اردوغان و بن زاید در ابوظبی دیدار کردند

اردوغان و بن زاید در ابوظبی دیدار کردند

به گزارش سراج24؛خبرگزاری رسمی امارات (وام) در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که امروز (دوشنبه) در رأس هیئت بلند پایه به امارات سفر کرد، در کاخ "الوطن" مورد استقبال رسمی محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی قرار گرفت.

اردوغان و بن زاید در جریان این دیدار درباره تعدادی از مسائل و تحولات خاورمیانه تبادل نظر کردند.

 دو طرف همچنین بر همسو بودن دیدگاه‌های کشورهای خود درباره اهمیت حمایت از تلاش‌ها و راه‌حل‌های صلح‌آمیز با هدف ارتقای امنیت، صلح و ثبات در منطقه تاکید کردند.

در این دیدار، رهبران دو کشور فرصت‌های همکاری‌های موجود میان آنکارا و ابوظبی به‌ویژه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، اقتصادی و توسعه، کشاورزی، امنیت غذایی، بهداشت، فناوری، نوآوری، پروژه‌های فضایی، هوش مصنوعی و انرژی‌های تجدیدپذیر را بررسی کردند.

بن زاید نیز در سخنانی از موضع رجب طیب اردوغان در قبال حملات انصارالله به خاک امارات و محکوم کردن این حملات تشکر و قدردانی کرد.

وی تاکید کرد: امارات مایل است با ترکیه برای رویارویی با چالش‌های مشترک متعدد در منطقه از طریق گفت‌وگو، تفاهم، مشورت و راه‌حل‌های دیپلماتیک همکاری کند.

بن زاید همچنین خاطرنشان کرد: حجم تفاهم‌نامه‌ها و توافقاتی که دو کشور در سفر اخیر وی به ترکیه امضا کردند، پایه‌های آغاز مشارکت اقتصادی و تجاری میان دو کشور را ایجاد کرد.

ولیعهد ابوظبی همچنین بر تمایل کشورش برای تقویت شراکت با ترکیه، پیشبرد آن در دوره آتی و دوبرابر کردن حجم مبادلات تجاری آنکارا و ابوظبی تاکید کرد.

سفر اردوغان به امارات از این جهت حائز اهمیت است که این دو کشور از سال ۲۰۱۱ و شکل گیری اعتراضات در جهان عرب تحت عنوان بهار عربی، تقریباً در هر نقطه از درگیری‌های منطقه‌ای در نقطه مقابل یکدیگر بوده‌اند.

ترکیه و امارات درگیر تنش سیاسی - نظامی نیابتی بین شاخ آفریقا و شرق مدیترانه هستند. فراتر از این، رقابت آنها همزمان در واشنگتن و بروکسل، گفتمان رسانه‌های جهانی، صنعت انرژی و اخیراً بنادر و دریای آزاد هم جریان دارد.

اما قطعی روابط بیش از یک دهه‌ای میان امارات و ترکیه اخیرا با سفر محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به ترکیه متحول شد و منجر به گشایش در روابط آنها شد.

اخبار مرتبط

اردوغان سالروز اشغال فلسطین را به رئیس رژیم صهیونیستی تبریک گفت

تصمیم روسیه، حمله به حاکمیت ما بود

ابوظبی همزمان با سفر اسحاق هرتزوگ هدف حملات انصارالله قرار گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha