پوتین درباره عملیات نظامی در اوکراین: روسیه چاره دیگری نداشت

پوتین درباره عملیات نظامی در اوکراین: روسیه چاره دیگری نداشت

به گزارش سراج24؛ «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره تصمیمش برای صدور مجوز عملیات ویژه در شرق اوکراین گفت خطرات امنیتی به‌گونه‌ای ایجاد شد که پاسخگویی با ابزارهای دیگر غیرممکن بود.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، رئیس‌جمهور روسیه امروز (پنجشنبه) در صحبت با نمایندگان جامعه تجاری این کشور توضیح داد: آنچه در حال وقوع است یک اقدام اجباری است. آن‌ها هیچ فرصتی را برای ما باقی نگذاشتند که غیر این عمل کنیم. خطرات امنیتی به‌گونه‌ای ایجاد شد که پاسخگویی با ابزارهای دیگر ممکن نبود.

وی با بیان این که کرملین خطرات ژئوپلیتیک تحریم‌های جدید غرب را تحلیل کرده، اما نمی‌تواند همه اثرات احتمالی را پیش‌بینی کند، افزود: همه ما و شما دنیایی را که در آن زندگی می‌کنیم درک می‌کنیم و به نوعی برای آنچه که اکنون در حال رخ دادن است از نظر محدودیت‌ها و سیاست تحریم‌ها آماده شده‌ایم.

پوتین صبح امروز اعلام کرد که دستور داده نیروهای مسلح این کشور عملیاتی ویژه را در منطقه دونباس آغاز کنند. وی گفت این دستور پس از آن صادر شده که سران این منطقه جدایی‌طلب شرق اوکراین خواستار کمک نظامی روسیه در پاسخ به افزایش «تجاوزات اوکراین» شدند. رئیس‌جمهور روسیه در خصوص صدور مجوز عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس افزود:  تمامی تلا‌ش‌های روسیه برای رسیدن به توافق در خصوص عدم پیشروی ناتو در قلمرو روسیه به شکست منتهی شد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه هم امروز (پنجشنبه) درباره هدف از عملیات نظامی ویژه این کشور علیه اوکراین گفت: هدف خنثی‌سازی و از بین‌بردن توانمندی‌های نظامی کی‌یف است زیرا تهدیدی برای امنیت ملی ماست.

وی در این‌باره توضیح داد: عملیات ویژه برای غیرنظامی کردن اوکراین توسط منافع ملی و نگرانی برای آینده انجام می‌شود و هیچ هدف دیگری در آن دنبال نمی‌شود. البته، وضعیت بسیار نگران کننده است و البته، این یک موضوع بسیار بسیار دشوار است. اما همانطور که رئیس‌جمهور [ولادیمیر پوتین] در سخنرانی خود خطاب به روس‌ها توضیح داد، همه این‌ها دیکته شده است، در واقع نگرانی برای آینده کشورمان و منافع ملی این امر را ضروری کرد.

در پی بالا گرفتن درگیری میان روسیه و اوکراین، روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت تحریم ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور با مخالفت برخی کشورها از جمله آلمان روبرو است. طبق این گزارش، سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در جلسه صبح امروز (پنجشنبه)، بسته تحریمی گسترده علیه روسیه را به بحث گذاشته و قرار است امروز بار دیگر در ارتباط با پاسخ اروپا به درگیری‌های روسیه و اوکراین تشکیل جلسه بدهند. 

دیروز همچنین با بالا گرفتن تنش‌ها در شرق اوکراین، وزارت خزانه‌داری آمریکا جزئیات تحریم‌های روسیه را منتشر کرد. تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، بانک‌های روسیه و چند مقام این کشور را هدف قرار داده است. وزارت امور خارجه روسیه در واکنش اعلام کرد به تحریم‌های جدید آمریکا که با بهانه تحولات اوکراین وضع شده‌اند، پاسخی قدرتمند خواهد داد.

اخبار مرتبط

پوتین فرمان تحریم برخی کشورهای خارجی را امضا کرد/ آلمان: روسیه نباید در جنگ پیروز شود

کربی نتوانست ناراحتی خود از پوتین را بروز ندهد

شرودر: پوتین مایل است جنگ را خاتمه دهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha