دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع):

طلبه‌های در تراز نظام فلسفه حاکمیت دینی را تبیین کنند

طلبه‌های در تراز نظام فلسفه حاکمیت دینی را تبیین کنند

به گزارش سراج24؛ آیت‌الله «رضا رمضانی» شامگاه پنج شنبه در مراسم جشن انقلاب در جمع طلاب و اساتید مدرسه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت با اشاره به قرار داشتن در ماه رجب و دعاهای ارزشمند این ماه پربرکت، اظهار کرد: ماه رجب، فرصتی برای بهره‌مندی از فضائل و برکات الهی است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) به فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: پیش از انقلاب اسلامی، لیبرالیسم و کمونیسم در جهان حکم فرما بود و برخی نظریه پردازان معتقد بودند که دنیا دیگر رنگ انقلاب دینی را نمی‌بیند.

حاکمیت دینی باید در راه خدا باشد

وی پیروزی انقلاب اسلامی را خط بطلان بر آن نظریه‌ها دانست و گفت: انقلاب اسلامی با هدف حکم‌فرمایی آموزه‌های الهی در جامعه بشری و تحقق عدل اجتماعی تشکیل شد و این هدف، آمال و آرزوی همه انبیای الهی بوده است.

آیت‌الله رمضانی با تاکید بر اینکه همه ادیان الهی، جامعه بشری را مأمور به مقاومت کرده است، تصریح کرد: دین، بشریت را به رحمت دعوت می‌کند و در عین حال به مقاومت هم اشاره دارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه مقاومت برای سلطه‌جویی و کشورگشایی نیست، اضافه کرد: حاکمیت دینی باید در راه خدا و برای تحقق عدالت باشد.

وی با تاکید بر اینکه فلسفه سیاست دینی و حاکمیت دینی باید روشن شود، افزود: امروز طلبه‌های در تراز نظام باید فلسفه حاکمیت دینی را تبیین کنند.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه طلبه‌ها در عرصه جهاد تبیین وظایف سنگینی دارند، گفت: فرصتی که امروزه برای طلاب به وجود آمده نسبت به گذشته بسیار متفاوت است و با توجه به مشکلات مختلف نسبت به قبل، وضعیت بهتر شده است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه در هر استان و شهرستانی و در کنار هر حوزه‌ای، باید اساتید حاذق و تمام وقت داشته باشیم، تاکید کرد: این اساتید باید در بخش‌های تربیتی و تعلیمی به طلاب مشاوره بدهند.

وی با اشاره به چند توصیه خطاب به طلاب، اظهار کرد: طلاب باید پایه‌های درسی خود از جمله ادبیات را قوی کنید و ضمن ارتباط با احادیث، به اخلاق، تربیت و معنویت اهمیت دهند.

ضرورت احیای سنت‌های حوزوی

آیت‌الله رمضانی با ضروری خواندن احیای سنت‌های حوزوی مثل مباحثه، تصریح کرد: درس آموزی بسیار مهم است ولی اخلاق و تهذیب نیز اهمیت دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر حفظ حریم استاد، هم بحثی و هم حجره‌ای در حوزه‌های علمیه، ابراز کرد: انسان باید مؤدب باشد و با رفتارش، مردم را به دین دعوت کند.

به گفته آیت‌الله رمضانی، دشمن به دنبال جدا کردن مردم از روحانیت است و بحث دین‌داری بدون روحانیت را ترویج می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه باید عالم به زمانه باشیم زیرا این خصوصیت انسان را آشنای با دنیای بین‌الملل می‌کند، افزود: باید مخاطب‌شناس باشیم و در فضای رسانه امروز، نقش آفرینی کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه هیچ زمانی مانند امروز، بستر تبلیغ در عرصه بین‌الملل نداشته‌ایم، اضافه کرد: طلبه‌ها باید برای یک منبر، بسیار مطالعه کنند تا از ظرفیت این بستر تبلیغی بهره‌مند شوند.

وی با تاکید بر اینکه طلبه در تراز انقلاب اسلامی، دارای مؤلفه و شاخصه‌هایی است، اظهار کرد: باید عالم به زمانه باشیم و بتوانیم در دنیا اسلام را با روح عقلانیت و معنویت تبلیغ کنیم.

فعالیت شبکه ماهواره‌ای «ثقلین»

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه حوزه علمیه قم باید بتواند خود را در تراز بین‌الملل قرار دهد، تصریح کرد: استان گیلان نیز این ظرفیت را دارد که به صورت بین‌المللی، طلبه داشته باشد.

وی در ادامه به فعالیت‌های مجمع جهانی اهل بیت (ع) اشاره کرد و گفت: دانشگاه اهل بیت (ع) یک دانشگاه بین‌المللی با دانشجویانی از ۱۴ کشور جهان است که در مقاطع فوق لیسانس و دکتری پذیرش دارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) به فعالیت شبکه ماهواره‌ای «ثقلین» اشاره و تاکید کرد: این شبکه با ۱۸ میلیون مخاطب، فعلاً به زبان عربی مشغول فعالیت است ولی در حال فراهم کردن مقدمات برای راه اندازی زبان‌های روسی و اسپانیولی هستیم.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه مجمع جهانی اهل بیت (ع)، سه هزار و ۳۰۰ مبلغ بومی در سراسر جهان دارد، تصریح کرد: این مجمع، تاکنون ۲ هزار کتاب به ۶۱ زبان دنیا چاپ کرده است.

وی همچنین به فعالیت دایره‌المعارف شیعیان با عنوان «ویکی شیعه» اشاره و اضافه کرد: این مجموعه به ۱۰ زبان فعال است که در آینده، ۲ زبان جدید نیز به آن اضافه می‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، خبرگزاری اهل بیت (ع) ابنا را از دیگر فعالیت‌های مجمع برشمرد و اذعان کرد: این رسانه با ۲۵ زبان، به پوشش اخبار شیعیان جهان می‌پردازد.

اخبار مرتبط

استاد مطهری امکان شکل‌گیری عملی حاکمیت دینی را فراهم کرد

قرآن همه انسان‌ها را به کرامت واقعی دعوت می‌کند

همایش تخصصی «جایگاه تشیع در غرب» برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha