دانستنی‌های کرونایی؛

چگونه کودکان مبتلا به امیکرون را درمان کنیم

چگونه کودکان مبتلا به امیکرون را درمان کنیم

به گزارش سراج24؛ تب، سرفه، گلودرد(درد سر و درد عضلانی)، تهوع، استفراغ، درد شکم یا اسهال، لرز، گرفتگی بینی و خستگی از علائم ابتلای کودکان به امیکرون است. البته اگر والدین زود وارد عمل شوند کودکان بسیار خوب به درمان‌های خانگی جواب می‌دهند.

سرفه

برای کنترل سرفه کودکان در خانه سعی کنید مصرف مایعات را بالا ببرید، با چکاندن قطره نمک خلط کودک را رقیق کنید، با خواباندن به وضعیت پهلو کمک کنید خلط خارج شود، چکاندن قطره را هر دو تا سه ساعت تکرار کنید، می‌توانید از شربت‌های سرماخوردگی استفاده کنید و اگر سرفه‌ها تشدید شد به پزشک مراجعه کنید.

گلودرد

گلودرد در بچه‌ها بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که درد ناشی از چرک گلو باشد، حتماً باید توسط پزشک معاینه و آنتی‌بیوتیک تجویز شود تا در آینده کودک مشکل پیدا نکند. گلودردهای غیر چرکی با استامینوفن و مایعات گرم رفع می‌شود.

درد در کودکان مبتلا به امیکرون

درد عضلات، شکم، گلو و سر طی دوره ابتلا به امیکرون برای کودکان رخ می‌دهد؛ سعی کنید کودک را زیاد در پوشش و اتاق گرم قرار ندهید، بسته به سن کودک از قطره، شربت یا قرص استامینوفن هر چهار ساعت یکبار استفاده کنید، ماساژ آرام اندام به کودک آرامش می‌دهد و مایعات گرم درد شکم و گوارش را تسکین می‌دهد.

هشدار: به کودکان مبتلا به امیکرون مایعات سرد ندهید

به هیچ وجه به کودکان مبتلا به امیکرون نباید مایعات سرد داد. مایعات سرد باعث قلنج ناگهانی و درد بدن در کودکان می‌شود.

خلط در بچه‌های مبتلا به امیکرون

خلط در بچه‌های مبتلا به امیکرون در صورتی که آبکی باشد جای نگرانی نیست اما اگر سبز یا زرد شد به پزشک مراجعه کنید. قطره نمک باعث راحت‌تر خارج شدن خلط کودکان می‌شود و وقتی خلط خارج شد بچه‌‌ها راحت‌تر می‌خوابند.

گرفتگی بینی در بچه‌ها

اگر بینی بچه‌های مبتلا به امیکرون گرفت می‌توانید هر دو تا سه ساعت از قطره نرمال‌سالین استفاده کنید. البته مراقب باشید که قطره سرد نباشد و در کل بهتر است قطره یا اسپری را داخل یخچال یا در محیط سرد قرار ندهید.

وضعیت ابتلای کودکان به کرونا در جهان

از ابتدای پاندمی کرونا حدود ۴۰۰ میلیون مورد ابتلا و حدود شش میلیون مرگ ناشی از آن به طور رسمی اعلام شده و طبق آمار یونیسف تا ماه گذشته از این تعداد حدود ۱۳ هزار مورد مرگ اطفال بوده که حدود نیمی از آنها بین صفر تا ۹ سال گزارش شده است.

اکنون جهان با سویه امیکرون مواجه است و اطلاعات از آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که بستری کودکان به دلیل کرونا حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.  

آمریکا یکی از شدیدترین پیک‌های کرونا را اخیرا با غلبه امیکرون تجربه کرد و اکنون ۸۲۴ کودک به طور روزانه در آمریکا بستری می‌شوند که بیشتر آنها کودکان واکسینه نشده و زیر پنج سال هستند.

یک‌مطالعه ایتالیایی بر روی کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال نشان داد که ۱۰ درصد آنها تظاهرات شدید گوارشی همانند آپاندیسیت، اینتوساسپشن (درهم فرورفتگی روده کوچک)، پانکراتیت، آدنومزانتریت منتشر و آسیت بین چهار تا شش هفته پس از شروع بیماری را تجربه می‌کنند. البته کودکان بین پنج تا ده سال که درشروع بیماری علائمی همچون درد شکم، لنفوپنی و التهاب مولتی سیستمیک داشتند بیشتر احتمال داشت که تظاهرات گوارشی را تجربه کنند.

آنچه از آمارها بیان شد نشان می‌دهد که امیکرون را نبایدکم خطر دانست، به خصوص برای کودکان، لذا رعایت پروتکل‌ها، دقت و تأمل بیشتر در بازگشایی مدارس، گسترش واکسیناسیون مناسب برای کودکان و حتی خردسالان از جمله اقدامات پیشگیرانه است.

اخبار مرتبط

واکسیناسیون موثرترین اقدام برای کنترل همه‌گیری کروناست

شناسایی ۶۲۷۹ بیمار جدید کرونایی در کشور

تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کرونا در کشور کاهش یافت

0 نظر

ارسال نظر

capcha