14 سال بعد از شهادت «عماد مغنیه»؛ مرد سایه حزب‌الله که خواب از چشمان اشغالگران ربود

14 سال بعد از شهادت «عماد مغنیه»؛ مرد سایه حزب‌الله که خواب از چشمان اشغالگران ربود

به گزارش سراج24 به نقل از تسنیم؛ درحالی وارد چهاردهمین سالگرد شهادت «عماد مغنیه» فرمانده شاخه نظامی مقاومت لبنان و مغز متفکر حزب‌الله در شکست دشمنان و اسطوره جهاد و مقاومت، می‌شویم که ثمرات راهبرد وی اکنون صراحتاً دیده می‌شود؛ جایی که دشمن بعد از دو دهه جرئت انجام هیچ‌گونه اقدام تحریک‌آمیز علیه مقاومت را ندارد.

خیال باطل صهیونیست‌ها با ترور فرمانده مقاومت

14 سال قبل یعنی 12 فوریه 2008 صهیونیست‌ها با همان طرز تفکر نخ‌نماشده خود که تصور می‌کردند حذف یک فرمانده بزرگ مقاومت، مسیر پیشرفت و پیروزی‌های آن را متوقف خواهد کرد با ترور عماد مغنیه بار دیگر چهره جنایتکار خود را در جهان به نمایش گذاشتند.

درحالی که سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله عماد مغنیه را عامل مؤثر در دو پیروزی بزرگ مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست در سال‌های 2000 و 2006 می‌دانست، سرویس‌های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی با حمایت‌های اطلاعاتی چندین سرویس امنیتی غربی و عربی بسیج شدند تا شاید بتوانند با ترور، اندکی از پیروزی مقاومت در جنگ جولای 2006 را جبران کنند.

عماد مغنیه معروف به حاج رضوان (2008 ـ 1962م) بنیانگذار یگان نظامی حزب‌الله لبنان و از فرماندهان جنگ 33روزه بود. وی در اوایل دهه 80 به شاخه نظامی جنبش آزادی‌بخش فلسطین و از همان زمان به جنبش امل و پس از آن به حزب‌الله پیوست.

عماد مغنیه؛ مرد استثنایی مقاومت

شهید مغنیه در اوایل دهه 1980 به نیروی 17 ــ گارد حفاظتی جنبش آزادی‌بخش فلسطین که نیرویی ویژه برای محافظت از مبارزانی مانند ابوعمار، ابوجهاد و ابوایاد بود ــ پیوست. او از همان زمان، در عملیات انتقال سلاح از جنبش آزادی‌بخش فلسطین برای مقاومت اسلامی لبنان ــ که در حزب‌الله و جنبش امل نمود دارد ــ جایگاهی اساسی داشت، اما در پی اشغال لبنان در سال 1982 به‌دست نیروهای رژیم صهیونیستی، مبارزان جنبش آزادی‌بخش فلسطین مجبور شدند لبنان را ترک کنند.

عماد مغنیه , حزب‌ الله لبنان ,

در دوران محاصره بیروت، که سه ماه به طول انجامید، شهید مغنیه رشادت‌هایی از خود نشان داد که از همان زمان نام او را در لیست سیاه ارتش رژیم صهیونیستی برای ترور وارد کرد. با خروج مبارزان فلسطینی و سازمان آزادی‌بخش از لبنان، عماد مغنیه نیز به صفوف رزمندگان افواج مقاومت اسلامی (جنبش امل) پیوست که از سوی امام موسی صدر و شهید مصطفی چمران تأسیس شده بود، اما در ادامه و هم‌زمان با انتقال سید حسن نصرالله از امل به حزب تازه‌تأسیس حزب‌الله، به این حزب پیوست.

شهید مغنیه پس از اجرای موفقیت‌آمیز چند عملیات‌ به سمت فرمانده گارد محافظتی مقامات بلندپایه حزب‌الله منصوب شد و پس از آن مسئول عملیات ویژه حزب‌الله گردید.

مرد سایه که خواب از چشمان اشغالگران ربود

وی به‌عنوان «مرد سایه» و مغز متفکر حزب‌الله لبنان شهرت داشت. دولت ایالات متحده برای دریافت هر اطلاعاتی از عماد مغنیه جایزه تعیین کرده بود.

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های وی در مورد تدابیر امنیتی این بود که حتی در زمان دیدنش نیز کسی او را نمی‌شناخت، این موضوع باعث شده بود او به‌صورت یک فرد عادی و ساده بدون ناظر و محافظ به فعالیت‌هایش ادامه دهد. وی در نشست‌های رسمی و عمومی حاضر می‌شد، اما به‌عنوان یک فرد عادی در مقاومت مانند دیگر اشخاص حضور پیدا می‌کرد، زیاد در مناقشه‌ها شرکت نمی‌کرد، بلکه فقط گوش می‌کرد.

بسیاری از رهبران مقاومت معتقدند اگر قرار باشد برای مبارزه با اسرائیل در لبنان مبارزی را به‌عنوان الگو معرفی کنیم قطعاً نام «حاج عماد مغنیه» سرلیست مبارزان است؛ فرد دوم حزب‌الله لبنان و نفر اول عملیات نظامی حزب‌الله لبنان که اتفاقاً در حوزه‌های اسراتژیک و سیاسی نیز متخصص بود.

بسیاری از مأموران اطلاعاتی جهان اظهار می‌دارند که عماد یک نابغه بوده است؛ استعداد وی تا حدی است که تنها در 13سالگی محافظت از یاسر عرفات را به‌عهده می‌گیرد. معروف است که این چریک استثنایی که هیچ‌گاه از دری که وارد می‌شد، خارج نگردید؛ به‌طور مرتب اتومبیل شخصی‌اش را تغییر می‌داد و هیچ‌گاه قراری را با تلفن یا موبایل هماهنگ نکرد، همچنین گفته می‌شود دستگاه‌های اطلاعاتی بیش از 40 کشور عربی و غربی در پی به دست آوردن نشانه‌ای از وی بوده و در این راه ده‌ها میلیون دلار هزینه کرده‌اند.

روایت شهید سلیمانی از نقش حاج عماد در شکست اسرائیل

در این بین رابطه صمیمانه و دوستی عمیق سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» با عماد مغنیه بسیار جالب توجه بود، به‌گونه‌ای که سید حسن نصرالله می‌گوید تا مدت‌ها بعد از شهادت حاج عماد، حاج قاسم ناراحت بود و ناراحتی‌اش را بروز می‌داد.

عماد مغنیه , حزب‌ الله لبنان ,

این دو فرمانده شهید مقاومت همکاری عمیقی در جنگ جولای داشتند که ثمرات آن در شکست خفت‌بار اسرائیل دیده شد. عملکرد حاج قاسم و حاج عماد در جنگ 33روزه موجباب تضعیف و تحقیر همه ارکان سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی را به وجود آورد.

از جمله اقدامات مهم شهید مغنیه در جنگ جولای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ تلاش برای بالابردن توان عملیاتی و نظامی حزب‌الله لبنان پیش از جنگ.

ـ مدیریت عملیات اسارت نظامیان صهیونیست در روز 12 جولای.

ـ مدیریت صحنه سیاسی لبنان با هدایت‌های سیدحسن نصرالله به‌سوی حفظ سلاح حزب‌الله و تبیین استراتژی دفاعی از طریق میز گفتگوهای ملی.

ـ انحراف و فریب سران نظامی و فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی با ایجاد این توهم در آنها که بانک اهداف حزب‌الله را در اختیار دارند و می‌توانند در جنگ علیه لبنان به‌سادگی پیروز شوند.

ـ اجرای استراتژی حملات موشکی حزب‌الله به عمق رژیم صهیونیستی که روند جنگ را در سال 2006 کاملاً تغییر داد.

در بخشی از خاطرات شهید سلیمانی درباره شهید مغنیه آمده است: «در جنگ 33روزه عماد غافلگیری جدیدی برای دشمن ایجاد کرد و عجیب این بود که خداوند تعالی این کار را در لحظه‌ای انجام داد که این جمله از دهان مبارک دبیرکل حزب‌الله لبنان خارج شد که گفت "الآن می‌بینید در جلوی خودتان در دریا ناوچه اسرائیلی که به تأسیس زیرساختی ما حمله کرد دارد می‌سوزد و به‌همراه آن ده‌ها نظامی اسرائیلی غرق خواهند شد.»، هنگامی که کلمه «ببینید» از دهان دبیرکل حزب‌الله لبنان او خارج شد، این موشک شلیک شد و ناوچه اسرائیلی را منهدم کرد و نیروی دریایی رژیم صهیونیستی را به‌طور کامل از جنگ خارج کرد».

14سال بعد از شهادت حاج عماد؛ مقاومت قدرتمندتر از همیشه

اما امروز مقاومت در جایگاهی ایستاده است که ثابت می‌کند هرچند شهادت فرماندهان بزرگ آن غم و اندوهی جبران‌ناپذیر است، اما این شهادت آنها تأثیری بر روند پیشرفت و پیروزی‌های مقاومت نداشته است و پیروان آنها راهشان را به همان شکل ادامه می‌دهند.

حزب‌الله پس از شهادت عماد مغنیه توانی نظامی به دست آورده است که به‌قول سید حسن نصرالله در مخیله هیچ‌کس نمی‌گنجد، دیگر سخن از موشک‌های نقطه‌زن قدیمی شده است و الآن حزب‌الله موشک‌هایی با قدرت تخریب بسیار بالا در اختیار دارد که می‌تواند همه سرزمین‌های اشغالی را درنوردد و با دقت بسیار زیاد اهداف موردنظر در سرزمین‌های اشغالی را منهدم کند.

علاوه بر آن جبهه‌های مقاومت در برابر اسرائیل از سوریه گرفته تا لبنان و نوار غزه یکی شده‌اند و اسرائیل دیگر نمی‌تواند به‌صورت مجزا با هرکدام از عناصر این محور جداگانه مبارزه کند.

اگر خون شهید «راغب حرب» و سید «عباس موسوی» زمینه‌ساز خروج اشغالگران از جنوب لبنان و پیروزی و سرافرازی مقاومت اسلامی لبنان گردید، خون عماد مغنیه آن‌گونه که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله تصریح کرد، به‌اذن خدا موجب نابودی اسرائیل خواهد شد.

اخبار مرتبط

نام قاتل شهید «عماد مغنیه» فاش شد

نماهنگ| یا ذا الکوفیه؛ رجزخوانی از دو قدمی مرزهای شیطان

سخنرانی دبیرکل حزیب الله در روز جمعه

0 نظر

ارسال نظر

capcha