شبکه‌های فرعی آبیاری ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی غرب و شمال غرب کشور در حال اجراست

شبکه‌های فرعی آبیاری ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی غرب و شمال غرب کشور در حال اجراست

به گزارش سراج24؛محمدجواد صالحی‌نژاد در گفت و گویی اظهار داشت: این طرح در استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان‌ شرقی و غربی، اردبیل، گلستان و خراسان‌ رضوی، جنوبی و شمالی در دست اقدام است.

وی ادامه داد: این طرح در استان‌های گلستان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل در سطح ۱۲۶ هزار هکتار به اتمام و بهره‌برداری رسیده است و پیشرفت فیزیکی مابقی اراضی به وسعت بیش از ۱۰۰ هزار هکتار بین ۸۰تا ۹۰ درصد است که نیاز به تکمیل شبکه‌های اصلی و تامین آب از طرف وزارت نیرو دارد.

مجری پروژه‌های احیای اراضی دشت‌های ایلام و خوزستان و طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی و شمال غرب کشور اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی پروژه در حوزه وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۸۰ درصد است و بر اساس فهرست بهای سال جاری، پنج هزار میلیارد تومان برای تکمیل آن مورد نیاز است و تکمیل آن اشتغال بالای ۲۰۰ هزار نفر را ایجاد خواهد کرد.

صالحی‌نژاد تاکید کرد: در پروژه‌های غرب و شمال غرب کشور بیش از ۹۵ درصد از سیستم‌های آبیاری تحت فشار نوین استفاده شده که باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود و ارزش اراضی تحت پوشش این طرح به طور متوسط بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است.

۲۵۵ هزار هکتار فاز دوم پروژه احیای دشت‌های خوزستان و ایلام در دست اقدام است

مدیرعامل موسسه جهاد نصر گفت: یکی از مهمترین طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی پروژه احیای دشت‌های خوزستان و ایلام در سطح ۵۵۰ هزار هکتار در حال انجام است که فاز اول این طرح در سطح ۲۹۵ هزار هکتار در سال ۹۷ در چهار شهرستان ایلام و ۲۰ شهرستان خوزستان به بهره‌برداری رسید و ۲۵۵ هزار هکتار آن برای فاز ۲ تعریف شده است.

صالحی‌نژاد یادآور شد: برای فاز یک از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغ 1.5 میلیارد دلار با مجوز مقام معظم رهبری هزینه شد و هدف کلی این طرح در کل پروژه ۹ و نیم میلیون تن افزایش تولید محصولات کشاورزی، 1.5 میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب و ایجاد ۳۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم است که در فاز اول این طرح بخشی از اهداف آن محقق شد.

وی ادامه داد: بیش از 3.5 میلیون تن افزایش تولید، ۸۷۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب و ۱۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم از محل فاز اول این طرح شکل گرفت.

صالحی‌نژاد تاکید کرد: در روند اجرای این طرح نیز نزدیک به ۹ هزار و ۵۰۰ نفر مشغول به کار بودند و بیش از ۵۶۰ قرارداد در بخش‌های پیمانکاری، مطالعه، مشاوره و تولیدکننده منعقد شد.

۶۰ درصد دستگاه‌های تخصصی پروژه احیای دشت‌های خوزستان و ایلام در داخل تولید شد

وی افزود: در فاز یک بیش از ۲۳ هزار کیلومتر شبکه آبیاری بصورت ثقلی-کم‌فشار و تحت فشار و ۲۷ هزار کیلومتر اجرای زهکشی زیرزمینی صورت گرفت و و نزدیک به چهار هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه‌سنگین بکارگیری شد که از این مقدار ۵۵۰ دستگاه های تخصصی ترنچر و اسکریپر بود.

وی یادآور شد: تا قبل از اجرای این طرح اینگونه دستگاه‌های تخصصی از خارج وارد کشور می‌شد اما با حمایت از صنعتگران داخلی حدود ۳۳۰ دستگاه معادل ۶۰ درصد آنها در داخل کشور تولید شد و به طور کلی در فاز اول ظرفیت‌هایی در ۲ استان ایلام و خوزستان از لحاظ پیمانکاری و مشاوره‌ای ایجاد شد به گونه‌ای که اکنون پیمانکاران و مشاوران توانمند و قوی در هر ۲ استان شکل گرفتند.

مجری پروژه‌های احیای اراضی دشت‌های ایلام و خوزستان و شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور اضافه کرد: برای ۲۵۵ هزار هکتار فاز دوم تخصیص آب آن بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو توافق صورت گرفته و در مرحله دوم طرح احیای اراضی ایلام و خوزستان سهم استان خوزستان ۲۴۶ هزار هکتار و ایلام ۹ هزار هکتار است و از ۵۰ هزار هکتار سهم استان ایلام بیش از ۴۶ هزار هکتار آن در فاز اول اجرایی شد و مابقی همزمان با فاز دوم انجام می‌شود.

صالحی‌نژاد یادآور شد: مطالعات فاز ۲ در سطح ۱۰۰ هزار هکتار از محل ردیف اعتبارات متفرقه بودجه سال جاری انجام و در بودجه سال آینده اعتبار برای مطالعه و اجرا پیش‌بینی شده است که برآورد اولیه برای شبکه‌های فرعی ۴۰ هزار میلیارد تومان و وزارت نیرو نیز به همین مقدار اعتبار برای شبکه‌های اصلی نیاز دارد.

وی در مورد تفاوت فاز دوم با اول توضیح داد: در فاز اول شبکه‌های اصلی از قبل توسط وزارت نیرو انجام شده بود اما در فاز دوم باید به طور همزمان و موازی توسط وزارت نیرو شبکه‌های اصلی و از سوی وزارت جهاد کشاورزی و موسسه جهاد نصر شبکه‌های فرعی اجرا شود که برای تکمیل این شبکه‌ها ۷۵ هزار میلیارد تومان بر اساس فهرست بهای سال جاری مورد نیاز است.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha