پدران در عرصه انتقال فرهنگ و تربیت نقش‌آفرینی مطلوب داشته باشند

پدران در عرصه انتقال فرهنگ و تربیت نقش‌آفرینی مطلوب داشته باشند

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام محمد قادری عصر دوشنبه در نشست با فعالان فرهنگی مذهبی در بوشهر با تبریک ولادت امام علی (ع) و روز پدر اظهار داشت: یکی از ویژگی‌هایی که اسلام برای پدرها قائل است اطاعت و فرمان‌پذیری فرزند از آنان است.

وی افزود: امام علی (ع) در حدیثی می‌فرمایند: «حق پدر این است که فرزندان در هر چیزی، به جز معصیت خداوند، از او اطاعت کنند.» و این نقش اگر برای پدرِ واقعی است، پس برای پدرِ معنوی هم همین است که در عرصه‌های شناختی، شخص از پدر معنوی اطاعت کند.

حجت‌الاسلام قادری ادامه داد: در مسائل اجتماعی امروز باید دقت داشته باشیم به تعبیر حضرت آقا خانواده کلمه طیبه است، کلمه طیبه ای که خاصیتش این است که هر جا درست به وجود بیاید مداوم از خودش برکات و نیکی صادر می‌کند و پیرامون خود این نیکویی‌ها را نفوذ می‌دهد.

سرپرست معاونت فرهنگی پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر با بیان اینکه چه در عرصه مادی و چه در عرصه معنوی اگر خانواده درست نقش‌آفرینی کند می‌تواند منشأ برکات باشد، ابراز داشت: خانواده واحد اساسی تشکیل دهنده اجتماع انسانی است پس جایگاه مهمی دارد و خداوند قوام این نهاد استراتژیک را پدر و مرد قرار داده است.

وی تصریح کرد: گاهی این نقش‌ها جا به جا می‌شوند همان‌طوری که در غرب این اتفاق افتاد و این قوام بودن را از مرد گرفتند یا کم کردند و به همان مقدار آسیب تولید شد، اما اگر خانواده درست باشد و به هر کدام از شاخصه‌ها به جای خود پرداخته شود، این خانواده خانواده‌ای خواهد بود که برکات زیادی خواهد داشت.

حجت‌الاسلام قادری تأکید کرد: گاهی قوام مرد را به پدرسالاری ترجمه کردیم که این ترجمه، ترجمه اشتباهی است، بلکه نقش‌آفرینی و تصمیم‌سازی تمام اعضا خانواده مهم و ضروری است، همچنین گاهی نقش پدر را صرفاً مادی و بیرون از خانه ترسیم کردیم و این قوام را قوام در عرصه مادی دیدیم یعنی مرد پشتیبان مادی و نان‌آور خانواده باشد. این نقش برای مرد است، اما تمام نقش مرد نیست.

وی اضافه کرد: نوع مطلوب این است که مرد گرچه از لحاظ مادی خانواده را پشتیبانی می‌کند در کنار این نقش، در خانه هم نقش‌آفرینی می‌کند، مثل وجود نازنین امیرالمومنین علیه السلام که یک جا در فرزندداری به حضرت زهرا اطهر سلام الله علیها کمک می‌کند، جایی دیگر در کارهای عمومی خانه مثل آشپزی کردن و نان درست کردن و گاهی هم در عرصه انتقال فرهنگ و تربیت ورود پیدا می‌کند.

سرپرست معاونت فرهنگی پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر تاکید کرد: امروز یکی از مشکلات ما این است که پدران در انتقال فرهنگ و در عرصه تربیت نقش‌آفرینی مطلوب نمی‌کنند و خلأ در این نقش حس می‌شود.

وی گفت: یکی از برکات خانواده جدا از اینکه دوام اجتماع را تضمین می‌کند، این است که انتقال فرهنگ را هم بر عهده دارد، بنابراین یک تمدن اگر بخواهد استمرار داشته باشد این استمرار به این است که فرهنگ نسل به نسل انتقال داده شود و بخش عظیمی از این انتقال بر عهده والدین و به ویژه پدر است. نه تنها در عرصه گفتار، که حتی در عرصه حضور فیزیکی، رفتار و اعمال پدر در خانواده فرهنگ ساز است.

اخبار مرتبط

آیت الله رئیسی دستور افتتاح ۲ پروژه را در بوشهر صادر کرد

گروه جهادی که دست 50 خانواده بوشهری را گرفت

کمبود پزشک در دیر نیازمند نگاه مسئولان

0 نظر

ارسال نظر

capcha