بایدن بار دیگر روسیه را به پاسخ قاطع تهدید کرد

بایدن بار دیگر روسیه را به پاسخ قاطع تهدید کرد

به گزارش سراج24؛ به نقل از اسپوتنیک، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه گفت که ایالات متحده آماده است تا با روسیه وارد دیپلماسی شود، اما در صورت حمله مسکو به اوکراین که به عقیده او هنوز محتمل است، واشنگتن قاطعانه پاسخ دهد.

بایدن در این ارتباط گفت: «ایالات متحده آماده است فارغ از هر اتفاقی که بیفتد، دیپلماسی با روسیه و متحدان و شرکا را برای بهبود امنیت و ثبات در اروپا دنبال کند و همزمان ما آماده پاسخ قاطع به حمله روسیه به اوکراین هستیم. این موضوع هنوز هم بسیار محتمل است و احتمال زیادی برای وقوع این حمله وجود دارد.»

بایدن افزود: «آخر هفته گذشته دوباره با رئیس جمهور پوتین صحبت کردم تا روشن کنم که ما آماده ادامه دیپلماسی در بالاترین سطح هستیم. رئیس جمهور پوتین و من توافق کردیم که تیم‌های ما باید در کنار متحدان و شرکای خود به تعامل برای این منظور ادامه دهند.»

بایدن گفت: «صراحتاً، اگر روسیه تصمیم به حمله بگیرد، این امر عواقبی خواهد داشت و مردم آمریکا می‌دانند که دفاع از دموکراسی و آزادی هرگز بدون هزینه نیست.»

بایدن ادامه داد: «ما اقدامات جدیدی برای کنترل تسلیحات، شفافیت و ثبات استراتژیک را پیشنهاد می‌کنیم. این اقدامات برای همه طرف‌ها، ناتو و روسیه به طور یکسان اعمال می‌شود. ما حاضریم اقدامات عملی مبتنی بر نتیجه را انجام دهیم که بتواند امنیت ما را ارتقا دهد.»

رئیس جمهور آمریکا افزود: «ایالات متحده و ناتو تهدیدی برای روسیه نیستند. اوکراین روسیه را تهدید نمی‌کند، نه ایالات متحده و نه ناتو در اوکراین موشک ندارند. ما برنامه‌ای برای قرار دادن موشک در آنجا نیز نداریم و مردم روسیه را هدف قرار نمی‌دهیم و به دنبال بی‌ثبات کردن روسیه هم نیستیم.»

بایدن همچنین خطاب به شهروندان روسیه گفت: «شما دشمن ما نیستید.»

فرافکنی غرب در مورد آمادگی ادعایی روسیه برای «تهاجم» به اوکراین در چند ماه گذشته ادامه داشته است، اما مسکو بارها اعلام کرده که اوکراین یا هیچ کشور دیگری را تهدید نمی‌کند و این حق را دارد که نیروهای نظامی را در داخل خاک خود جابه جا کند.

در عین حال، روسیه نسبت به فعالیت نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای خود هشدار داده و وزارت دفاع این کشور اعلام کرده است که هفته گذشته یک زیردریایی آمریکایی کلاس ویرجینیا در آب‌های سرزمینی روسیه مشاهده شد.

اخبار مرتبط

سوئد درخواست عضویت در ناتو را رسماً امضا کرد

حمایت کاخ سفید و متحدانش از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

سوئد درخواست عضویت در ناتو را به هفته بعد موکول کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha