور اساتید رشته های مختلف کشور تشکیل شده و این کمیته، کارگروه های تخصصی و مختلفی دارد که هدف آنها، بررسی مستمر وضعیت بیماری، مرگ و میر و نیز اثربخشی واکسیناسیون است. خوشبختانه در حال حاضر پروتکل درمانی کرونا در تمام کشور یکسان است و یک صدای واحد وجود دارد که مورد اجماع متخصصین برجسته کشور است.

اخبار مرتبط

خبر خوش برای پرستاران

تقاضا برای استفاده از داروی ایرانی در بازارهای منطقه وجود دارد

وزیر بهداشت: هیچ جایی حق تزریق واکسن تاریخ گذشته ندارد/ وارد موج هفتم کرونا شدیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha