وزیر فرهنگ خواستار تسریع رفع مشکلات و موانع در حج و زیارت عتبات شد

وزیر فرهنگ خواستار تسریع رفع مشکلات و موانع در حج و زیارت عتبات شد

به گزارش سراج24؛ محمد مهدی اسماعیلی روز یکشنبه در آیین تکریم و معارفه علی رضا رشیدیان و سید صادق حسینی روسای پیشین و جدید سازمان حج و زیارت که در محل این سازمان برگزار شد، گفت: در فضای معنوی خدمتگذاری به زائران حج و عتبات توفیقی است که خداوند به ما عنایت کرده که سهم کوچکی را در این سفر الهی داشته باشیم.

وی با اشاره به اهمیت بحث حج و زیارت و مدیریت آن، حج یکی از آرزوهای بزرگ هر مسلمانی از زمان فهم تا مرگ است که خیلی ها به دلایل مختلف از جمله سالخوردگی، عدم سلامتی، استطاعت مالی به این توفیق نائل نمی شوند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به فعالیت ها و اقدامات انجام گرفته در سال های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: همگان تلاش کردند تا خدماتی را برای زائران داشته باشند و در این دوران انجام دهند.

اسماعیلی در ادامه به بروز کرونا طی یکی دوسال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: این ویروس منحوس همه فعالیت های کشور را دچار مشکل کرد و دراین میان سازمان حج نیز از آن بی نصیب نماند اما برغم تعطیلی اعزام زائران سازمان حج همچنان به دیگر فعالیت های خود پرداخت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جایگاه و اهمیت سازمان حج وزیارت اشاره کرد و گفت: انتخاب رئیس این سازمان از ابتدای مسئولیتم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار مهمی بود از این رو در این خصوص با آیت الله رییسی رئیس جمهور و حجت الاسلام نواب نماینده ولی فقیه همفکری داشتیم تا در نهایت به آقای دکتر حسینی که یک دانشمند و شخصیت انقلابی و شناخته شده است برای ریاست این سازمان رسیدیم.

اسماعیلی در ادامه با اشاره سابقه کار حسینی در حوزه های کاری، علمی و دانشگاهی، وی را شخصیتی روحانی، نویسنده و آشنا به منطقه که همواره منشا خدمات و فعالیت های موثری بوده، دانست و گفت: اینها باعث شد مسئولیت این سازمان حیاتی و تاثیرگذار را بر عهده این برادر انقلابی بگذاریم. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ریاست جدید سازمان حج و زیارت خواست تا ساماندهی و رفع مشکلات و موانع این سازمان به ویژه در حوزه حج و زیارت و عتبات عالیات را با قوت و قدرت پیش ببرند.

به گفته وی، سوابق علمی و اجرایی آقای حسینی نشان می دهد که توانایی دارد با توکل به خداوند و هماهنگی و اشراف نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت ، فعالیت های گسترده ای در دستور کار این سازمان قرار گیرد.

عضو کابینه دولت سیزدهم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه چند سالی است شورای عالی حج و زیارت تشکیل نشده و آیت الله رییسی نیز از بنده خواسته که هرچه زودتر این شورا را تشکیل دهیم، از رییس جدید سازمان حج و زیارت خواست هرچه سریع تر با تعیین دستور جلسه مقدمات برگزاری این شورا به ریاست رییس جمهوری را فراهم کنند.

ظرفیت اعزام هر هفته سه کاروان به سوریه

سیدصادق حسینی، رییس جدید سازمان حج و زیارت سپس به تشریح برخی برنامه‌های خود از جمله تسهیل و ارزان کردن سفرهای زیارتی پرداخت و گفت: ارتقاء فرهنگ زیارت اولویت ما است. هرچند به دلیل تحریم‌های ظالمانه ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده است، ولی به محض این‌که راه زیارت باز شد انبوه مردم ثبت‌نام کردند و اصلا از قیمت سوال نکردند؛ این سرمایه بزرگی است.

او افزود: طبق آمار این سازمان، قبل از کرونا در سال ۹۷ حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر غیر از اربعین در قالب کاروان های زیارتی به عتبات عالیات رفتند، امروز ما وظیفه داریم به عنوان سازمان حج و زیارت از این سرمایه صیانت کنیم و فرهنگ زیارت را که بخشی از قدرت نرم جمهوری اسلامی است توسعه دهیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما در حج و عمره قدرت مانور نداریم، چون در اختیار ما نیست و باید ببینیم عربستان چه چارچوبی را تعیین می‌کند، اما در سفرهای عراق و سوریه اختیار داریم و باید سفر آسان و ارزان را فراهم کنیم، مثلاً سفرهای زمینی را راه‌اندازی کنیم تا قیمت شکسته شود و به نصف و شاید کمتر برسد. این طرح را به سرعت پیگیری می‌کنیم و آن طور که اعلام شده احتمالا از ابتدای ماه شعبان سفرهای زمینی را بتوان برنامه‌ریزی و اجرا کرد.

او افزود: بسته‌های سفر عتبات عراق نوعی تحمیل شرایط به سازمان حج و زیارت بوده است، سفرهای هفت و هشت‌روزه که زائر در آن قدرت مانور ندارد و باید شرایطی ایجاد کرد تا سفرهای کوتاه، ارزان و متنوع طراحی شود.

حسینی همچنین از گسترش سفرهای سوریه خبر داد و گفت: درحال حاضر هر هفته سه کاروان ۲۵ نفره به سوریه اعزام می‌شود که سعی می‌کنیم جمعیت آن‌ها را تا ۲۵۰ نفر برسانیم و آن‌هایی که برای این سفر ثبت‌نام کرده‌اند تا قبل از عید بروند و برگردند.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین ثبت‌نام سفرهای نوروزی عتبات عراق و سوریه را از ۳۰ بهمن‌ماه یادآور شد و افزود: طبق برنامه‌ریزی از ۲۴ اسفندماه سفرهای نوروزی شروع می‌شود و تا یک روز قبل از ماه رمضان اعزام‌های حداکثری را به عراق و سوریه خواهیم داشت.

بزرگ‌ترین سرمایه سازمان حج و زیارت اعتماد عمومی است

علیرضا رشیدیان، رییس پیشین سازمان حج و زیارت، نیز با ارائه گزارشی از اقداماتی که سازمان حج و زیارت به‌ویژه در دوران کرونا انجام داده است، اظهار کرد: حج و زیارت سازمان مستقلی است که در امور حج و زیارت خارج از کشور مشغول به فعالیت است و رویکرد آن ارائه خدمات خاضعانه و خاشعانه به مردم و زائران با تسهیل امر زیارت به دور از انتفاع اقتصادی و گرایش‌های جناحی بوده است.

رشیدیان افزود: بزرگ‌ترین سرمایه سازمان حج و زیارت اعتماد عمومی بوده که به این سازمان به عنوان سازمانی امین برای انجام امور واجب حج دارند.

رییس پیشین سازمان حج و زیارت همچنین گفت: با شیوع کرونا، حدود دو سال سفرهای حج تعطیل بود که سازمان حج و زیارت با توجه به این‌که ساختار درآمد هزینه‌ای دارد، به لحاظ تأمین بودجه با مشکلات جدی مواجه بود. با این وجود، سعی شد در این مدت با تشکیل ۲۰ کارگروه فرایند اجرایی سازمان حج و زیارت اصلاح شود که در شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی حج و زیارت نیز تصویب شد.

رشیدیان بیان کرد: رویکرد سازمان حج و زیارت در این اصلاح ارتقاء خدمات، تنوع بسته‌های زیارتی و بهینه کردن قیمت‌ها و واگذاری امور تصدی‌گری بود و در کنار این ماموریت‌ها، در بحران‌هایی چون زلزله، سیل و کرونا با یاری خیران نیز وارد عمل شد و از طرفی، مسئول کمیته اماکن زیارتی در ستاد ملی کرونا بوده که تلاش کرد با محوریت حرم‌های رضوی، قم و شاهچراغ ظرفیت لازم را برای بهره‌برداری زائران فراهم کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز استقبال خود را از بیانات مقام معظم رهبری درباره جهاد تبیین بیان کرد و همچنین از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست برنامه‌ای برای مدیران داشته باشد و مسابقاتی درباره نهج‌البلاغه برگزار کند، چرا که نهج‌البلاغه کتاب تبیین است و باید در سطح عمومی کشور استفاده شود.

نواب با یادی از ری‌شهری و قاضی‌عسکر دو نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت، گفت: رؤسای حج هر یک برای پویایی حج کار کرده‌اند. آقای رشیدیان وقتی حج تمام شد به ایران برنگشت، ماند تا حساب‌ها را دقیق بررسی کند و برخی اقلام را که درحال از دست رفتن بود به بیت المال برگرداند.  

نماینده ولی فقیه در امور حج خطاب به حسینی، رییس جدید سازمان حج و زیارت گفت: این مسئولیت، یعنی تمام ملت ایران و علاقه‌مندان به عتبات و خانه خدا چشم دوخته‌اند که ببینند چه قدمی برداشته می‌شود. مردم یک عمر سعی کرده‌اند ذخیره کنند تا به زیارت خانه خدا بروند، باید تلاش کرد به تمام خواسته‌ها به خوبی پاسخ داده شود. به بدنه کارشناسی اعتماد داشته باشید. کارشناسان حج، زبده و آگاه هستند. در تصمیم‌گیری از این بدنه با ارزش استفاده کنید. هر نوع تصمیم‌گیری در حج و زیارت در داخل کشور و خارج از آن اثر می‌گذارد و باید حساب‌شده باشد.

اخبار مرتبط

اسماعیلی: به دنبال تحول جدی در حوزه تئاتر هستیم

به دنبال تحمیل نوعی خاص از پوشش نیستیم/ تفاوت‌ها را به رسمیت می‌شناسیم

فعالیت بیش از ۴ هزار گروه سرود در مساجد/ محدودیتی در حمایت از موسیقی سنتی وجود ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha