یادداشت؛

گروه های شیعه عراق اتحاد و انسجام بیشتری داشته باشند

گروه های شیعه عراق اتحاد و انسجام بیشتری داشته باشند

به گزارش سراج24؛ محمد مهدی ملکی: در هفته های اخیر همواره یکی از خبرهای ثابت رسانه های منطقه ای و بین المللی روند تحولات مرتبط با انتخاب سمت ریاست جمهوری در مجلس آن کشور است که متعاقب نهایی شدن رأی اعلام شده انتخابات پارلمانی آن کشور توسط دادگاه عالی فدرال در جریان است.

انتخاباتی که پیش از آن حواشی خاصی وجود داشت و با مشارکت پایین مردمی همراه شد و پس از اعلام نتایج آن نیز باردیگر شهرهای مختلف عراق از جمله پایتخت آن کشور (بغداد) شاهد درگیری هایی میان مردم معترض به نتایج اعلام شده و نیروهای پلیس و امنیتی عراق بود. 

در نهایت پس از کش و قوس های فراوان دادگاه عالی فدرال عراق رأی اعلام شده در انتخابات را نهایی و مشخص کرد که بر اساس آن جریان صدر بیشترین میزان کرسی های پارلمان را از آن خود کرد.

اما این پایان ماجرا و تنش های حاکم بر عراق نبود و جریانات سیاسی این بار در خصوص انتخاب رئیس جمهور آن کشور با یکدیگر وارد رقابت های شدیدی شده اند که در این میان سهم احزاب کردی و به خصوص دو حزب حاکم در آن منطقه یعنی دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی بیش از دیگران است. 

بر اساس قانونی نانوشته در تقسیم بندی مناصب کلیدی عراق از سال 2003 به این طرف سمت نخست وزیری به شیعیان، ریاست پارلمان به جریان سنی و ریاست جمهوری به کُردها می رسد که تا کنون منصب ریاست جمهوری از سوی حزب اتحادیه میهنی کردستان انتخاب شده است. 

در این میان آنچه لازم است که به آن توجه ویژه ای شود آن است که وضعیت در عراق نامناسب است، چرا که همچنان تنش سیاسی در فضای آن کشور حاکم است و این موضوع ثبات عراق را تحت تاثیر قرار می دهد. 

عراق امروز بیش از هر زمان دیگری برای توسعه، پیشرفت و آبادانی نیازمند ثبات سیاسی و امنیتی است که متعاقب آن می تواند رشد و شکوفایی اقتصادی را به همراه داشته باشد. 

گروه ها، احزاب و جریانات سیاسی تاثیرگذار از هر سه پایگاه شیعه، سنی و کرد باید بیشترین مراقبت ها و حساسیت های را نسبت به رعایت گفتار، رفتار و عملکرد خود داشته باشند تا مبادا در مسیری خلاف امنیت ملی عراق گام برندارند. 

شیعیان آن کشور باید بیشتر از گذشته با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند و اینگونه که بعضا شاهد هستیم برخی گروه های سنی و کرد با برخی از شیعیان به منظور دور زدن گروه دیگری از شیعیان متحد می شوند، می تواند به ضرر جریانات شیعه در حال حاضر و البته در آینده باشد. 

تقویت هماهنگی و اجماع میان گروه های شیعه یکی از نیازهای اساسی فضای سیاسی حاکم بر عراق است که امیدواریم عقلای این کشور مصلحت اندیشی کرده و نسبت به این مهم تلاش و اهتمامی ویژه داشته باشند.

گروه های سیاسی شیعه باید به این مهم توجه داشته باشند که سال های آینده انتخابات آتی نیز وجود دارد و بهتر است وارد برخی ائتلاف ها و اتحادهایی که به ضرر دیگر گروه های شیعه است نشوند تا آن اجماع و هماهنگی سطح بالا میان شیعیان وجود داشته باشد. 

امیدواریم که شخصیت ها و گروه های سیاسی عراقی بیش از پیش متوجه این موضوع باشند که شرایط حساس داخلی، منطقه ای و بین المللی به گونه ای است که به شدت نیازمند وجود ثبات و آرامش در میان آنها است تا در سایه این مهم بتوان تهدیدات امنیتی را کاهش یا کاملا از میان برد. 

مشکلات اقتصادی و معیشتی گسترده مردم عراق و شرایط سخت زندگی آنها در سال های اخیر که منجر به اعتراضات گسترده و چندین باره آنها و البته عدم مشارکت مناسب در انتخابات اخیر شد، زنگ خطری است برای مسئولین عراقی که به فکر آرامش و ثبات هر چه بیشتر در آن کشور باشند و برای تشکیل دولت جدید و حل مسائل گام های جدی بردارند.

اخبار مرتبط

دولت جدید در عراق و مانعی به نام صدر

سکوت مقامات اربیل نشانه رضایت آنها از حمله آنکارا به شمال عراق است؟

«صدر و ائتلاف سه‌گانه» منافع ملی عراق را اولویت قرار دهند

0 نظر

ارسال نظر

capcha