نخستین وعده‌ها و اظهارات رییس جدید سازمان حج و زیارت

نخستین وعده‌ها و اظهارات رییس جدید سازمان حج و زیارت

به گزارش سراج24؛ سیدصادق حسینی که به تازگی با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رییس سازمان حج و زیارت منصوب شده است، در نخستین روز کاری خود پیش از آنکه مراسم معارفه‌اش طبق روال برگزار شود، در نشست شورای مدیران این سازمان حاضر شد، درحالی‌که علی‌رضا رشیدیان ـ رییس پیشین سازمان حج و زیارت، معاونان، مشاوران و مدیران این سازمان نیز حضور داشتند.

او گفت: پیش از حضور تمام مباحث را بررسی کرده و آسیب‌شناسی لازم را انجام داده‌ام، درباره فرایند اعزام‌ها، مدرن‌سازی سامانه‌ها، علمی کردن بازرسی‌ و ارزیابی، توانمندسازی و آموزش پرسنل و کارگزاران و تسهیلات متنوع برای اعزام زائران، برنامه‌هایی را تدوین کرده‌ام که در کارگروه‌های در حال تشکیل، به بحث گذاشته خواهد شد.

حسینی ادامه داد: هوشمندسازی حج و به‌روزرسانی آن یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا از دیگر کشورها عقب نمانیم.

او همچنین آموزش کارگزاران و حجاج را یکی از مباحثی دانست که باید به‌طور ویژه مورد اهتمام جدی دست‌اندرکاران قرار گیرد.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به اشتیاق روزافزون مردم به موضوع زیارت، گفت: حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت عمره قرار دارند و تعداد زیادی از افراد نیز مشتاقِ سفر عتبات عراق و سوریه هستند که باید برنامه‌ریزی مناسبی برای متقاضیان مدنظر قرار گیرد.

او با بیان این‌که افزایش هزینه‌ها شرایط را تا حدودی برای تشرف مشتاقان سفر عتبات عالیات سخت کرده است، افزود: باید بیاندیشیم از چه راهکاری برای تأمین خواسته مشتاقان بهره بگیریم. باید بتوانیم در سفرهای زیارتی عتبات عالیات به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که هم به درخواست‌ها پاسخ دهیم و هم قیمت‌ها شکسته شود تا تمام مشتاقان از این سفر معنوی و پربرکت استفاده کنند.

حسینی با اشاره به تدبیر آستان قدس رضوی برای زیارت زائر اولی‌هایی که به مشهد مقدس مشرف نشده بودند، گفت: ما نیز باید افراد مختلف به‌ویژه کهنسالانی را که شرایط مالی مناسبی نداشته‌اند و از طرفی مشتاق زیارت به عتبات عالیات هستند و تاکنون مشرف نشده‌اند بیابیم و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم، ضمن این‌که تشرف قشرهای مرجع، همانند اساتید دانشگاهی یا هنرمندان و ... نیز در ارتقاء معنویت جامعه تاثیرگذار خواهد بود.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین به حج تمتع ۱۴۰۱ اشاره کرد و افزود: در صورتی که بعد از تعطیلی دو ساله به دلیل کرونا، سفر حج انجام شود و عربستان از کشورها برای بستن تفاهم‌نامه دعوت کند، باید تمام سناریوها درباره تعداد پذیرش و نحوه اعزام‌ها را مدنظر قرار دهیم و برنامه‌ریزی کنیم.

بنابر گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت در این نشست معاون حج و عمره، معاون عتبات عالیات و معاون توسعه و منابع انسانی سازمان حج و زیارت گزارشی را درباره اقداماتی که تاکنون صورت گرفته و مدنظر قرار دارد، ارائه کردند.

علی‌رضا رشیدیان ـ رییس پیشین سازمان حج و زیارت ـ هم در این جلسه گفت: در نظام جمهوری اسلامی اگر کاری به عهده شخصی گذاشته می‌شود، نام آن مسؤولیت است و انسانی که بار مسؤولیت را به دوش می‌کشد باید بدان افتخار کند که چنین توفیقی را یافته است. فردی که مسؤولیت را بر عهده دارد آن را امانت بداند، زیرا باید در برابر خداوند، خون شهدا، مردم و همچنین وجدان خود پاسخگو باشد.

او اضافه کرد: زمانی هم که فرد مسؤول را از مسئولیت برمی‌دارند باید شاکر خداوند باشد، زیرا اگر در برابر خداوند و وجدان خود به نحو احسن عمل کرده باشد، راحتی خیال خواهد داشت.

رشیدیان بیان کرد: ما در سازمان حج و زیارت همانند یک خانواده بوده و به زائران وحجاج خدمت کرده‌ایم، امیدواریم با حضور آقای دکتر حسینی شاهد پیشبرد برنامه‌ها و اهداف سازمان حج و زیارت باشیم. امیدواریم سرمایه اجتماعی که به عنوان مهمترین نقطه قوت این سازمان محسوب می‌شود با ارائه خدمات شایسته و درخور شأن زائران و حجاج حفظ شود.

اخبار مرتبط

مراسم وداع با هوشنگ ابتهاج در تالار وحدت برگزار می‌شود

اسماعیلی: به دنبال تحول جدی در حوزه تئاتر هستیم

به دنبال تحمیل نوعی خاص از پوشش نیستیم/ تفاوت‌ها را به رسمیت می‌شناسیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha