تأثیر افزایش توسعه پهن باند در تولید ناخالص ملی

تأثیر افزایش توسعه پهن باند در تولید ناخالص ملی

به گزارش سراج24؛ صادق عباسی شاهکوه امروز در مراسم افتتاح پروژه فیبر نوری FTTX که در محل وزارت ارتباطات برگزار شد گفت: یکی از برکات کرونا، آموزش‌های مجازی و دورکاری بود که به همه ثابت کرد پهن باند نقش مهمی در زندگی همه دارد. همچنین طی این دو سال حس کردیم اتکا به شبکه موبایل نمی‌تواند کافی باشد زیرا همواره با محدودیت‌هایی روبرو است و جوابگوی نیازهای ما نیست.

رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی گفت: نیاز به سرعت و کیفیت بالای اینترنت بر همگان در این دوره کرونا روشن شده است.

عباسی شاهکوه با تاکید بر اینکه طی سالهای اخیر توجه به فیبر و وایرلس بوده است گفت: ما نیاز داریم که حتماً شبکه فیبر نوری داشته باشیم.

وی در خصوص مزایای شبکه فیبر نوری افزود: رشد تولید ناخالص داخلی، کاهش شکاف دیجیتالی، توسعه کالا، افزایش کیفیت تجربه کاربر، کاهش هزینه انرژی، اشتغالزایی، افزایش کیفیت، عدم وابستگی به توسعه شبکه صنایع از جمله مزیت‌های شبکه فیبر نوری به شمار می‌روند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی با اشاره به اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات در دسترسی ثابت گفت: هر ۱۰ درصد افزایش در توسعه پهن باند، یک درصد در تولید ناخالص ملی تأثیر دارد.

وی افزود: پوشش ۸۰ درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها با متوسط سرعت دسترسی ۲۵ مگابیت بر ثانیه، «پوشش ۱۰۰ درصد جمعیت کشور برای دسترسی پهن باند سیار با سرعت متوسط ۱۰ مگابیت بر ثانیه» و «امکان اتصال و دسترسی پرسرعت سازمانها، مراکز آموزشی، پژوهشی، حوزوی، کسب و کارها و کاربران تجاری با حداقل سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه از اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات در دسترسی به اینترنت ثابت به شمار می‌روند.

عباسی شاهکوه با تاکید براینکه ما در شبکه ثابت وضعیت خوبی نداریم، گفت: نیاز به برنامه جدی در این خصوص وجود دارد که خوشبختانه مصوبات شورای عالی فضای مجازی به شبکه ثابت اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: سیاست وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم پروژه فیبر نوری تا منازل بوده است که آن را در دستور کار خود قرار داده است.

عباسی شاهکوه افزود: بناست که ظرف ۳.۵ سال باقیمانده دولت، ۲۰ میلیون پورت پرسرعت را راه اندازی کنیم که این کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و همه باید پای کار بیایند تا اتفاق بیافتد.

وی با بیان اینکه طبق برآوردهای جمعیتی و خانواری سال ۱۴۰۰ مرکز آمار، ۷۵.۸ درصد از جمعیت در مناطق شهری زندگی می‌کنند؛ همچنین ۱۶ درصد در تهران، ۲۲ درصد در ۷ کلانشهر، ۱۶ درصد در مراکز استان‌ها زندگی می‌کنند و ما باید کاری کنیم که بتوانند تمام خدمات مربوط به فیبر نوری را دریافت کنند.

عباسی شاهکوه گفت: باید ابزارها طوری تقسیم بندی شوند که هزینه‌ها هدر نروند و از طرفی سرویس دهی به مردم انحصاری نباشد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی خاطرنشان کرد: توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری از ابتدای سال ۱۴۰۰ حدود ۵۴۰ هزار پورت نوری بوده است.

معاون وزیر ارتباطات افزود: باید برای توسعه شبکه فیبر نوری به دو اصل توجه کنیم. اول اینکه برای بخش خصوصی به صرفه و اختصاصی باشد و دوم لازم است که تحریک تقاضا صورت گیرد که ضروری است دولت در این زمینه حمایت‌هایی داشته باشد.

اخبار مرتبط

توصیه‌ها و تدابیر ستاد خدمات سفر برای تعطیلات تاسوعا و عاشورا

فیبرنوری در ۸ شهر دیگر به راه افتاد

بازدید معاون شرکت توسعه تجهیز از آزادی

0 نظر

ارسال نظر

capcha