یادداشت؛

نگاهی گذرا به پایان جشنواره فیلم فجر١٤٠٠

نگاهی گذرا به پایان جشنواره فیلم فجر١٤٠٠

به گزارش سراج24؛ یاسمن قنبرپور: حواشی اینبار نیز دست بردار جشنواره نبود و جایزه سیمرغ مردمی حذف شد!
مسعود نقاش زاده، دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر دلیل این اقدام را صیانت از آرای مردمی، حفظ آثار و ضایع نشدن حق فیلم سازان اعلام کرد. جشنواره در حالی به صورت رسمی آغاز به کار کرد که به جز چند فیلم پر سر و صدا و پر بازدید، استقبال مخاطبان از باقی فیلم ها ناچیز بود. در برخی پردیس های پرمخاطب تهران با سانس های پر و سالن های خالی مواجه بودیم! به نوعی تمام بلیت های سالن فروخته شده و تنها بخشی از سالن پر شده بود. این دلایل باعث شد زین پس جایزه مردمی جشنواره به کلی حذف شود.

موقعیت مهدی، علاوه بر دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم، سیمرغ بهترین موسیقی، متن، صدابرداری وجلوه های ویژه میدانی را نیز کسب کرد.
داستان این فیلم بر اساس ٤ سال پایانی عمر شهید مهدی باکری و یارانشان است که با هنرنمایی هادی حجازی فر، ژیلا شاهی، معصومه ربانی نیا، وحید آقاپور، روح الله زمانی و... همراه بوده.

این فیلم واکنش های منتقدین سینما را برانگیخت؛ فراستی منتقد پرحاشیه سینما، معتقد است موقعیت مهدی ورای تصورش بوده و یک فیلم آدمیزادی است که بوی آدم می دهد!  آریا قریشی لقب غافلگیرکننده ترین فیلم امسال را به موقعیت مهدی بخشید و او را یکی از معدود تلاش های موفق سینمایی ایران در خلق یک قهرمان باورپذیر دوران جنگ، بدون وابستگی به هیچ گروه و حزبی خواند. 
محمدتقی فهیم میگوید آفرین بر حجازی فر که آدم می سازد، جنگ میسازد، حس میسازد! 
محمدمهدی همت (فرزند شهید همت) از درونش نقل میکند: جایی که مخاطبان سکوت کردند ما گریستیم، جایی که خندیدند ما گریه کردیم و جایی که همه گریه کردند ما زار زدیم...


هادی حجازی در نشست خبری در پاسخ به فردی که میپرسد در چنین شرایط اقتصادی، شهید باکری تا چه حد با ساخت فیلمی که بالغ بر ٣٠ میلیارد تومن هزینه برداشته موافق است؟ اصلا لازم است؟
میگوید: چرا ساخته نشود؟ به نظر من نیاز است که بیداری اتفاق بیافتد و نه لزوما برای من و شما، برای کسانی که دستی بر آتش دارند و تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند‌. من ضمانت میدهم از زمان ساخت این اثر در طی این دو سال اجازه ندادم یک ریال اسراف شود. بچه های تیم مومن ترین به کارشان بودند و با قلبشان این کار را پذیرفتند. به نفع سادگی فیلم، به نفع روح فیلم از تمام کار های خود گذشتند و این تازه اول راه است...


در بخش پایانی جشنواره امسال، جایزه ویژه‌ای با عنوان شهید سلیمانی (نگاه ملی)، به فیلم سینمایی "بدون قرار قبلی" به کارگردانی بهروز شعیبی داده شد. برای اهدای این جایزه زینب سلیمانی دختر قاسم سلیمانی و محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد به روی صحنه رفتند.

اخبار مرتبط

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

متروپل؛ داغ مشترک این روزهای جامعه ایران

1 نظر

1400/11/29 - 03:06

عالی

محدثه

ارسال نظر

capcha