آخرین اخبار امیکرون در ایران

آخرین اخبار امیکرون در ایران

به گزارش سراج24؛ بررسی‌ نمودارهای رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت از روند همه‌گیری کرونا در سراسر ایران نشان می‌دهد روند صعودی نرخ ابتلای روزانه و همچنین حجم بالای مراجعه‌های سرپایی به مراکز درمانی به‌گونه‌ای است که نشان می‌دهد نسبت به هشدارهای گذشته بی‌توجهی شده است.

در این زمینه رشد قابل توجه تعداد موارد ابتلای روزانه در سراسر ایران به بیش از 35 هزار مورد در روز و سیر صعودی تعداد شهرستان‌ها با وضعیت قرمز کرونایی شاهد مثالی قابل توجه بر این است که امیکرون همواره درحال یکه‌تازی در سراسر ایران است و بی‌توجهی به پروتکل‌ها و تکمیل مراحل واکسیناسیون این روندرا بدتر هم خواهد کرد.

کارشناسان در این زمینه تاکید می‌کنند از ابتدای بهمن 1400 که رفته رفته روند افزایشی نرخ ابتلای روزانه سیر صعودی به خود گرفت بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکان ظاهرا از اهداف اصلی ویروس جهش یافته آفریقایی هستند و با توجه به عدم امکان مدیریت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این گروه سنی در واقع می‌توان گفت کودکان ناقلان شیرین‌زبان دوره فعلی همه‌گیری در خانواده‌ها شناخته می‌شوند.

این گروه همچنین تاکید می‌کنند بهترین راهکار برای مدیریت شرایط حال حاضر افزایش سطح ایمنی جامعه با تکمیل مراحل واکسیناسیون و البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌خصوص در اماکن سربسته است.

استان هرمزگان/ 9 شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی

فاطمه نوروزیان صبح امروز در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان اظهار داشت: متاسفانه در آخرین رنگ بندی کرونایی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت 9 شهر بندرعباس، حاجی‌آباد، میناب، رودان، بندرلنگه، کیش، بستک، بندرخمیر و جاسک در وضعیت قرمز هستند. 

وی افزود: شرایط کرونایی هرمزگان مساعد نیست و طی دو روز اخیر نیز 7 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در حال حاضر حدود 14 هزار و 658 نفر به کرونا مبتلا هستند که از این تعداد 14 هزار و 280 نفر در قرنطینه هستند و 378 بیمار نیز در بیمارستان‌ها بستری هستند. 

وی تصریح کرد: از این تعداد 54 بیمار در بخش آی سی یو بستری هستند و حال 16 بیمار وخیم است. 

نوروزیان گفت: از مردم می‌خواهیم در صورتی که علائم بیماری دارند حداقل خود را 5 روز قرنطینه کنند تا بتوان زنجیره انتقال را قطع کرد. 

استان خراسان رضوی/ 55 درصد تست‌ها مثبت است

محمدحسن درخشان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: در دو هفته اخیر میزان مراجعات مردمی و موارد مثبت کرونا در خراسان رضوی افزایش قابل توجهی یافته است ، نتیجه مثبت آزمایشات پی. سی. آر در مراکز منتخب کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد به 50 تا 55 درصد افزایش یافته است.

وی افزود:در این موج منطق صعودی و یا ضابط‌مند افزایش تعداد مبتلایان و بیماران کرونایی وجود ندارد و به دلیل سرایت پذیری بالای سویه اومیکرون تعداد مبتلایان به طور ناگهانی افزایش یافته که از آن به آسانسوری یاد می‌شود.

مدیر توسعه و ارتقای شبکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: روزانه سه هزار و 500 تا چهار هزار بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا به مراکز منتخب و سرپایی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه می‌کنند و تعداد بستری شدگان روزانه در مناطق زیر پوشش این دانشگاه نیز به 300 نفر در روز رسیده است.

 درخشان با بیان اینکه میزان سرایت سویه اومیکرون 10 تا 25 برابر دلتا گزارش شده است، گفت: اگر در یک خانواده یک نفر مثبت باشد و در مراسم دورهمی شرکت کند تمام افراد آن مهمانی یا دورهمی مبتلا می‌شوند و در این میان خطر اصلی برای سالمندان، بیماران زمینه‌ای، مادران باردار و افرادی است که واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده‌اند.

وی با اشاره به دو رقمی شدن مرگ و میرهای کرونایی در خراسان رضوی گفت: در شرایط کنونی بیش از 90 درصد مرگ ومیر ناشی از کرونا در افرادی رخ داده که واکسیناسیون خود را انجام نداده و یا تکمیل نکرده اند.

واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت , کرونا ,

استان گیلان/ 160 مورد جدید ابتلا در 24 ساعت

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 608 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و لازم به ذکر است که در روز گذشته شمار کل بستری‌شدگان کرونایی در استان 520 نفر بود.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 164 بیمار کرونایی جدید در شبانه‌روز گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان افزوده شده‌اند که 84 نفر از این تعداد بیماران کرونایی حال مساعدی نداشته و بدحال هستند.

همچنین 92 نفر از بیماران کرونایی در استان گیلان به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که 20 نفر از این بیماران در پی نامساعد شدن حالشان طی 24 ساعت گذشته به بخش ICU بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

طبق آخرین اعلام رنگ‌بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر 14 شهرستان استان گیلان شامل در وضعیت قرمز کرونایی و 3 شهرستان در رنگ‌بندی نارنجی قرار گرفتند و آمار مبتلایان کرونایی بالایی دارند.

شهرستان‌های تالش، ماسال، رودبار، آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، بندرانزلی، رشت، خمام، صومعه‌سرا، فومن، املش، سیاهکل و رودسر شهرستان‌های قرمز گیلان و شهرستان‌های آستارا، رضوانشهر و شفت نیز شهرستان‌های  نارنجی هستند.

 لازم به ذکر است که تا پیش از این 12 شهرستان استان گیلان در رنگ‌بندی نارنجی کرونایی و تنها 5 شهرستان در وضعیت قرمز قرار داشت که با به‌روزرسانی اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت روز گذشته شاهد افزایش شهرستان‌های قرمز استان به 14 شهرستان بودیم.

استان ایلام/ 7 شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

محمد کریمیان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام،‌ از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در استان ایلام خبرداد و اظهار: 7 شهرستان استان ایلام در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: در حال حاضر با توجه به افزایش تعداد مبتلایان و آمار روزانه 520 نفری ابتلا به این ویروس در استان هیچکدام از شهرستان‌های استان در شرایط عادی (آبی) قرار ندارند و این همه گیری خطر جدی برای افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از آن در استان ایلام است.

وی بیان کرد: افزایش شمار مراجعات سرپایی و بیماران بستری از دلایل تغییر رنگ بندی کرونایی در استان ایلام است که رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی بیش از گذشته از سوی شهروندان امری ضروری است.
کریمیان گفت: کودکانی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند، بیشتر در معرض خطر کرونا قرار دارند که انتظار می‌رود والدین در صورت مشاهده کوچکترین علائم در اسرع وقت فرزند خود را به مراکز درمانی برسانند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام  خاطرنشان کرد: تزریق نوبت سوم واکسن کرونا در پیشگیری از ابتلا به سویه جدید امیکرون بسیار موثر عمل می‌کند هرچند که رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی همگان امری ضروری و در اولویت قرار دارد.
کریمیان تعطیلی مدارس در مناطق قرمز استان ایلام را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما اعلام می‌کنیم برا مدارس ابتدایی چه شهری و چه روستایی در مناطق قرمز و نارنجی کلاس غیرحضوری‌ باید برگزار شود، این نظر ما است اما ستاد کرونا چه تصمیمی می گیرد باید منتظر تشکیل جلسه بود.

واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت , کرونا ,

استان فارس/ 261 بیمار جدید ظرف 24 ساعت در مراکز درمانی بستری شدند

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت 11 شهر استان فارس در وضعیت پرخطر قرار دارد و به رنگ قرمز درآمده است. بر این اساس شهرستان‌های ممسنی، کوهچنار، کازرون، شیراز، زرقان، کوار، خفر، جهرم، خنج، گراش و مهر در وضعیت قرمز هستند. 

همچنین شهرستان‌های اقلید، خرمبید، بوانات، سرچهان، پاسارگاد، سپیدان، بیضا، سروستان، استهبان، فراشبند، قیروکارزین، اوز، لارستان و لامرد در وضعیت نارنجی هستند و مابقی در وضعیت زرد قرار دارند. 

به عبارتی از مجموع 36 شهرستان استان فارس 25 شهرستان در وضعیت پرخطر هستند و دیگر شهرستان‌ها هم در معرض تبدیل شدن به این وضعیت قراردارند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و 994 هزار و 422 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 574 هزار و 774 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 667 هزار و 481 تست تشخیصی مولکولی بوده که 489 هزار و 255 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 326 هزار و 941 مورد تست سریع انجام شده و 85 هزار و 519 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 261 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته هم اکنون هزار و 124 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند که از این تعداد 126 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

متاسفانه در 24 ساعت گذشته 8 نفر دیگر در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و 565 نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به هفت میلیون و 652 هزار و 58 دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و 314 هزار و 800 دُز نوبت اول، سه میلیون و 32 هزار و 777 دُز نوبت دوم و یک میلیون و 304 هزار و 481 دُز نوبت سوم واکسن بوده است.

استان اصفهان/شناسایی 1952 تست مثبت کرونا در 24 ساعت گذشته

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 1952 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی 3195 تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان 1952 مورد مثبت اعلام شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1096 بیمار کرونایی بستری هستند، گفت: در شبانه‌روز گذشته 204 بیمار به بیماران بستری اضافه شدند و 174 بیمار هم ترخیص شدند.

عقدک تصریح کرد: 140 بیمار هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال وخیم‌تری نسبت به بقیه بستری‌ها دارند و 12 مورد فوتی کرونا در 24 ساعت گذشته گزارش شده که یک مورد آن قطعی و 11 مورد مشکوک به کرونا بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: 193 هزار و 994 بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد 130 هزار و 413 نفر بهبود و 6 هزار و 426 نفر فوت کردند.

وی ادامه داد: به مردم توصیه می‌شود هر چه سریع‌تر برای دریافت نوبت سوم واکسن اقدام کنند تا بیش از این شاهد موج انفجاری این ویروس منحوس نباشیم.

واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت , کرونا ,

استان مرکزی/ سیر صعودی مراجعه به مراکز درمانی نگران کننده است

سیدمحمد جمالیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به وضعیت کرونایی استان مرکزی اظهار داشت: در روزها و هفته‌های اخیر بارها درباره شیوع کرونا و سرعت ابتلا در سطح استان مرکزی هشدار دادیم ولی متاسفانه به دلیل ساده‌انگاری شرایط استان هر روز و هر هفته نسبت به هفته و روز قبل خطرناک‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: درحال حاضر شاهد افزاش شدید شهرهای کرونایی هستیم به طوری که طی یک هفته آمار شهرهای قرمز کرونایی استان مرکزی از 7 شهرستان با افزایشی 4تایی به ـمار 11 شهرستان با وضعیت قرمز کرونایی رسیده است.

جمالیان تصریح کرد: آشتیان، فراهان، محلات و کمیجان 4 شهرستان استان مرکزی هستند که این هفته تغییر رنگ داده و به وضعیت قرمز کرونایی تغییر وضعیت داده‌اند و نشان از شدت گرفتن شیوع کرونا در سطح استان مرکزی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: در مجموع 11 شهرستان استان مرکزی شامل اراک، ساوه، دلیجان، تفرش، خمین، شازند، خنداب، آشتیان، فراهان، محلات و کمیجان در وضعیت قرمز قرار گرفته و صدای آژیر خطر کرونا در استان مرکزی با صدای بلندتری شنیده می‌شود.

وی عنوان کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: تنها یک شهرستان یعنی "زرندیه" درحال حاضر در وضعیت زرد قرار گرفته و هیچ شهری در وضعیت آبی نیست که نشان از خطر بالای کرونا در استان مرکزی است.

واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت , کرونا ,

استان خراسان شمالی/ کل منطقه به رنگ قرمز کرونایی در آمد

با شیوع گسترده امیکرون در تمام مناطق استان خراسان شمالی٬ رنگ کرونایی غالب شهرهای استان قرمز شد.

بر اساس آخرین اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از وضعیت رنگبندی شهرهای کشور٬ با گسترش اُمیکرون در سراسر کشور، تعداد شهرهای قرمز از 120 به 247 شهر رسید و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد.

دکتر سید جواد پورنقی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان با اعلام اینکه وضعیت کرونا در استان بسیار خطرناک است٬ گفت: تا روز گذشته 22 بهمن ماه 1400، 60 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در استان بستری شدند و مجموع بیماران بستری کووید19 در استان به 228 نفر رسید.

وی افزود: خوشبختانه در طول 24 ساعت گذشته، فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت نشده است. تشدید رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی و تزریق نوبت سوم واکسن کرونا کماکان توصیه می شود.  در مقایسه با هفته‌های گذشته میزان بستری بیماران کرونایی و فوت ناشی از آن افزایش یافته است.

پورنقی تصریح کرد: موج ششم بیماری کرونا در استان آغاز شده و درگیری اطفال در سویه اُمیکرون بالاست. در استان تنها هشت تخت ICU اطفال وجود دارد که نبود ظرفیت کافی موجب نگرانی شده است. در هفته های آینده شاهد اوج شیوع این بیماری در استان خواهیم بود که مدیریت این موضوع مستلزم همکاری همه جانبه تمامی دستگاه های اجرایی استان است.

درحال تکمیل... .

واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت , کرونا ,

اخبار مرتبط

شناسایی ۶۲۷۹ بیمار جدید کرونایی در کشور

تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کرونا در کشور کاهش یافت

کرونا دلیل بستری محسن رضایی/ معاون رئیس‌جمهور امروز مرخص می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha