خوش‌چشم:

آمریکا در حال مقاومت برای پذیرش شروط ایران است

آمریکا در حال مقاومت برای پذیرش شروط ایران است

به گزارش سراج24؛ سیدمصطفی خوش‌چشم در گفت‌وگویی با اشاره به آخرین روند گفت‌وگوهای وین، بیان کرد: به نظر می‌رسد که طرف آمریکایی در حال مقاومت کردن برای پذیرش شروط ایران است.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که گذشت زمان به نفع ایران است، ادامه داد: اهرم‌های فشار ایران با گذشت زمان فشار بیشتری بر روی طرف آمریکایی اعمال می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر توافق خوبی در دسترس باشد طبعاً جمهوری اسلامی ایران می‌پذیرد اما تا زمانی که شرایط تضمینی و رفع تحریم‌ها و اخذ ضمانت‌های ذاتی و عینی مهیا نباشد توافق خوبی هم در دسترس نخواهد بود.

خوش‌چشم گفت: جمهوری اسلامی ایران قطعاً بایستی برای گرفتن ضمانت‌های ذاتی و عینی پافشاری کند و از اهرم‌های قدرت دیگرش به خوبی استفاده کند.

کارشناس مسائل بین‌الملل در مورد وجود شکاف‌های موجود در تیم مذاکره کننده آمریکایی، عنوان کرد: به نظر می‌رسد اختلافات طرف آمریکایی یا برای نمایش و ایجاد فریب است که در این صورت در عزم جمهوری اسلامی ایران تفاوتی ایجاد نمی کند یا این که این اختلافات واقعی است.

اختلافات در تیم مذاکره کننده آمریکایی؛ دلیل عمده کند شدن مذاکرات

وی با بیان این که اختلافات موجود در تیم مذاکره کننده آمریکایی دلیل عمده کند شدن روند مذاکرات است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد دولت آمریکا توان لازم برای ایجاد یکپارچگی و گرفتن تصمیم لازم را ندارد.

خوش‌چشم تصریح کرد: قطعاً دولت آمریکا که دارای اختلافات داخلی است و از طرفی با کنگره هم اختلافاتی را دارد، دارای قدرت لازم برای انعطاف هم نیست و نمی‌تواند تصمیم سیاسی لازم را بگیرد.

وضعیت بد آمریکا در بازارهای اقتصادی و نفت

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در هر صورت آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که وضعیت آنها به لحاظ بازارهای اقتصادی و بازارهای نفت خوب نیست و از طرفی وضعیت اوکراین و تقابل چین بر سر تایوان، افول قدرت و خروج آمریکا از منطقه،  ایالات متحده را تضعیف کرده است.

وی عنوان کرد: دولت بایدن به جهت درگیری‌های داخلی و مشکلات اقتصادی که با آن روبرو است توان افزایش فشار بر روی ایران را ندارد لذا بایستی با واقع‌گرایی تصمیم بگیرد.

خوش‌چشم گفت: با توجه به این که جمهوری اسلامی ایران از مرحله فشارها عبور کرده است می‌تواند با مقاومت بیشتر و استفاده از اهرم‌های فشار آمریکا را مجبور به پذیرش ضروری‌ترین بخش‌های چنین توافقی کند.

تمام تصمیمات و صحبت‌های فنی انجام شده است

کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که چقدر محتمل است که این دور از گفت‌و گوها دور آخر باشد، افزود: تمام تصمیمات و صحبت‌های فنی انجام شده و فقط باید تصمیمات سیاسی اخذ شود. این طرف آمریکایی است که تصمیم سیاسی را نگرفته لذا باید اعلام کند که تا چه حد شروط ایران را می‌پذیرد.

اخبار مرتبط

امیرعبداللهیان: برای رسیدن به توافق قوی و پایدار، مسیر مذاکرات را ادامه می‌دهیم

زمان و مکان مذاکرات در حال نهایی‌سازی است

نماینده مجلس: ایران مذاکرات و فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز را توأمان پی خواهد گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha