راه‌اندازی کریدور ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است

راه‌اندازی کریدور ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است

به گزارش سراج24؛عباس ظهوری سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، روز چهارشنبه بیستم بهمن ماه در همایش سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان سخنرانی و دیدگاه‌های خود درباره آینده روابط دو کشور را تشریح کرد. او گفت: ظرفیت‌های فراوان تبادلات تجاری در سطح منطقه و جهان، راه‌اندازی هر چه سریع‌تر کریدور ترانزیتی خلیج فارس - دریای سیاه را اجتناب‌ناپذیر ساخته است. جاده شمال - جنوب ارمنستان می‌تواند حلقه اتصال مهمی در این مسیر راهبردی باشد.

متن سخنرانی سفیر کشورمان به شرح ذیل است:

از حضور در جمع شما در همایش سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان، بسیار خرسندم. از لطف وزرای محترم امور خارجه برای ارسال پیام، از زحمات برگزارکنندگان و همچنین مشارکت فعال شما در همایش سپاسگزارم.

سی سال پیش در نهم فوریه 1992، در کتاب روابط تاریخی ایران و ارمنستان، صفحه جدیدی گشوده شد و دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تازه استقلال یافته ارمنستان، روابط دیپلماتیک برقرار کردند. روابطی که همواره دوستانه و مبتنی بر حسن همجواری بوده است.

طی این سه دهه، سنت‌ دیرینه دوستی و همسایگی میان دو ملت، پشتوانه مستحکمی برای تفاهم متقابل، تعامل سیاسی و در نتیجه تقویت روابط دوجانبه بوده و ما را در عبور از فراز و نشیب‌های متعدد، یاری نموده است. امروز دولت‌های ما با بهره‌گیری از این سرمایه ارزشمند که حاصل ارتباطات فرهنگی مردم دو کشور است، با گام‌های استوارتر به تعمیق بیشتر مناسبات و همکاری در حوزه‌های جدید می‌اندیشند. تحولات اخیر منطقه نیز به نوبه خود، تلاش مضاعف دو کشور در این راستا را اجتناب‌ناپذیر ساخته و افق‌های نوینی را فراروی ما قرار داده است.

ما همچنین در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستیم. چهل و سه سال پیش در چنین روزهایی، ملت ایران در حال برداشتن آخرین گام‌ها در به پیروزی رساندن یک انقلاب شکوهمند بودند که همگان به آن به عنوان حادثه‌ای عظیم در پایان قرن بیستم اذعان دارند.

ما در روز جمعه یازدهم فوریه، چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را با امید به آینده‌ای بهتر، با احساس دین به همه مردم فداکار ایران و با تعهد به تلاش بیشتر در انجام وظایف خود به ویژه در زمینه تحکیم روابط با ارمنستان، جشن خواهیم گرفت.

از شروع مسئولیت اینجانب به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان دو سال گذشته است و با وجود فراز و نشیب‌های زیادی که شاهد آن بوده‌ایم، اکنون و در سایه تلاش مشترک دو طرف، بیش از هر زمانی به آینده بهتر روابط دو کشور امیدوارم.

دیدگاه‌هایم درباره وضعیت روابط و ضرورت‌های پیش رو را در سه بخش و به طور خلاصه خدمت شما ارائه می‌کنم.

در حوزه سیاسی، هر دو کشور بر این باور هستند که ما روابط سیاسی بسیار خوبی داریم. تلاش مشترک برای حفظ و تعمیق این روابط خوب سیاسی به ویژه از طریق تداوم مشورت‌های پیوسته رهبران دو کشور لازم است. تحولات سال‌های اخیر، باید ما را به این نتیجه رسانده باشد که مشورت و همفکری مداوم درباره مسائل مهم منطقه و روابط دوجانبه، کارگشا و البته ضروری است. در این زمینه به طور مشخص شروع گفتگوهای راهبردی بین دو کشور که درباره آن توافق وجود دارد، مفید و مؤثر خواهد بود.

دولت جمهوری اسلامی ایران با تصمیم اخیر خود درباره ایجاد سرکنسولگری در کاپان که مقدمات شروع به کار آن در حال نهایی شدن است، دیدگاه خود درباره اهمیت گسترش روابط با ارمنستان در حوزه‌های گوناگون را به روشنی بیان کرده است. 

در سال 2018، ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا درباره توافق تجارت ترجیحی بین دو طرف توافق کردند که در افزایش تجارت، تأثیر روشنی داشته است. طی یک سال گذشته، مقامات جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان، تلاش برای رساندن مراودات تجاری بین دو کشور به یک میلیارد دلار در سال را به عنوان هدفی قابل تحقق مورد اشاره قرار داده‌اند. در سال 2021، ما شاهد رشد قابل توجه تجارت دوجانبه نسبت به سال 2020 بودیم. این رشد به ما نوید آن را می‌دهد که با تلاش بیشتر، طی سال‌های آینده، هدف یک میلیارد دلار تجارت سالانه یعنی سهم تقریباً ده درصدی تجارت ایران و ارمنستان از تجارت خارجی ارمنستان، قابل تحقق خواهد بود.

همکاری‌های دو طرف در حوزه مسائل زیربنایی مانند انرژی و حمل و نقل، پایه و اساسی محکم نه فقط برای گسترش روابط اقتصادی دو کشور، بلکه برای حفظ ثبات و امنیت در منطقه است که باید به دقت به آن توجه داشته باشیم.

امروز، تسریع در پیشبرد پروژه جاده شمال جنوب ارمنستان، به هدفی مشترک برای تأمین منافع دو کشور از طریق بهره‌گیری از مسیرهای مواصلاتی پایدار و قابل اتکا تبدیل شده است. به علاوه، ظرفیت‌های فراوان تبادلات تجاری در سطح منطقه و جهان، راه‌اندازی هر چه سریع‌تر کریدور ترانزیتی خلیج فارس - دریای سیاه را اجتناب‌ناپذیر ساخته است. جاده شمال - جنوب ارمنستان می‌تواند حلقه اتصال مهمی در این مسیر راهبردی باشد. تحقق این هدف استراتژیک، عزم و اهتمام جدی ما را می‌طلبد. امید است با نگاه به آینده و تقویت تلاش‌ها، بتوانیم شاهد تثبیت جایگاه ارمنستان در این زنجیره ترانزیتی باشیم.

سومین و آخرین موضوع مهم یعنی ارتباطات مردمی، همکاری علمی و فناوری و فرهنگی را از زبان مهمان ارجمندی که چند روز پیش با وی دیدار کردم، بیان می‌کنم. ایشان معتقد بود که موانعی ذهنی که همچون دیواری نامرئی، مانع ارتباط بیشتر مردم دو کشور، نخبگان دو کشور و دانشگاهیان دو کشور شده است را باید در هم شکست. این دیوار اگر وجود داشته باشد، غیرواقعی و فقط در ذهن ماست. همه ما باید در همه زمینه‌های مفید و عملیاتی برای ارتقای روابط، تلاش کنیم. مرزهای زمینی و هوایی ما باید فعال‌تر و روان‌تر باشد. نخبگان، دانشگاهیان و اهالی فرهنگ هر دو کشور باید ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشور مقابل را بهتر بشناسند. فعالان اقتصادی باید از فرصت‌های موجود بهتر استفاده کنند. مردم دو کشور باید بیشتر رفت و آمد کنند.

مردمان ایرانی و ارمنی همیشه در کنار یکدیگر زندگی کرده و خواهند کرد. صرف نظر از هر تنوع و تفاوتی که ممکن است در دیدگاه‌ها و باورهای ما در خصوص مسائل مختلف داخلی و خارجی وجود داشته باشد، اینجانب، تلاش برای تحکیم روابط ایران و ارمنستان را تلاشی میهن‌دوستانه می‌دانم.

به امید توفیق و سعادت و بهروزی برای مردم ایران و ارمنستان و به امید آینده روشن‌تر در روابط دو کشور.

اخبار مرتبط

ایرانیان خاک مولداوی را ترک کنند

تظاهرات در ایروان در اعتراض به اعطای امتیازات پیرامون قره باغ

تنش مرزی بین ایران و افغانستان بدون درگیری

0 نظر

ارسال نظر

capcha